• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-19914-5
  • خبرنگار : 15204
  • منبع خبر : ----

عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد عنوان کرد؛

شکست عشقی عامل اصلی خودکشی‌های 15 تا 19سالگی

عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد گفت: فکر به خودکشی در سن 15 تا 19 سالگی مربوط به شکست عشقی و فشار‌های خانوادگی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسین اکبری، امروز در نشست هم‌اندیشی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌‌ فردوسی مشهد با موضوع بررسی‌‌علل و پیامد‌های روانشناختی و جامعه‌شناختی خودکشی دونوجوان در اصفهان که در سالن شورای دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی برگزار شد، گفت: مباحث روانی در یک بستر اجتماعی شکل می‌گیرد و از سال 93 تا کنون گزارش‌های زیادی از خودکشی دانش‌آموزان و نوجوانان را می‌‌بینیم و نمی‌توان گفت این اتفاق یک پدیده منحصربه‌فرد است اما شاید به خاطر نوع خودکشی که صورت گرفته، برجستگی پیدا کرده است.

وی آمار خودکشی در بین نوجوانان را که در سال 94-95  تا کنون رسانه‎ای شده است را این‌گونه بیان کرد: بیشترین سن خودکشی در سن 14 سال با 4 مورد بوده است و بر اساس نوع خودکشی حلق‌آویزکردن بیشترین نوع اقدام به خودکشی و پرت‌کردن از ارتفاع نیزدر رتبه دوم قرار دارد.

عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد افزود: ما در حال حاضر با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که فراتر از رفتاری‌ست که دونفر برای اقدام به خودکشی انجام دادند. تا کنون تفسیر‌های روانشناسی و جامعه‌شناختی زیادی در خصوص این موضوع بوده است ولی سوالی که برای ما پیش می‌آید، سازوکار‌های ایجاد این‌گونه رفتار‌هاست؟ خودکشی جزو آسیب‌هایی قرار دارد که حتی یک مورد آن هم زیاد است و یافتن الگوهایی که زمینه‌ساز این رفتارها می‌شود، اهمیت اساسی دارد.

اکبری با بیان اینکه «در بررسی‌ای که در شهر مشهد در خصوص فکر به خودکشی بین 6 هزار و 920 نفر انجام دادیم، نتیجه به این صورت بود که حدود 3.4 درصد پاسخ مثبت دادند»، اضافه کرد: دلیل فکر به خودکشی بین افراد در این آمار 51 درصد فشار‌های خانوادگی و نزدیک 18 درصد شکست عشقی و حدود 17 درصد هم فشار‌های مالی بوده است.

عضوهیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد ادامه داد: از آن ۳.۴ درصد حدود ۰.۹ درصد تجربه اقدام به خودکشی   را نیز داشته‌اند که رقم بالایی است، پس می‌توان گفت به‌طور تقریبی از هر 100 نفر، یک نفر اقدام به خودکشی کرده است. بر اساس سن آن‌ها در خصوص بروز بیش‌ترین افکار برای خودکشی، سن بین 25 تا 29 سال و20 تا 24 سال و در آخر15 تا 19 سال است.

وی با بیان‌ اینکه «در سن 15 تا 19 سال فکر به خودکشی مربوط به شکست عشقی و فشار‌های خانوادگی است»، اظهار کرد: در سن‌های بالاتر بیشتر فشار خانوادگی و مسایل مالی دیده می‌شود، بنابراین وقتی به رفتارشناسی درخصوص دانش‌آموزان اصفهانی می‌پردازیم بحث موضوعات عاشقانه برای‌آن‌ها برجستگی بیشتری دارد و در کلیپ حرفی از خانواده‌های آن‌ها نمی‌شنویم.

عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه‌ فردوسی مشهد اضافه کرد: در جامعه با قشری مواجه هستیم که در یک دوره نوعی از رفتارها و افکار را دارند که تحت تأثیر روابطی است که با جنس مخالف دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: