• پنجشنبه ۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-4014-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه:

گاهی به اسم ناموس‌پرستی، علیه زنان خشونت‌ می‌شود

مشاور معاون حقوقی  قوه قضائیه گفت: از نمونه‌های خشونت علیه زنان در جامعه ما، خشونت‌های روانی است که گاهی از آن‌ها به اشتباه در جامعه به نام غیرت و ناموس‌پرستی یاد می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید علی کاظمی ظهر امروز در نشست «بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت و حق زنان بر شهر»، که در تالار رویال‌سنتر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: لایحه اصلاح قوانین در زمینه خشونت علیه زنان، به بررسی، تغییر و اصلاح قوانین کشوری می‌پردازد. در تدوین این لایحه مطالعاتی انجام شده که بر اساس آن، حدود 86 درصد از کشورهای دنیا قانونی در زمینه خشونت علیه زنان دارند.

وی ادامه داد: در این راستا ما نیز خود را ملزم کردیم تا بتوانیم این لایحه را به تصویب برسانیم؛ درنتیجه در این زمینه مطالعات فقهی و اجتماعی انجام شد. در تدوین این لایحه، دو رویکرد مورد توجه قرار گرفته است. رویکرد فمنیستی که توجه به حمایت صرف از زنان دارد و رویکرد دیگر، توجه به حمایت از زنان با در نظرگرفتن بافت اجتماعی و خانوادگی. ما در تبیین این لایحه رویکرد دوم را مورد توجه قرار دادیم.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه تصریح کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که باید مشکلات زنان در خانواده حل شود تا حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی قطعی شود. در این راستا تلاش کردیم تا بتوانیم خلاء‌های قوانین کیفری را در لایحه مورد نظر رفع کنیم و مشکلات موجود در آن را اصلاح نماییم.

کاظمی خاطرنشان کرد: در مورد جرایم جنسی علیه زنان با توجه به ادله اثباتی در قانون مجازات اسلامی و جرایم جنسی زنان، برای اثبات این گونه جرم‌ها به چهار شاهد مرد نیاز است. درنتیجه تلاش کردیم در برخی از موارد مجازات‌های تعزیری را جایگزین کنیم و توانستیم از ظرفیت‌های فقهی نیز استفاده کنیم. از نمونه‌های خشونت علیه زنان در جامعه ما، خشونت‌های روانی است که از آن‌ها به اشتباه در جامعه به نام غیرت و ناموس‌پرستی یاد می‌شود. در این لایحه تلاش شده است تا با استفاده از روش‌های فرهنگی، اخلاقی و پیشگیرانه میزان این جرم‌ها را کاهش دهیم.

در بخش دیگری از این نشست، سید جواد حسینی، معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی، گفت: در زمینه خشونت علیه زنان توجه به بحث جامعه‌پذیری در بستر فرهنگی بسیار ضروری است. درواقع جامعه‌پذیری‌ای که ریشه جنسیتی ذهنی را در جامعه ایجاد می‌کند؛ درنتیجه این کلیشه‌ها اتفاقات ناگواری که برای زنان می‌افتد را کمرنگ و بی‌اهمیت می‌کند. 

وی افزود: متاسفانه در کشور ما جامعه‌پذیری دوگانه وجود دارد. صفات هویت‌بخش به مردان چون هستی‌بخشی، عدالت و توانایی را نسبت می‌دهد و به زنان نقش ابزاری را تحمیل می‌کند؛ چرا که مادربودن برای دیگران صبوربودن و باگذشت‌بودن را به همراه دارد؛ درنتیجه این تصاویر، کلیشه‌های جنسیتی را به بار می‌آورد.

حسینی ادامه داد: در همین راستا این جامعه‌پذیری دوگانه به جایی می‌رسد که حتی تغییر سن ازدواج برای زنان در جامعه را که از معضلات کشور است به بار می‌آرود. نوع تصوری که در جامعه‌پذیری دوگانه در جامعه ما از نقش‌های ازدواج برای دختران تعریف شده است، تصویر زن را در جامعه، تصویری ابزاری به نمایش می‌گذارد.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: