• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-13190-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

مدیر جهاد کشاورزی:

مه‌ولات مقام اول کشت و تولید انار در خراسان‌رضوی را دارا است

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مه ولات گفت: این شهرستان با سطح زیر کشت 2100 هکتار و تولید سه هزار و 150 تن انار مقام اول کشت و تولید را در استان خراسان رضوی دارا است.

احمد نادری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: از مهم‌ترین ارقام تولیدی محصول انار در این شهرستان می‌توان به انواع آن از جمله اردستانی، قرمز، ملس، عقدا، شیرین، خزر، شیشه کپ و... اشاره کرد که نوع اردستانی آن با 90 درصد سطح زیر کشت، مهم‌ترین رقم انار شهرستان است و ارزش صادراتی نیز دارد.

وی ادامه داد: این در حالی است که هر ساله مقادیر زیادی از این محصول به کشورهایی چون آلمان، روسیه، مالزی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه‌ولات خاطرنشان کرد: در واقع این محصول هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اشتغال‌زایی از اهمیت بالایی برخوردار است در حالی که سالانه حدود 282 هزار و 500 نفر نیروی کار در باغ‌های انار مشغول به کار هستند که معادل هزار و 412 نفر به صورت اشتغال دائم به کار است.

نادری تصریح کرد: با توجه به خسارت 80 تا 90 درصدی سرما در سال گذشته که منجر به حذف بسیاری از باغ‌های مذکور گردیده، متاسفانه با کاهش تولید در سال جاری رو به رو هستیم و این در حالی است که میزان تولید سالیانه از 31 هزار و 500 تن به سه هزار و 150 تن رسیده است.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های مهم جهاد کشاورزی در زمینه حمایت از باغداران می‌توان به اعطای تسهیلات بلاعوض در اجرای سیستم‌های آبیاری نوین، اجرای طرح‌های هرس، اصلاح باغات، تغذیه، مبارزه با کرم گلوگاه انار، ارائه تسهیلات سرمای در گردش به باغداران و برگزاری کلاس‌های آموزشی- ترویجی نیز اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات عنوان کرد: در زمینه کنترل بیولوژیکی کرم گلوگاه انار نیز یک واحد انسکتاریوم پرورش حشرات مفید در شهرستان راه اندازی گردیده که با پرورش زنبور تریکو گراما و توزیع تریکوکارت در بین باغداران نقش مهمی در کنترل آفت و خسارات محصول انار ایفا کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: