• چهارشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-990-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

شهردار کاشمر:

60 درصد شهر کاشمر در برابر زلزله ناپایدار است

شهردار کاشمر از ناپایداری 60 درصد شهر کاشمر در برابر زلزله خبر داد‌.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جعفر سلیمانی امروز یکم آذرماه در جلسه علنی شورای شهر با بیان اینکه در تلاش هستیم برای مواقع بحرانی ده سوله ورزشی را در 10 محله شهری احداث کنیم، اظهار کرد: متأسفانه کاشمر دارای 302 هکتار بافت فرسوده است که هیچ مقاومتی در برابر زلزله ندارد.

وی با تأکید بر ایجاد اتاق امن در خانه‌های ناپایدار اظهار کرد: متأسفانه در برخی مواقع شاهد ساخت و سازهایی هستیم که  اصول نظام مهندسی در آن‌ها رعایت نمی‌شود.

سلیمانی با بیان اینکه شهرداری به تنهایی توان برخورد با تولیدکنندگان مسکن غیر مقاوم را ندارد، گفت: به‌رغم اینکه در برای ساخت و ساز در روستاها 20 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود می‌طلبد در شهرهای زیر 200 هزار نفر نیز وام‌های بنیاد مسکن داده شود.

وی با اعلام اینکه شهرستان کاشمر آمادگی رویارویی با زلزله  هفت ریشتری را ندارد،  وجود ندارد، بیان کرد: شهر کاشمر در برابر زلزله ضعف‌های بسیاری دارد.

بسیاری از شهرک‌های مسکونی کاشمر در معرض سیلاب هستند

در این جلسه حسن اعمی عضو شورای شهر با بیان اینکه وجود دومین گسل درونه در پنج کیلومتری شهر کاشمر موجب شده این شهرستان در برابر زمین‌لرزه بسیار آسیب‌پذیر باشد، گفت: این گسل در فاصله دو تا چهار کیلومتری کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن قرار دارد.

وی در ادامه با اعلام اینکه تمامی شهرک مسکن مهر و سید مرتضی در معرض سیلاب قرار دارند، اظهار کرد: با توجه به ساخت و سازهای انجام شده در مسیل سیلاب موجب شده در زمان بارندگی‌های شدید با خطرات جدی مواجه باشیم.

وی همچنین بر تهیه نقشه جامع مخاطرات اصلی شهر کاشمر تأکید کرد و گفت: شهرداری باید فهرستی از تمامی ساختمان‌های ساخته شده به خصوص ساختمان‌هایی که تراکم جمعیتی بالایی دارند تهیه و آن‌ها را از نظر ایمنی، تجهیزات امدادی و آتش‌نشانی مورد ارزیابی قرار دهد.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه مالکین باید قبل از صدور پروانه ساختمانی تائیدیه ایمنی نقشه‌های خود را بگیرند، احداث یک ایستگاه آتش‌نشانی دیگر را ضروری دانست و افزود: متأسفانه وقتی بر رعایت و اجرای نکات ایمنی تأکید می‌شود بسیاری به ما می‌خندند در صورتیکه حادثه خبر نمی‌کند و هر لحظه امکان بروز آن وجود دارد.

زور بهداشت به وضعیت جمعه بازار نمی‌رسد

در ادامه مجتبی قائمی، رئیس مرکز بهداشت کاشمر گفت: متأسفانه اکنون وضعیت جمعه بازار به گونه‌ای است که زور ما به آن‌ها نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه بارها خواستار همکاری همه ادارات مربوط برای برخورد با متخلفین جمعه بازار شده‌ایم، افزود: متأسفانه اکنون زور ما به جمعه بازار نمی‌رسد.

قائمی با اشاره به اینکه به دلیل محصور و غرفه‌بندی نبوده جمعه بازار نمی‌توانیم بر این مکان کنترل داشته باشیم، اظهار کرد: به‌رغم اینکه از پیمانکار جمعه بازار تعهد محضری گرفته‌ایم که اگر اتفاقات بهداشتی بیفتد آن‌ها هم باید پاسخگو باشند اما بازهم شاهد مشکلاتی از نظر بهداشتی هستیم.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با اعلام اینکه برای به حداقل رساندن مشکلات اکنون صبح و عصر بازرسان مرکز بهداشت از جمعه بازار بازرسی می‌کنند، عنوان کرد: اگر مشکلات زیرساختی مرتفع شود شاهد رفع بسیاری از مشکلات بهداشتی در این مکان خواهیم بود.

وی در ادامه به وضعیت فعلی مراکز بهداشتی و درمانی موجود در شهر کاشمر اشاره کرد و گفت: اکنون دو مرکز عصمتیه و اباذر هستند که یکی استیجاری و دیگری قدیمی و فرسوده است.

قائمی عنوان کرد: در سال گذشته درخواستی برای اهداء زمین و پیگیری احداث مراکز جدید در شهر داشتیم که خوشبختانه با حمایت‌های شورا و شهرداری اقداماتی انجام شد به طوریکه مراکزی
 شهری به چهار مورد افزایش یافت.

وی با اعلام اینکه علاوه بر دو مرکز موجود مرکز گلستان و نیازمند نیز افزوده شده است، عنوان کرد: مرکز گلستان 80 درصد و مرکز گلستان 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با بیان اینکه در حوزه تأسیسات مشکلی نداریم به وضعیت پایگاه‌های بهداشتی در سطح شهر اشاره کرد و گفت: پایگاهی در خیابان حیدری توسط خیر و پایگاه دیگری در کنار بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) توسط پیمانکار در حال ساخت است.

قائمی با اشاره به نیاز چهار پایگاه بهداشتی دیگر در شهر کاشمر بیان کرد: متأسفانه پایگاه‌های موجود فرسوده هستند.

وی ادامه داد: چون سه مرکز بهداشتی در بافت فرسوده قرار می‌گیرد امیدواریم شهرداری در ستاد بازآفرینی جز برنامه‌های پیشنهادی برای جذب اعتبار قرار دهد تا بتوانیم آن‌ها را تکمیل کنیم.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با بیان اینکه به دلیل نبود زمین مناسب متأسفانه نتوانسته‌ایم پایگاه شهید مدرس را احداث کنیم، افزود: امیدواریم شهرداری در فراهم کردن زمین جهت ارائه خدمات مناسب ما را همیاری کند.

کاشمر شهری حادثه‌خیز

در این جلسه همچنین دکتر محمد جواد یزدانی مدیر شبکه بهداشت کاشمر با بیان اینکه طی سال‌های گذشته شاهد تحولات بسیار خوبی در حوزه بهداشت و درمان شهرستان بوده‌ایم، گفت: با همکاری شهرستان حرکت بسیار خوبی در حوزه بهداشت اتفاق افتاد که اجرای چند پروژه‌ بسیار مهم از آن جمله بود.

وی با اشاره به اینکه این پروژه‌ها اکنون از پیشرفت فیزیکی 80 تا 90 درصدی برخوردار هستند، عنوان کرد: هر چند وزارت بهداشت به لحاظ اعتباری مشکلات بسیاری دارد اما با پیگیری‌هایی که خواهیم داشت سعی می‌کنیم پروژه‌ها را هر چه سریع‌تر به نتیجه برسانیم تا شاهد ایجاد تحولی در حوزه سلامت شهرستان باشیم.

یزدانی با اعلام اینکه اگر حمایت‌های شهرستان نمی‌بود و قرار بود روند قانونی خودش انجام شود این پروژه‌ها را اکنون نداشتیم، از بهسازی محل نصب دستگاه ام آر ای خبر داد و گفت: امیدواریم برای ارائه خدمات بهتر تا پایان سال دستگاه ام آر ای نصب و راه‌اندازی شود.

وی همچنین از افزایش کادر تخصصی شهرستان خبر داد و افزود: از ابتدای آذرماه 12 متخصص به مجموعه متخصصین شهرستان اضافه خواهند شد.

مدیر شبکه بهداشت کاشمر در ادامه با بیان اینکه امروزه در بیمارستان‌های شهرستان ماهیانه بین 900 تا 1000 عمل جراحی انجام می‌شود، اظهار کرد: امروز در کاشمر عمل‌هایی انجام می‌شود که به جز در مشهد و شهرهای بزرگ در هیچ شهر دیگری انجام نمی‌شود.

وی عمل تومور هیپوفیز را از جمله عمل‌های مهمی دانست که جز در مراکز استان‌ها در هیچ شهری تاکنون انجام نشده است، بیان کرد: طی یک سال گذشته بالغ‌بر 300 عمل جراحی مغز و اعصاب در بیمارستان حضرت ابوالفضل کاشمر انجام شده است.

یزدانی با اشاره به اینکه با استفاده از امکانات جدید تلاش کرده‌ایم از سمت جراحی‌های سنتی به سمت جراحی‌های مدرن حرکت کنیم، گفت: خوشحالیم که دیگر نیازی نیست بسیاری از بیماران برای درمان به سایر شهرها بروند.

وی در ادامه با بیان اینکه با راه‌اندازی سردخانه‌های بیمارستان بسیاری از نارضایتی‌ها و مشکلات رفع شد، وضعیت فضای سبز بیمارستان حضرت ابوالفضل را مطلوب ندانست و افزود: برای بهبود وضعیت فضای سبز موجود نیازمند راهنمایی‌های شهرداری هستیم.

مدیر شبک بهداشت کاشمر همکاری در برنامه‌های آموزشی حوزه بهداشت را از دیگر انتظارات خود از شورای شهر دانست و عنوان کرد: امیدواریم در برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت کاهش حوادث و سوانح اعتباراتی از سوی شهرستان اختصاص یابد.

یزدانی همچنین کاشمر را شهری حادثه‌خیز دانست و بیان کرد: در راستای کاهش حوادث و سوانح نیازمند برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی هستیم.

وی با بیان اینکه هرچند در طی سه سال گذشته وضعیت مالی اعتبارات حوزه سلامت خوب بود اما از چند ماه گذشته مقداری نگرانی در حوزه تحول سلامت به وجود آمده که مسئولان مربوطه در حال پیگیری هستند، اظهار کرد: به‌رغم همه نواقص و مشکلاتی که طرح تحول سلامت داشت اما خدمات بسیار مهمی به خصوص بر طبقه ضعیف ارائه شد.

مدیر شبکه بهداشت کاشمر همچنین با اشاره به اینکه اخیرا برای تعویض دفترچه‌های بیمه سلامت که قبلا به صورت رایگان داده می‌شد باید هزینه پرداخت شود، افزود: این اقدام اعتراضاتی را در پی خواهد داشت.

وی با اعلام اینکه طرح تحول سلامت موجب شد به شوق خدمت به مردم برخی کارها به صورت افراطی انجام شود، بیان کرد: امیدواریم بتوانیم خدمات بیشتر و با کیفیت بهتری به مردم ارائه دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: