• جمعه ۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-785-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

فرماندار مشهد تاکید کرد

نقش موثر احزاب در جلوگیری از آشفتگی مشکلات کشور

فرماندار مشهد بر نقش موثر احزاب در جلوگیری از آشفتگی مشکلات کشور تاکید کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، محمدرحیم نوروزیان در پنل سیاسی دومین کنگره استانی حزب کارگزاران سازندگی ایران در خراسان رضوی در مجتمع دکتر شریعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به نتیجه انتخابات مشهد اظهار کرد: شرایطی که در مشهد در انتخابات به وقوع پیوست، دو نکته اساسی داشت. مساله نخست این است که اگر لیست امید در مشهد یکپارچه رای آورد، یک دلیل آن ناشی از عملکرد رقیب بود. 

وی افزود: این شامل عملکرد شورا و شهرداری دوره گذشته تا زمان انتخابات و رای گیری نیز می‌شود، نکته دوم مشارکت گسترده مردم بود که بسیار چشمگیر شد. این مشارکت به اندازه ای بود که نفر آخر لیست این دوره چند برابر نفر  دوره های گذشته رای آورد، ما نیز در اجرا وظیفه قانونی خود را انجام دادیم. با این حال باید شورا و شهردار از اعتماد مردم مراقبت کنند و آن را استمرار دهند.

فرماندار مشهد با بیان اینکه ملاحظه‌ای برای شرکت در این جلسات وجود ندارد، عنوان کرد: ما به عنوان متولی این امور اگر از سوی هر کدام از احزاب شناسنامه دار دعوت به جلسه رسمی شویم ، در آن حضور خواهیم یافت فرقی ندارد که احزاب اصلاح طلب یا اصولگرا باشند و این تعامل را خواهیم داشت.

نوروزیان با بیان اینکه در ایران احزاب 4 دوره را پشت سر گذارده اند، گفت: دوره نخست دوره بعد از مشروطیت بود که تا قبل از انقلاب اسلامی خود به‌ دو دوره متمایز قابل تقسیم است و بعد از انقلاب نیز تا زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن تاکنون قابل تقسیم است که طی این دوره‌ها در ایران عمدتا احزاب دولت ساخته بوده‌اند.

وی تصریح کرد: پس از انقلاب در هر دولت شرایط خاصی بر احزاب مستولی بوده است. در مجموع سابقه کار حزبی چندانی نداریم با این حال نباید مایوس و ناامید شد چون سابقه و پیشینه حزبی ما اینگونه است. در واقع پیشینه کار حزبی زیادی در کشور ما وجود ندارد و باید این نکته را مد نظر داشت که نحوه شکل گیری احزاب طوری بوده که شاید برخواسته از نیاز مبرم مردم نبوده باشد.

نوروزیان تصریح کرد: با این شرایط من فکر می کنم با این پیشینه و شرایط اجتماعی، احزاب در کشور ما نسبتا در فعالیت های خود موفق هستند.

فرماندار مشهد با اشاره به اینکه کار حزبی کار سختی است، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا یک حزب برنامه می دهد و بعد از آن قابلیت پاسخگویی برای این برنامه ها وجود دارد اما در ایران معمولا چنین نیست.

وی همچنین یکی از مهمترین علل عدم موفقیت احزاب در ایران را این مساله دانست که سعی شده صرفا کپی برداری از نوع کار حزبی در سایر کشورها داشته باشیم و به نیازها و اقتضائات جامعه خود توجهی نداشته ایم.

معاون استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های کشورهایی که احزاب موفقی ندارند این است که حکومت‌ها در این کشورها به شدت متمرکزند و همین مساله با کار حزبی تناقض دارد. وجود احزاب ساخته و پرداخته قدرت های دیگر هم از عمده ترین مشکلات است. به عنوان نمونه حزب توده به عنوان یکی از تشکیلاتی ترین احزاب قبل و بعد انقلاب بعدا اسناد خیانت آن رو شد. چنین پیشینه ذهنی از برخی احزاب باعث بدبینی عمومی و حتی حساسیت به واژه حزب در بین بسیاری ازمردم شده که باید به این واقعیت توجه داشت.

فرماندار مشهد با بیان برخی موارد به عنوان آسیب شناسی احزاب گفت: ضعف کار تیمی و جمعی در جامعه و عدم تسامح و مدارا نسبت به هم در بسیاری از امور یکی از بزرگترین مشکلات ماست، به عنوان نمونه درسیستم های مدیریتی ما دائما چالش‌های افراد با یکدیگر دیده می شود. این مساله درون احزاب نیز وجود دارد که البته بخشی از آن طبیعی اما بخشی دیگر غیرطبیعی است. ما نسبت به هم تسامح و مدارا نداریم. عدم پایبندی مناسب به قواعد سیاسی و رقابت و سیاه و سفید کردن مسایل، از دیگر آسیب هایی است که فضای حزبی ما به آن مبتلاست. همچنین کم حوصلگی و شتاب زدگی در کار سیاسی نیز از مشکلات ماست چراکه کار حزبی نیازمند حوصله است.

نوروزیان با اشاره به نگاه نه چندان مناسب مردم به مساله احزاب در ایران، گفت: در یک سنجش سرمایه اجتماعی که در سال 93 توسط وزارت کشور صورت گرفت، مشخص شد اعتماد مردم به احزاب بسیار پایین است.

وی دیگر آسیب های متوجه احزاب را بسته شدن فضای سیاسی و بالا رفتن ریسک کار سیاسی به دلیل برخی  تنگ نظری ها دانست و افزود: این امر ریسک کار سیاسی را بالا می برد.

نوروزیان ادامه داد: عدم کادرسازی مناسب مساله دیگر احزاب است. ما حضور و اثرگذاری مناسب از ناحیه احزاب در قدرت را نداشته ایم. اگر در جایی هم این اتفاق افتاده، افراد فراموش می کنند که عنصر حزبی بوده اند. بسیاری از احزاب در لایه های دانشگاهی حضور موثری دارند ولی در لایه های دیگر اجتماع و میان عموم مردم حضوری ندارند.

معاون استاندار و فرماندار مشهد تصریح کرد: البته در این میان ساختار هیاتی و سنتی جامعه ما هم  در بسیاری امور مانع کار منسجم و منظم حزبی است، حتی احزاب هم سعی دارند بعضا کدخدامنشانه و با ریش سفیدی مسائل خود را حل کنند.

وی تاکید کرد: یک نکته اساسی و مهم در خصوص احزاب ما این است که لازم است مرزبندی شفافی با جریان های ضدنظام داشته باشند ، احزاب درکشور پذیرفته اند براساس افکار امام(ره) و قانون اساسی کار کنند. باید این مرزبندی ها روشن شود. هویت ملت ایران به شدت مذهبی است نسبت به مواردی که این هویت را ندیده می گیرند، واکنش نشان می دهند. همچنین موسمی بودن و انتخابات محور بودن احزاب اشکال دیگری است که به فعالیت احزاب آسیب وارد می کند.

نوروزیان دیگر آسیب ها را نداشتن منابع مالی مطمئن و مستمر و تعارض بین ارزش های حزبی با ارزش‌های دینی در برخی موارد دانست و گفت: بدون بررسی و رفع این چالش‌ها احزاب با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

وی ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا بدون مشکل نیست. احزاب نیز برای حل مشکلات ساخته می شوند. متاسفانه برخی مشکلات ما علاوه بر پیچیدگی، آشفتگی نیزدارند . در سیستم آشفته نمی توان پیش بینی های لازم را داشت. در سیستم آشفته همه چیز به سمت تغییرات خشن می رود. برخی مسایل ما به سمت آشفتگی می رود و در این میان احزاب می توانند نقش موثری برای جلوگیری از بروز آشفتگی ایفا کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: