• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-1690-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی:

صدها مرکز بوم‌گردی در استان راه‌اندازی می‌شود

صدها مرکز بوم‌گردی در استان راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی صدها مرکز بوم گردی در استان خبرداد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرحیم رهنما در مراسم افتتاحیه اولین اقامتگاه بوم‌گردی در روستای کنگ شهرستان بینالود(طرقبه‌شاندیز) با بیان این مطلب اظهار کرد: برای 56 روستا و راه اندازی مرکز بوم‌گردی در 14 روستا طرح لازم ارائه شده و انتظار می‌رود سرعت کار ما افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 11 هزار میلیارد تومان جهت اشتغال و توسعه روستایی مصوب شده است، عنوان کرد: با این حال افرادی که ما به صندوق امید معرفی می‌کنیم در مرحله تامین منابع با محدودیت مواجه می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌رضوی با اشاره به مزیت‌های این طرح نسبت به هتلینگ اظهارکرد: باید سرمایه‌گذاری بیشتری در بوم گردی صورت بگیرد.

وی از کمک به روستاها با توسعه زیر ساختها، معرفی مناطق بوم گردی در سایت جامعی متصل به سایت اصلی میراث فرهنگی و شبکه‌ای کردن اقدامات خبرداد.

در ادامه، دکتر سیدجواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان‌رضوی طی سخنانی تصریح کرد: شعار راهبردی ما هر روستا یک مقصد گردشگری است.

وی با ارزشمند خواندن این کار و سرمایه گذاری در این منطقه اضافه کرد: ظرفیت‌های موجود از چند جهت بسیار بالاست. سال گذشته بیش از 28 میلیون و 500 هزار نفر و در ایام دهه آخر صفر بیش از چهار میلیون و 700 هزار نفر به مشهد آمده‌اند و حدود 50 میلیون تردد در همین منطقه صورت گرفت که خود یک پتانسیل محسوب می‌شود.

حسینی ادامه داد: برای جمع کردن چنین جمعیتی و ساختن فضای طبیعی با کیفیت کنگ باید هزینه‌های هنگفتی خرج شود که از هر دو جهت شرایط مهیاست.

وی عنوان کرد: باید پذیرفت مقوله روستا تاکنون آن‌گونه که شایسته و بایسته است مورد توجه ما قرار نگرفته بود، بر همین اساس کارگروهی برای توسعه روستاها در استانداری تشکیل شده است.

معاون استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: طرح‌های خوبی در روستا ها انجام شده است، از جمله طرح از صفر تا سکو که طی آن ورزشکاران قهرمان ما به روستاها بیایند، استعدادیابی کنند و افراد مستعد را تا آخرین مرحله که حتی ممکن است تیم ملی باشد همراهی کنند. 

حسینی مطرح کرد: خراسان رضوی در بین استان‌های کشور با 1500 روستا از این نظر رتبه اول کشور را دارد و حدود 700 تا 800 صنایع دستی مختلف در روستاهای استان شناسایی شده است.

وی از توجه به زیرساخت های لازم از جمله زیرساخت های مخابراتی و مواصلاتی در روستاها جهت توسعه خبر داد و گفت: اقامتگاههای ما معمولا غیر مجاز هستند و ما باید برنامه ریزی کنیم تا به صورت روشن برای گرفتن مجوز اقدام کنند.

همچنین فرماندار شهرستان بینالود با اشاره به حجم بالای تخلفات و تغییر کاربری‌ها در زمان دولت‌های نهم و دهم از موفقیت در کنترل آن خبرداد.

سیدحسن حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به فرهنگ غنی این شهرستان قصد داریم با برنامه‌ریزی از گردشگری تک بعدی خارج شویم.

وی اضافه کرد: یکی از مزیت‌های این طرح علاوه بر آشنایی با فرهنگ سنتی مناطق، اشتغال زایی مبتنی بر توسعه گردشگری است.

فرماندار شهرستان بینالود خاطرنشان کرد: در سال گذشته بالغ بر 27 میلیون خودرو در مسیر طرقبه- شاندیز تردد داشته‌اند که تنها حدود پنج میلیون آن بومی و سایرین گردشگران بوده‌اند که اگر تنها یک نفر همراه راننده باشد حدود 50 میلیون نفر تردد در طرقبه و شاندیز داشته‌ایم.

رییس شورای تامین شهرستان بینالود اظهارکرد: به غیر از سرقت از باغ‌ها که عموما مربوط به گردشگران نیست، روستای کنگ در سایر موارد جز امن‌ترین محل‌ها برای گردشگران است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: