• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1887-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

معاون پرورشی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی:
فرهنگ کتاب‌خوانی باید برای نسل‌های بعد نهادینه شود

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی گفت: فرهنگ کتاب‌خوانی باید برای نسل‌های بعد نهادینه شود و این وظیفه به عهده آموزش و پرورش قرار دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، براتعلی منصوریان، همزمان با روز کتاب‌گردی در بازدید از فروشگاه کتاب جهاد دانشگاهی اظهار کرد: نقطه آغاز ترویج فرهنگ کتابخوانی می‌تواند مدارس باشد و آموزش‌وپرورش باید این امر را به نسل‌های بعد منتقل کند.

وی با بیان اینکه باید آسیب‌شناسی انجام شود تا بدانیم چرا در زمینه فرهنگ کتاب‌خوانی وضعیت مناسبی وجود ندارد، ابراز کرد: در عرصه مختلف تولید کتاب مشکلاتی وجود دارد و تا زمانی که این موانع برداشته نشود سرانه کتاب همچنان پایین خواهد ماند.

منصوریان با بیان اینکه باید سیاست‌های تشویقی برای افرادی که مطالعه زیادی دارند در نظر گرفته شود، عنوان کرد: به دلیل اینکه دانش‌آموزان مطالعه زیادی ندارند رویکرد تشویقی را با برگزاری مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی انجام داده‌ایم.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر در این مسابقات شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: البته مسابقه کتاب‌خوانی برای فرهنگیان تحت عنوان «راه روشن» نیز چند سال است که برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جامعه باید کتاب را بخشی از وجود و نیاز خود بداند، عنوان کرد: برای نمونه در سطح شهر المان‌هایی از کتاب دیده نمی‌شود و جای خیلی از فعالیت‌ها در عرصه ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه خالی است.

منصوریان در رابطه با نقش معلم در  ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی  گفت: نقش معلم در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بی‌بدیل به شمار می‌رود زیرا معلم الگوی دانش‌آموزان است و نقش الگویی معلم در سند تحول آموزش‌وپرورش محور مهمی محسوب می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی ادامه داد: طرح معرفی کتاب «هر معلم یک کتاب» چند سالی است که در مدارس برگزار می‌شود و هر معلم باید در 15 دقیقه اول کلاس خود کتابی را به دانش‌آموزان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه سرانه مطالعه معلمان پایین است گفت: مسئولان مشغله زیادی دارند، مسئولان، مدیران مدرسه و ... باید به کتابخانه‌ها سر بزنیم زیرا تأثیر مثبتی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی خواهد داشت.

منصوریان در خصوص فعالیت انتشارات جهاددانشگاهی گفت: یکی از کارهای کلیدی جهاددانشگاهی در حوزه نشر است و تا به حال کتاب‌های بسیاری منتشر کرده است اما تقاضای ما این است که در حوزه انتشارات کودکان نیز ورود پیدا کند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش خراسان رضوی در مورد هفته قرآن عنوان کرد: مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان در مرحله آموزشگاهی آغاز به کار کرده که حدود 970 هزار دانش‌آموز در این مرحله شرکت کرده‌اند و ادامه مسیر نیز طبق تقویم اجرایی انجام خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: