• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-12384-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خبر داد

ایجاد 184 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی طی یک سال

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: از تابستان 95 تا تابستان 96، 184 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که این مقدار 23 درصد اشتغال کشور را شامل می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید جواد حسینی صبح امروز در گردهمایی نمایندگان کارگران که به مناسبت 29 آبان ماه، سالگرد تصویب قانون کار، در اداره کل تامین اجتماعی استان برگزار شد، اظهار کرد: قانون اساسی قانون موضوعه کشور است و مبنای همه کارهاست. در این قانون آزادی انتخاب شغل در اصول 28، 29 و 43 و حمایت از کارگران در اصول 3، 28 و 29 و 43 آمده است. حمایت دولت از تشکل‌های کارگری در عرصه کارگری نیز در این قانون تصریح شده و قانون کار نیز بر پایه همین اصول نوشته شده است.

وی با بیان اینکه ما هم صددرصد با تعطیلی تشکلات کارگری مخالفیم اما قانون همواره در مسیر زمان نیاز به اصلاحات رو به رشد دارد، عنوان کرد: در استان خراسان رضوی 1100 تشکل کارگری فعال وجود دارد و نزدیک به 800 هزار کارگر در بیش از 200  هزار واحد تولیدی، توزیعی و خدماتی در استان ما مشغول به کار هستند.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: 49 درصد اشتغال استان مربوط به واحدهای توزیعی، 18 درصد مربوط به واحدهای تولیدی و 34 درصد مربوط به واحدهای خدماتی است. استان خراسان رضوی ار نظر تعداد واحدهای کارگری تولیدی، توزیعی و خدماتی رتبه چهارم کشور را داراست. همچنین در حوزه سرمایه‌گذاری واحدها، استان ما رتبه پنجم کشور را دارد و از لحاظ ایجاد اشتغال در کشور رتبه سوم کشور را داریم؛ یعنی 7 درصد اشتغال کشور را ما به خود اختصاص داده ایم.

وی تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید این روند رو به افزایش بوده است؛ یعنی از تابستان 95 تا تابستان 96، 184 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده که این مقدار 23 درصد اشتغال کشور را شامل می شود در حالی که ما 8 درصد جمعیت کشور را داریم.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: در سطح کشور 18 درصد کارگران در حوزه کشاورزی مشغول فعالیت هستند. سهم اشتغال ما در بخش کشاورزی 5.6 درصد از سهم اشتغال کشوری بیشتر است اما در بخش با سهم 31.9 درصدی در استان، از میانگین 38.1 درصدی کشور عقب تر هستیم. در حوزه خدمات نیز سهم اشتغال کشور 50.1 درصد است که سهم اشتغال خدمات در استان ما 45.6 درصد ارزیابی شده است.

در ادامه این نشست محمد خدابنده، رئیس کانون شورای اسلامی کار خراسان، خاطرنشان کرد: راه توسعه ما از اصطلاحات سیاسی و توسعه سیاسی می‌گذرد. مشکلات اقتصاد ایران بالاتر از سطح اقتصاد کلان است و مربوط به دو سطح ساختاری نهادی و ساختار و کارکرد دولت است.

وی تصریح کرد: بخشی از مساله بنگاه‌های ما ناشی از خصوصی‌سازی کارکرد است. در کجای دنیا کسر بودجه را با خصوصی سازی یعنی فروش اموال دولتی تامین می‌کنند؟ خصوصی‌سازی ابزاری برای توسعه صنعتی برای توانمندسازی بنگاه‌هاست نه برای تامین کسری مالی دولت.

رئیس کانون شورای اسلامی کار خراسان رضوی گفت: نهادهای کارگری باید برای کسب حق عضویت میلیون‌ها کارگر تحت پوشش اقدام نمایند و راه را برای بروز و ظهور استقلال مالی خویش و بالطبع ابعاد اصل دفاع از حقوق و مطالبات کارگران را بگشایند.

خدابنده افزود: نهادهای کارگری بدون امنیت شغلی که قانون کار در ماده 7 به صراحت بیان کرده، نمی‌توانند وظیفه نمایندگی خود را ایفا کنند. مرکز آمار ایران به دلایلی آمار خود را به موقع منتشر نمی کند. معمولا فاصله حداقل 3 ساله انتشار این آمار، راه را برای تحلیل‌های دقیق اجتماعی اقتصادی مسدود می‌نماید.

عضو هیات اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی اظهار کرد: تشکیلات کارگری در ایران برای حفظ وضع موجود پدید آمده اند و حفظ وضع موجود این روزها، در تضادی آشکار با منافع کارگران است. پارادوکس حاضر چالش‌ جدی تشکلات کارگری ایران است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: