• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-16686-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

موفقیت در خلق چشم سوم برای حشرات

محققان دانشگاه ایندیانا برای اولین‌بار به کمک تکنیک‌های جدید مهندسی ژنتیک موفق به پرورش سوسک‌هایی با چشم سوم کاملا کاربردی شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس آلرت، در این پروژه پیچیده محققان موفق شدند تا از طریق دستکاری ژن‌های سوسک، یک چشم کاربردی و با قدرت بینایی معمولی را در بین دو چشم سوسک‌های معمولی پرورش دهند.

دستاورد جدید محققان دانشگاه ایندیانا در ادامه موفقیت قبلی در پروژه دستکاری ژنوم سوسک‌های بیتل است. در آزمایش‌های قبلی محققان به صورت اتفاقی موفق شدند تا شرایط لازم برای پروش چشم سوم در سوسک را فراهم کنند.

از نظر بسیاری از کارشناسان فعال در این حوزه، خلق چشم سوم یک تحول در دنیای ژنتیک محسوب می‌شود، چرا که از نظر تئوری گروه بی‌شماری از ژن‌ها مسئول خلق چشم هستند.

پیشرفت محققان دانشگاه ایندیانا در حوزه مهندسی ژنتیک آنچنان چشمگیر است که یکی از مسئولان این پروژه اعلام کرد: تسلط محققان ما در کنترل ژن‌ها به مرحله‌ای از نبوغ رسیده که آنها را قادر می‌سازد تا خصوصیات فیزیکی را با آرایش ژن‌ها کنترل کنند.

دستاورد محققان همچنین ثابت کرد که کنترل خصوصیات ژنی بر خلاف باور قبلی نیازمند دستکاری تمام ژن‌ها نیست، بلکه با مهندسی برخی از ژن‌های کلیدی می‌توان یک خصوصیت غیرعادی مثل چشم سوم را خلق کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: