• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-12890-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

توسعه نیافتن دانشگاه‌های تازه تأسیس از سیاست‌های وزارت علوم است

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر توسعه نیافتن دانشگاه‌های تازه تأسیس و کوچک را از سیاست‌های وزارت علوم دانست.

محمد شبانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه اشتغال یکی از دغدغه‌های همه مسئولان است، افزود: متأسفانه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بسیاری اکنون در بیکاری به سر می‌برند.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی مرکز نوآوری کاشمر را نقطه عطفی دانست و اظهار کرد: تاکنون تلاش‌های خوبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان در این مرکز صورت گرفته است.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر در ادامه با اعلام اینکه وزارت علوم به دنبال این است که دانشگاه‌های تازه تأسیس زیاد توسعه پیدا نکنند، بیان کرد: اکنون 180 دانشگاه دولتی و 22 دانشگاه مادر در کشور هستند که باید سایر دانشگاه‌ها زیر چتر این تعداد دانشگاه مادر قرار گیرند.

وی این اقدام را زنگ خطری برای دانشگاه‌های کوچک همانند کاشمر دانست و عنوان کرد: دانشگاه‌های کوچک هم تمایل دارند استقلال داشته باشند.

شبانی با تأکید براینکه نمی‌خواهیم زیر چتر دانشگاه خاصی باشیم، بیان کرد: در صورتی که این اتفاق بیفتد برای خرید یک دستمال‌کاغذی باید دانشگاه مادر نظر بدهد و نمی‌خواهیم این‌گونه باشد.

وی با بیان اینکه در پی این اقدام سه سال است که نتوانسته‌ایم برای دانشگاه کاشمر رشته بگیرم و از دادن رشته امتناع می‌کنند،  اظهار کرد: دانشگاه‌های کوچک باید در زمینه‌های خاص کار کنند و ما هم در حال تهیه برنامه راهبردی هستیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر هر دانشگاه دولتی باید برای خود مأموریتی تعریف می‌کند، از مسئولان و کارآفرینان و نخبگان خواست با ارائه ایده‌های کارشناسی شده بگوبند تا در کاشمر چه سیاستی را در پیش بگیریم.

وی گفت: بر اساس سیاست‌های جدید نمی‌توانیم هر رشته‌ای را خواستیم برای کاشمر درخواست کنیم.

شبانی در ادامه با اعلام اینکه یکی از مکان‌هایی که می‌تواند در حوزه اشتغال فعالیت کند دانشگاه دولتی است، اظهار کرد: فعالیت دانشگاه‌های غیرانتفاعی به تعداد دانشجویانشان بستگی دارد.

وی با بیان اینکه هزینه دانشگاه‌های غیردولتی از طریق دانشجویان تأمین می‌شود، بیان کرد: با توجه به اعتباراتی که به تنها دانشگاه دولتی شهرستان تخصیص می‌یابد در حال توسعه هستیم.

رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر افزود: به‌رغم اینکه در سال 92 تنها یک‌رشته داشتیم اما اکنون دارای 35 دانشجو با 700 دانشجو هستیم.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه نیاز به یکسری زیرساخت‌هایی داریم، اظهار کرد: برای توسعه بیشتر باید مکان و فضایی که در مالکیت خود وزارت علوم باشد داشته باشیم.

شبانی با بیان اینکه مکان فعلی دانشگاه مربوط به فرمانداری بوده که در آن تاکنون سه هزار متر ساخت‌وساز کرده‌ایم، افزود: برای توسعه باید این مکان در مالکیت وزارت علوم در بیاید در غیر این صورت نمی‌توان انتظار کمک بیشتری از سوی مسئولان مربوطه استانی و کشوری داشت.

وی با اعلام اینکه هرچند قول 50 هکتار زمین برای احداث دانشگاه دولتی داده شده اما هنوز تملک نشده است، بیان کرد: اگر نتوانیم زمینی را تملک کنیم این مرکز آینده خوبی نخواهد داشت.

شبانی با تأکید براینکه باید از توان خیرین در این خصوص استفاده کرد، گفت: وزارت علوم قول داده اگر خیرین وارد شوند علاوه بر بودجه جاری اعتبارات دیگری نیز به شهرستان تخصیص خواهد داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: