• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-23214-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

/پیگیری ایسنا از آخرین وضعیت باغ وحش وکیل‌آباد/6

پاسخ مالک باغ وحش وکیل‌آباد به انتقادات

مهدی رستمی مالک باغ وحش وکیل آباد مشهد
مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد درخصوص انتقادات واردشده به این مجموعه توضیح داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، باغ وحش وکیل‌آباد مشهد که در سال 1359 و پس از انتقال از مکان اولیه خود در منطقه خواجه‌ربیع، در زمینی به مساحت 4 هکتار تاسیس شد، روزگاری به‌عنوان بزرگ‌ترین باغ وحش ایران شناخته می‌شد، اما امروز پس از سه دهه فعالیت به دلایلی مانند گسترش شهر و قرارگیری در حریم آن، اخذنکردن پروانۀ بهره‌برداری سازمان حفاظت از محیط‌زیست و همچنین آنچه نگهداری نامناسب و غیراستاندارد حیوانات خوانده می‌شود، از سوی سازمان‌های مردم‌نهاد و سازمان‌های مسئول برای جابه‌جایی و استانداردسازی تحت فشار قرار دارد.

در ماه‌های اخیر و با ورود رسانه‌ها و حساس‌شدن افکار عمومی، موضوع باغ وحش وارد مرحله‌ای تازه‌ شده است. زمزمه‌های تعطیلی باغ وحش و جمع‌آوری گونه‌های امانی، ورود برخی چهره‌های استانی همانند امیر شهلا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد، به این موضوع و همچنین فیلم‌هایی که از مجموعه باغ وحش وکیل‌آباد در فضای مجازی پخش شده و بازخوردهای متفاوت کاربران را به همراه داشته، از جمله حواشی‌ای است که پیرامون این موضوع به‌وجود آمده است.

از جدیدترین اتفاقات در این زمینه می‌توان به فرصت سه ماه اداره‌کل محیط زیست خراسان رضوی به باغ وحش وکیل‌آباد به منظور ارائه یک طرح منطقی برای مناسب‌سازی فضای باغ وحش اشاره کرد. 

با توجه به اهمیت این موضوع و برای تبیین ابعاد مختلف آن، ایسنا- منطقه خراسان به مصاحبه‌ها و گزارش‌هایی پیرامون این موضوع خواهد پرداخت. آنچه در ادامه می‌خوانید، مصاحبه‌ای است با مهدی رستمی، مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد.

هیچ مشکلی میان باغ وحش و محیط زیست وجود ندارد

مهدی رستمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برخی مشکلات میان باغ وحش و اداره کل محیط‌زیست خراسان رضوی، اظهار کرد: در این خصوص چندی پیش جلسه‌ای در تهران برگزار و موضوع روشن شد که بسیاری از مسائل واقعی نبوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر میان باغ وحش و اداره کل محیط‌زیست استان هیچ موردی وجود ندارد و بسیاری از مسائلی که پیش از این مطرح می‌شد مربوط به مدیریت قبلی بود که مدیریت جدید از آن‌ها بی‌اطلاع بودند.
 
رستمی با تأکید بر اینکه «در تمامی مسائل در جلسه تهران شفاف‌سازی شد»، تصریح کرد: همچنین صحبت‌هایی که پیش از این در خصوص وضعیت حیوانات و جابه‌جایی آنان می‌شد که به دلیل ناهماهنگی میان محیط زیست و باغ وحش پیش از بازدید از باغ وحش بود، حل شد و در حال حاضر همچین مشکلی وجود ندارد و اگر موردی وجود داشته باشد پیش از گزارش‌دهی با باغ وحش هماهنگ می‌شود.

پیاده‌سازی طرحی برای استانداردسازی باغ وحش

وی با اشاره به اینکه «قرار است طرحی برای استانداردسازی باغ وحش پیاده شود»، خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح که مربوط به فضای فعلی باغ وحش است، قرار است فرم قفس‌ها عوض شده و فضای حیوانات افزایش یابد که در شرف انجام است.

مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد عنوان کرد: در جلسه‌ای که در تهران برگزار شد تصمیم گرفته شد که باغ وحش فعلاً سر جای خودش باشد و مشکلاتی که وجود دارد مانند کوچک بودن قفس‌ها اصلاح شده و فضای حیوانات افزایش یابد، در حال حاضر این طرح آماده شده که برای تهران فرستاده می‌شود تا تصمیم‌گیری را انجام دهند. 

وی با اشاره به موضوع گرفتن گونه‌های امانی باغ وحش، عنوان کرد: هنگامی که محیط‌زیست حیواناتی را از متخلفین ضبط می‌کند، آنان را برای نگهداری و تیمار به باغ وحش‌ها ارسال می‌کند و پس از مدتی آن حیوانات را تحویل گرفته و برای مکان‌هایی که به آن گونه نیاز دارند ارسال می‌کنند که دریافت گونه‌های امانی باغ وحش در آن چارچوب انجام گرفت و هیچ گونه‌ی داخلی از باغ وحش خارج نشده است.

باغ وحش وکیل‌آباد 128 گونه جانوری و 800 حیوان دارد

رستمی با اشاره به تعداد گونه‌های حیوانات موجود در باغ وحش، گفت: در حال حاضر در باغ وحش وکیل‌آباد مشهد حدود 128 گونه جانوری وجود دارد و مجموعاً حدود 800 حیوان در این مجموعه نگهداری می‌شود. همچنین همیشه تعدادی از گونه‌هایی که محیط‌زیست از متخلفین دریافت می‌کند یا به وسیله مردم به باغ وحش تحویل داده می‌شود نیز در این‌جا به صورت امانی نگهداری شده و تیمار می‌شوند. 

رستمی ادامه داد: همچنین در حال حاضر حدود 70 نفر به صورت مستقیم در باغ وحش وکیل‌آباد مشهد مشغول به کار هستند. 

وی در واکنش به انتقادات برخی از فعالان محیط‌زیست در خصوص اینکه «باغ وحش وکیل‌آباد به سبک قاجار اداره می‌شود»، بیان کرد: سن من به قاجار نمی‌خورد، اما فکر نمی‌کنم اصلاً زمان قاجار ایران باغ وحش داشته است که شکل آن را برداشت کرده باشند و بگویند که باغ وحش هم‌اکنون نیز به آن صورت اداره می‌شود.

فضای قفس‌ها باید افزایش یابد

مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد با بیان اینکه «قفس‌های باغ وحش در زمان خودش تحسین می‌شد»، تصریح کرد: امروز من خود پذیرای این مطلب نیستم که قفس‌ها در این حد کوچک باشد، فضای قفس‌ها باید افزایش یابد و ما چند سال است که منتظر این دستورالعمل بودیم که ابلاغ نمی‌شد که خوشبختانه الان ابلاغ شده است و به‌زودی تغییرات در قفس‌ها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: فضای باغ وحش امکان گسترش ندارد و به هر حال باغ وحش باید انتقال پیدا کند چون برای پیشرفت و گسترش آن مساحت چهار هکتاری زمین بسیار کوچکی است، اما برای 30 سال پیش بسیار خوب بوده است و به منظور انتقال باغ وحش نیز یک قطعه زمین در نزدیکی چالیدره تهیه کرده‌ایم تا کارهای آن را انجام داده و باغ وحش را به آن‌جا منتقل کنیم.

تمام حیوانات باغ وحش سالم‌اند

رستمی همچنین با اشاره به موضوع نگهداری گونه‌های مختلف جانوران در کنار هم در باغ وحش، گفت: این از نظر اقتصادی به نفع من است که یکسری از گونه‌ها در باغ وحش وجود نداشته باشند، اما من وظیفه دارم مردم را در باغ وحش راضی نگهدارم و هر کس هر حیوانی را دوست دارد در باغ وحش ببیند و رضایت بیننده برای من بسیار مهم است. 

وی ادامه داد: در خصوص سلامت حیوانات نیز وجود گونه‌های مختلف مانند سگ‌سانان و گربه‌سانان در کنار یکدیگر هیچ مشکلی برای سلامت حیوانات به وجود نمی‌آورد و دامپزشکان همیشه حیوانات باغ وحش را بررسی کرده و تمام گونه‌های باغ وحش در سلامت هستند. 

مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد در واکنش به اعتراض برخی از فعالان زیست‌محیطی با برخوردهای صورت گرفته با حیوانات در باغ وحش، عنوان کرد: نیروهایی در باغ وحش که به مردم آموزش می‌دهند، همچنین تابلوهایی هم در سطح مجموعه وجود دارد که به بازدید کننده‌ها توضیحات لازم را می‌دهد، اما در همه جای دنیا برخی اتفاقات از سوی بازدیدکنندگان برای حیوانات می‌افتد و اینکه فقط انگشت گذاشته شده روی باغ وحش وکیل‌آباد و صحبت می‌کنند که باغ وحش‌های خارج هیچ مشکلی ندارند درست نیست در صورتی که هنگامی که شما به فضای مجازی رجوع می‌کنید می‌بینید که انواع و اقسام این اتفاقات در باغ وحش‌های اروپا و امریکا هم می‌افتد، اما عده‌ای آن‌ها را نمی‌بینند و فقط می‌گویند این اتفاقات در این باغ وحش مشهد می‌افتد. 

وی با اشاره به ارتباط باغ وحش با سازمان‌های مردم نهاد، بیان کرد: در حال حاضر تعدادی از سمن‌ها با باغ وحش ارتباط دارند و ما به خواسته‌های آنان احترام می‌گذاریم، اما متاسفانه برخی از این سازمان‌های مردم‌نهاد به جای اینکه با باغ وحش تعامل داشته باشند و انتقادات خود را در یک فضای دوستانه مطرح کنند با اینکه آگاهی و تخصص ندارند، از کانال‌های دیگری به موضوع ورود کرده و به صورت مخفیانه به داخل باغ وحش می‌آیند، عکس‌هایی را تهیه می‌کنند و علیه باغ وحش در فضای مجازی منتشر می‌کنند و برداشته‌های نادرست علیه باغ وحش به وجود می‌آورند.

رستمی با بیان اینکه «در همه جای دنیا می‌توان با یک دوربین تصاویری را تهیه و به قصد تخریب در فضای مجازی منتشر کرد»، افزود: اما ورود دوستانه و تعامل و هم‌فکری برای توسعه یک مجموعه بحث متفاوتی است که متأسفانه توسط بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد انجام نمی‌شود.

به کمک‌‌های دولتی ناامیدم

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی مجموعه و کمک‌ مسئولان دولتی به باغ‌وحش، عنوان کرد: تا امروزه به یاد نداریم که هیچ مجموعه دولتی به باغ‌وحش کمک کرده باشد و چنین چیزی نبوده است و خودمان باید تمام مشکلات را برطرف می‌کردیم و بعد از این هم تصور نمی‌کنم کمکی از سوی سازمان‌های دولتی به باغ وحش انجام شود.

مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد ادامه داد: اگر سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی می‌خواستند کمکی بکنند باید تاکنون انجام می‌دادند، زیرا سال‌های زیادی است که از اداره کل محیط‌زیست و منابع طبیعی در خواست کردم تا زمینی را در اختیار ما قرار دهند و حتی وجه آن را نیز دریافت کنند تا بتوانیم باغ وحش را انتقال دهیم، اما هیچ کاری انجام نشد، اگر این کار انجام می‌شد ما هم‌اکنون در مکان دیگری مستقر بودیم.

چهار سال است پیگیر جا‌به‌جایی باغ وحش هستیم

وی با بیان اینکه «در چهار سال گذشته به طور مستمر پیگیر جابه‌جایی باغ وحش بودیم»، خاطرنشان کرد: ما از سال 92 پیگیر جابه‌جایی باغ وحش بودیم و از محیط زیست درخواست می‌کردیم تا زمینی در اختیار ما گذاشته و حتی وجه آن را نیز دریافت کند، اما تا امروز موفق نشدیم.

رستمی همچنین با اشاره به موضوع مهلت سه ساله به باغ‌وحش برای تعیین و تکلیف وضعیت خود و اینکه باغ‌وحش اقدامی در این زمینه انجام نداده است، اظهار کرد: این زمان برای این بوده است که تا مسئولان محیط‌زیست بررسی‌های خود را روی باغ وحش انجام دهند و اگر هیچ راهی برای نگهداری باغ وحش در فضای فعلی وجود ندارد ابلاغ برای جابه‌جایی انجام شود و همچنان ما منتظر بودیم تا بیایند و بررسی‌های خود را انجام دهند و از آن‌جا هم خبری نمی‌شد.

وی یکی از دلایل این موضوع را بی‌اطلاعی مسئولان از اقدامات مسئولان پیش از خود عنوان کرد و گفت: بر این اساس اعلام می‌شد که مسئولین باغ وحش به تذکرات اداره کل محیط‌زیست از سال 92 بی‌توجه بوده است در صورتی که ما با اسناد و مدارک نشان دادیم که چنین نبوده است و ما خود پیگیر موضوع بودیم و هیچ کوتاهی از سوی مجموعه باغ وحش صورت نگرفته است که مدارک و نامه‌های آن نیز موجود است. 

رستمی با اشاره به موضوع ورود سرمایه‌گذار به بحث باغ وحش برای انتقال و توسعه آن، تصریح کرد: من آماده‌ام و در این خصوص من در دوره شهرداری آقای صابری‌فر به ایشان گفتم که اگر بخواهیم باغ وحش بسیار روبه‌راه باشد و برای این شهر آبروداری کند سرمایه‌ای می‌خواهد که برای یک آدم شخصی نمی‌صرفد و حداقل من این پول را ندارم و یا اینکه اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری کند بازدهی آن سرمایه را جواب نمی‌دهد.

وی ادامه داد: در آن زمان به او گفتم که شهرداری بیاید و سرمایه گذاری را انجام دهد و باغ وحش را درست کند جمع‌آوری حیوانات و نگهداری‌انان را خود انجام می دهم، اما من دوست دارم حتماً باغ وحش در این شهر باشد، زیرا من آلوده این کارم و خود نیز حاضرم تمام حیوانات را نگهداری کنم که در آن زمان آقای صابری‌فر به من گفتند که برای شهرداری نمی‌صرفد همچنین اقدامی انجام دهد.

مالک باغ وحش وکیل‌آباد مشهد اظهار کرد: در حال حاضر هم من آماده‌ام و اگر کسی باشد که باغ وحشی در مشهد بسازد من فقط دوست دارم هر روز به باغ وحش بروم و حیوانات را تماشا کنم و برای من فرقی  ندارد که آن باغ وحش مال من یا دیگری باشد.

رستمی اضافه کرد: بازسازی باغ وحش را تا پیش از عید تمام می‌شود، اما برای احداث باغ وحش‌ جدید مشکلاتی وجود دارد که روند کار را طولانی می‌کند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: