• دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-21986-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

مشهد میزبان کنگره بین‌المللی «پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی»

بیست و یکمین کنگره سالیانه و ششمین کنگره بین‌المللی«پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی ایران» با رویکرد توجه به بیماران سرطانی 1 الی 3 آذر ماه جاری در بیمارستان رضوی مشهد برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، فرشاد امامی ظهر امروز در نشست خبری ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی که در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: پزشکی هسته‌ای به منظور تشخیص،  تصمیم‌گیری برای درمان و همچنین تایید قطعی درمان بیمار که آیا بیماری کاملا درمان شده است و یا هنوز اجزایی از آن توده سرطانی وجود دارد؛ از نقش به سزایی برخوردار است. 

وی تاکید کرد: به تازگی درمان با مواد رادیواکتیو در کشور خیلی مورد توجه قرار گرفته است که در گذشته برای درمان سرطان تیروئید از آن استفاده می‌شد، اما امروزه از این مواد برای درمان سایر بیماران نیز استفاده می‌شود. 

دبیر اجرایی ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی تصریح کرد: درمان رادیواکتیو هنوز تحت پوشش بیمه‌های بانک‌ها و تکمیلی قرار نگرفته است؛ علی‌رغم اینکه در کشورهای دیگر این بیمه‌ها، برای این است که بیماران هزینه‌های کمتری را پرداخت کنند. با صرفه جویی برای داروهای شیمی درمانی ما می‌توانیم هزینه‌های کمتری را مصرف کنیم. 

امامی با بیان اینکه در بیمارستان رضوی برای درمان بیماران سرطانی با رادیواکتیو که تحت پوشش بیمه نیستند، حدودا 30 تا 40 درصد تخفیف قائل شده است، گفت: حدود 5.5 میلیون تومان در مراکز برای بیماران سرطانی در این حوزه هزینه می‌شود، اما در این بیمارستان حدود 3.5 میلیون تومان و در مراکز دولتی نیز حدود 2.5 میلیون تومان هزینه می‌شود.  

وی عنوان کرد: بسیاری از بیمارانی که دچار سرطان پروستات هستند، از سراسر دنیا به بیمارستان رضوی مراجع می‌کنند، البته که عمده مراجعه کنندگان از کشور عراق هستند و این در حالی است که سالانه 200 تا 300 بیمار از این کشور به این مرکز برای درمان مراجعه می‌کنند، اما با این وجود باز هم از کشورهایی چون تاجیکستان، افغانستان، کویت و پاکستان مراجعه کننده داریم.

دبیر اجرایی ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی در خصوص این کنگره، تصریح کرد: تاکنون 170 مقاله به این کنگره ارسال شده است که از این تعداد 75 مقاله به عنوان پوستر پذیرش شده و سایر مقالات نیز به صورت شفاهی توسط صاحب نظران داخل و خارج کشور ارائه خواهد شد. همچنین 80 سخنرانی در این همایش خواهیم داشت. این کنگره با هدف بازآموزی کلی از اسکن‌های معمول و غیر معمول و کم کردن خطاها برگزار می شود.

امامی اضافه کرد: برگزاری کارگاه کیفی سیستم‌های تصویربرداری ترکیبی، اسپکت- سی‌تی، دو سمینار جانبی نیز با عنوان سمینار فیزیک و سمینار رادیو فارماسی و کارگاه نحوه کیفی رادیو داروها از جمله برنامه‌هایی است که در حاشیه این کنگره برگزار خواهد شد.

رامین صادقی، دبیر علمی ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه این کنگره هر ساله در یکی از کشورها برگزار می‌شود،عنوان کرد: امسال بیمارستان رضوی مشهد مسئولیت اجرایی برگزاری این کنگره را قبول کرده است. در واقع پزشکی هسته‌ای همان تصویر برداری با مواد رادیواکتیو است و درمان بیماران نیز با این روش قابل تشخیص است.

وی با اشاره به تفاوت رادیولوژی و پزشکی هسته‌ای، تصریح کرد: در واقع در رادیولوژی اشعه به بیمار منتقل می‌شود، اما در این روش مواد رادیو اکتیو به بیمار تزریق و به نوعی بیمار منبع اشعه می‌شود و مواد رادیو اکتیو را پخش می‌کند که هزینه این دستگاه‌ها زیاد است؛ اما در کل می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های درمانی که در آینده بیمار متقبل خواهد شد؛ می‌شود. 

دبیرعلمی ششمین کنگره بین‌المللی پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی خاطرنشان کرد: از افراد صاحب نام متخصص در این کنگره دعوت به عمل آورده شده است. بیشتر تمرکز ما بر روی درمان بیماران است. 

صادقی با اشاره به اینکه ایران از نظر تولید علم با تعداد خروجی مقالات سنجیده می‌شود که اکنون مقام  16 را در این زمینه دارا است، اظهار کرد: با توجه به جمعیت متخصصین پزشکی هسته‌ای کشور، مقام نخست را در خاورمیانه در این زمینه داریم که این جایگاه را باید ارتقاء دهیم که برای این امر نیازمند به سرمایه گذاری و تقویت نیرو هستیم.

وی با اعلام اینکه 12 متخصص پزشکی هسته‌ای در خراسان رضوی وجود دارد، یادآور شد: ما نیازمند تقویت متخصصان پزشکی هسته‌ای در دانشگاه‌های اصفهان، شیراز، علوم پزشکی ایران وعلوم پزشکی مشهد هستیم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: