• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-12584-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی:

بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تا پایان سال به 150 میلیارد تومان می‌رسد

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی گفت: تا پایان امسال بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی بالغ بر 150 میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدحسن رسولی صبح امروز در مراسم بزرگداشت 29 آبان ماه در سالگرد تصویب قانون کار در اداره کل تامین اجتماعی استان اظهار کرد: در ماده 41 قانون کار آمده است که حداقل حقوق کارگر باید بر اساس سبد هزینه و معیشت تعیین شود درحالی که ما فاصله زیادی با اجرای این قانون داریم.

وی ادامه داد: حدود 95 درصد افراد شاغل کشور قرارداد موقت دارند و بلاتکلیف هستند. مگر چقدر حقوق می‌گیرند؟ با 935 هزار تومان فقط می‌توان یک خانه در حاشیه شهر اجاره کرد. همه این ها به این دلیل است که قانون کار اجرا نمی‌شود. اگر این قانون به درستی اجرا شود، ما چنین مشکلاتی نخواهیم داشت.

رسولی افزود: در قانون کار مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شده است. بر این اساس کارگری که در کارگاهی که مخل سلامتی او است، کار می کند، می تواند با 20 سال کار و 30 روز حقوق بازنشسته شود و بخشی هزینه را تامین اجتماعی و کارفرما بدهد. متاسفانه این قانون هم به درستی اجرا نمی شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی تصریح کرد: پولی که سازمان تامین اجتماعی به کارگران می پردازد، کفاف زندگی یک خانواده را نمی‌دهد. دولت نهم و دهم سازمان تامین اجتماعی را ورشکسته می دانستند در حالی که خود دولت آن را ورشکسته کرده است.

رسولی با بیان اینکه تا پایان امسال بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به حدود 150 میلیارد تومان می رسد، گفت: شورای نگهبان تایید کرده این بدهی پرداخت شود اما باید دید دولت چه خواهد کرد. در این میان تنها کسی که به او ظلم می شود، نیروی کارگر است که هیچ دخل و تصرفی هم در امور ندارد اما نمی‌تواند حق و حقوقش را بگیرد.

در ادامه این نشست مهندس سیدمحسن نظام‌خیرآبادی مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی، افزود: قانون تامین اجتماعی اگر بر اساس اصل قانون اجتماعی اجرا شود، هیچ مشکلی ندارد اما در ادوار مختلف آنقدر به قانون کار و قانون تامین اجتماعی ماده و تبصره کاسته و افزوده شد تا اینکه از شکل اولیه خود خارج گشت.

وی گفت: ارکان سازمان تامین اجتماعی از سه بخش بیمه‌ای، درمان و سرمایه‌گذاری تشکیل شده است که در حال حاضر در هر سه بخش با مشکل مواجه هستیم. این مشکلات ناشی از وضعیت و شرایط اقتصادی جامعه است. رکود شدید حاکم بر بازار و صنعت، نقدینگی را در کل کشور با مشکل مواجه کرده است.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه امروز اغلب کارگاه‌های بزرگ ما در پرداخت حق بیمه خود با مشکل روبه‌رو هستند. امیدواریم هر چه زودتر شاهد قانونمند شدن سیستم اداری و مالی کشور باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: