• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-385-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی:

تحولات سیاسی در لبنان به سرعت در حال تغییر است

یك استاد علوم سیاسی در دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: تحولات سیاسی در لبنان به سرعت در حال تغییر است، نكته مثبتي كه بين قدرت‌ها در لبنان وجود دارد اين است كه هيچ‌كدام قصد ندارند ديگري را نابود كنند بلكه به دنبال استمرار رقابت هستند، اگر در سطح منطقه نيز اين سياست اتخاذ شود، مطلوب است.

مجيد مرادي‌رودپشتي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا – منطقه خراسان، عنوان كرد: دولت سعودي در دوران بعد از ملك عبدالله تبديل به يك دولت مستعجل شده، اين نام را بر اين دولت گذاشته‌ام چرا كه در مسائل سياسي شتاب‌زده عمل مي‌كند.

وی ادامه داد: اين دولت از قواعد بازي سياسي و ديپلماتيك خارج شده و گاهي اين سرعت حركت و ناموزوني و عدم انسجام به حدي رسيده كه پيش‌بيني حركات آن‌ها براي كارشناسان و صاحب‌نظران سخت شده و تصميمات آن‌ها مبتني بر داده‌هاي خاصي استوار نيست و تنها توصيفي كه در حال حاضر براي آن مي‌توان گفت، همان شتاب‌زدگي است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بيان به اين كه «يك هفته قبل از سفر شتاب‌زده آقاي حريري به عربستان سعودي كه وي نسبت به آن بسيار خوشبين بود و از نتايج آن ديدار ابراز خشنودي مي‌كرد و بعد از ديدار با آقاي ولايتي که آن هم در فضایی مثبت انجام شد» به شليك موشك به يمن اشاره كرد و گفت: عربستان سعودي مسئوليت آن موشك را بر عهده ايران گذاشت و حتي تهديد به پاسخ كرد، اصولا جريان المستقبل در لبنان معتقد هستند ايران وظيفه دارد حزب الله را در جايگاه اصلي برگرداند و به نقش اوليه‌اي كه داشته كه آن هم مقاومت است بايستد.

مرادی افزود: تا اينجا مشكلي نيست و امروز نيز سعد حريري در اين بخش هيچ مشكلي با حزب الله ندارد، مشكل از اينجا آغاز مي‌شود كه مي‌گويند حزب الله نبايد در سوريه و يمن دخالت مي‌كرد. 

این استاد علوم سیاسی در دانشگاه ادیان و مذاهب تصريح كرد: جريان المستقبل توقعش از لبنان اين بود كه حزب الله نبايد فراتر از مرز مي‌رفته و نبايد خود را درگير مسائل خارج از لبنان مي‌كرد، اما حزب الله لبنان در مقابل توجيه داشت و توجيهش اين بود كه بايد به سراغ جنگ پيشگيرانه رفت وگرنه تروریست‌های تکفیری به سراغمان خواهند آمد که البته دیدیم داعش دولتش را تا عرسال لبنان امتداد داد، افکار عمومی لبنان هم اکنون با حزب الله همراه است، اگر چه در آغاز ماموریت فرامرزی حزب الله بخش عمده اهل سنت و بخشی از مسیحیان منتقد حزب الله بودند. 

وي با بيان اين كه تحولات سياسي در لبنان شبيه آب و هواي اين كشور است و تغیيرات و تحولات در وضعيت سياسي هم به همين شكل دائم در حال تغيير است، افزود: لبنان وضعيت بسيار متحولي دارد و روحيه تنوع گرايي در مردم اين كشور وجود دارد، رقابت را تبديل به عداوت نمي‌كنند، آن‌ها مي‌خواهند رقيب سياسي در موقعيت خودش باشد و رقابت، ادامه داشته باشد، در واقع استمرار رقابت براي آن‌ها مهم‌تر از دست يافتن به نتيجه و نابود كردن رقيب است.

مرادي تاكيد كرد: آقاي حريري به نابودي حزب الله فكر نمي‌كند و اين نيز نكته مهمي است كه سیدحسن نصرالله با درك بالاي سياسي كه دارد نيز مي‌داند كه طرف مقابل را بايد به عنوان رقيب نگه دارد نه اين كه او را نابود كند، جریان المستقبل نماینده قاطبه اهل سنت است و نمی توان نادیده‌اش گرفت. من معتقد هستم در سطح منطقه‌اي نيز همين موضوع و سياست اگر اتخاذ شود، نتايج مطلوبي خواهد داشت.

وي در ادامه افزود: ايران از هم پيمانان خود در منطقه چه در لبنان و چه در يمن توقعاتي دارد، اين توقعات را هم پیمانان برآورده كره‌اند؛ عين همين توقع هم درباره عربستان صادق است و عربستان نيز از هم پيمانان خود انتظار برآورده شدن توقعات خودش را دارد ولي آن‌ها قدرت برآورده كردن اين توقعات را ندارند. ايران در تمام مناطق نفوذ خود يك زيرساخت‌هايي را درست مي‌كند كه عربستان سعودي آن را ندارد و نمي‌تواند با پول يك شبه به آن دست يابد؛ اين شتاب‌زدگي به همين قضيه بر مي‌گردد. جاي سوال است كه موسسات پژوهشي عريض و طويل در عربستان سعودي نتايج خود را كجا عرضه مي‌كنند. 

مرادي با بيان اين كه حزب الله فقط يك حزب سياسي نيست و يك قدرت نظامي دارد، افزود: پيروزي‌هايي كه ايران در عراق و سوريه به دست آورده بسياري از معادلات را به هم ريخته است. اين اخبار در سايه اين رفته كه آيا سعد حريري استعفا خواهد داد يا خير؟

این استاد علوم سیاسی در دانشگاه ادیان و مذاهب تصريح كرد: استعفاي حريري را در حال حاضر مسجل مي‌دانم و دير يا زود تحقق پيدا خواهد كرد، سعد حريري مي‌خواهد از حزب الله امتيازات بيشتري را بگيرد، وعده سید حسن نصرالله به بازگشت نيروهاي حزب الله از عراق مي‌تواند در حقيقت يك چشم روشني براي سعد حريري باشد ولي او انتظار بيش از اين را دارد و تحولاتي بايد در لبنان به وجود بيايد تا بار ديگر حریری به تشكيل دولت موظف شود،  اما احتمال ديگر اين است كه دولت بعدي که روي كار بيايد قدرت اجرايي كافي در داخل را نخواهد داشت و استخوان اين نزاع‌ها لاي زخم اين منطقه خواهد ماند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: