• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-2390-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مدیر جهادکشاورزی داورزن:

شرکت‌های تعاونی تولید و اتحادیه گیاهان دارویی در سطح کشور باید راه‌اندازی شود

مدیر جهادکشاورزی داورزن گفت: از جمله برنامه‌هایی که با همکاری و حمایت وزارت و سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در نظر گرفتیم در ارتباط با حمایت تولید گیاهان دارویی در شهرستان داورزن است و همچنین قرار بر این شد که موضوع تشکیل شرکت‌های تعاونی تولید و اتحادیه گیاهان دارویی در سطح شهرستان، استان و حتی کشور پیگیری کنیم تا بازاریابی گیاهان دارویی در سطح بین‌المللی تحقق یابد.

حسین تاج آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: با توجه به اینکه از قدیم در این منطقه گیاهان دارویی و دو سه محصول دیگر به عنوان قطب تولید گیاهان دارویی کشت می‌کردند که در سطح خراسان‌رضوی و کشور شناخته شده است.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی شهرستان داورزن در غربی‌ترین نقطه خراسان‌رضوی قرار دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی این منطقه برای کشت گیاهان دارویی و توسعه آن‌ها فراهم می‌شود. در شهرستان داورزن فلفل قرمز، کنجد و خاکشیر مقام اول کشور را از نظر سطح زیرکشت، تولید و کیفیت به خود اختصاص داده و به طور متوسط سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان به جزء گیاهان مرتعی حدود 2362 هکتار و یکی از عمده محصولات این منطقه زیره سبز است که با توجه به شرایط هوا و بارندگی این محصول توسعه پیدا می‌کند.

تاج‌آبادی عنوان کرد: در این منطقه گیاهانی مانند فلفل قرمز، کنجد، خاکشیر، رزماری، شیرین بادیان، مرزه، شوید، دو نوع نعنا که یکی از آن‌ها نعنا فلفلی نام دارد، سیر، بابونه، گل محمدی، مریم گلی، گل مغربی، سماق، پنیرک و همیشه بهار که در سطح‌های کم و بیش کشت می‌شود و بالاترین سطح زیر کشت فلفل و کم‌ترین محصول در سطح یک هکتار گل مغربی و پنیرک است. 

مدیر جهاد کشاورزی داورزن عنوان کرد:  شهرستان داورزن با توجه به شرایط آب و هوایی و همچنین آزمایشاتی که طی چند سال اخیر بر روی گیاهان انجام شد بیشترین درصد استان را در این منطقه به خود اختصاص داده و محصولاتی مانند شیرین بادیان و فلفل به کشورهایی از جمله ترکیه، عراق، آلمان و کشورهای عربی صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: در شهرستان داورزن زیرساخت‌های سطح زیر کشت، تولید و کیفیت بسیار خوب است اما متاسفانه مشکلی که در منطقه وجود دارد فرآوری محصولات است و اعتبارات 6 درصدی که برای فرآوری این محصولات اختصاص داده شده و درخواست می‌کنم که افراد طرح‌شان را به ما ارائه دهند و ما نیز زمین و تسهیلات لازم را در اختیار تولید کننده‌ها و سرمایه‌گذارها قرار ‌می‌دهیم.

تاج آبادی خاطرنشان کرد: بنده از تمامی بهره‌برداران و افرادی که در این زمینه سرمایه‌گذار هستند تقاضا دارم به شهرستان داورزن سفر کنند و ما زمین و تسهیلات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا فرآوری و مسائل بسته‌بندی، توسعه و راهکارهای کیفیت این نوع محصولات، برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی داورزن اضافه کرد: موضوع ساماندهی روند تولید، برداشت، فرآوری، بسته‌بندی، بازاریابی،  فروش و درآمدزایی گیاهان دارویی را با حمایت‌های دولتی و البته بخش خصوصی بتوانیم از طریق شرکت‌های تعاونی و تولید که مرتبط با گیاهان دارویی است را در برنامه خود قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های دیگری که در این راستا وجود دارد توجه ویژه در سطح وزارت‌خانه به تولید گیاهان دارویی با توجیه گرایش جهانی به طب سنتی است که در سال آینده تحقق می‌یابد و همان‌طور که می‌دانید  گیاهان دارویی در کشورهای اروپایی چیزی حدود 60 تا 70 درصد افراد به سمت استفاده از گیاهان دارویی رفته‌اند اما متاسفانه در کشور ما تنها عطاری‌هایی که در قدیم وجود داشته از این گیاهان استفاده می‌کنند و باید گفت که در این منطقه  200 عطاری وجود دارد.

تاج آبادی با بیان اینکه امیدواریم با استفاده از رونق این محصول و بحث فرآوری، بتوانیم خانواده‌ها و مردم را به سمت استفاده از گیاهان دارویی پیش ببریم و این امر منجر می‌شود تا بیهوده ارز از کشور خارج نشود، اظهار کرد: موضوعی که در شهرستان داورزن وجود دارد وضعیت سطح زیر کشت گیاهان دارویی مرتعی است که در حوزه شهرستان و مناطق کوهپایه حدود 180 هزار هکتار را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: بعضی از قسمت‌های مراتع اعم از دشت و کوهپایه گیاهان دارویی مانند آویشن، سماق، پنیرک، گل مغربی، بابونه، رزماری،کتیرا، ریواس و شیرین بادیان از گیاهان مرتعی تولید می‌شود و در منطقه این پتانسیل را دارد و گیاهان دارویی که در سطح مراتع شهرستان تولید شده محصولات سالمی بوده اما نمی‌توان گفت که جزء محصولات ارگانیک به شمار می‌روند و با کمی همت می‌توان آن را به محصول ارگانیک تبدیل کرد.

فلفل مقام اول را در سطح زیر کشت تولید شهرستان‌ها دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان داورزن ادامه داد: مشکل اصلی در بازاریابی و البته بسته‌بندی‌های زیبا برای عرضه به بازار است که وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی را در مجاورت مزارع تولیدی می‌طلبد و مشکلاتی که در منطقه وجود دارد با توجه به اینکه فلفل مقام اول را در سطح زیر کشت تولید شهرستان‌ها دارد در گذشته حدود 700 هکتار بوده اما با توجه به مسائلی که جلوی صادرات و مالیاتی که ارزش افزوده و همچنین مالیاتی که به کارگاه‌های فلفل کوبی شهرستان داده شد بسیاری از این کارگاه‌ها غیر فعال شدند.

وی تصریح کرد: محصولاتی که در بخش کشاورزی تولید می‌شود معاف از مالیات است و ما به دنبال این موضوع هستیم که از آن طریق بتوانیم کمکی به این بخش داشته باشیم تا این گیاه که از قدیم جزء محصول اول استان و کشور بوده را  حفظ کنیم و همچنین واردات بی‌رویه فلفل قرمز با قیمت بسیار پایین از کشورهای چین، هند و پاکستان  وارد می‌شود و ما نگاه کلی داریم که در وهله اول خرید را به سوی خود معطوف کنیم.

تاج آبادی گفت: زمانی که قیمت فلفل منطقه با واردات تفاوت داشته باشد این مشکل برای فلفل داخلی ایجاد می‌شود و عدم توجیه اقتصادی تولید این محصول با خرید تضمینی و ایمن بودن این محصولات و بحث توافقی بودن قیمت خرید  محصول از کشاورزان که مطمئنا سود حاصل در جیب دلال‌ها می‌رود و با ایجاد شرکت‌های تعاونی گیاهان دارویی، افراد عضو شرکت‌ها شده و بتوانند مستقیم وارد عمل شوند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله مشکلات در این زمینه عدم وجود امکانات فرآوری محصولات پس از برداشت در منطقه، نبود صنایع تکمیلی بسته‌بندی، بهداشتی و داشتن لیبل مناسب می‌توان شاهد تولید این محصول در شهرستان باشیم و در نظر نگرفتن میزان کیفیت و وجود ماده موثره که در آزمایشگاه‌ها انجام گرفته و امیدواریم که بتوانیم برندی را در منطقه ایجاد کنیم و با توجه به شرکت‌ها که حداقل با برند خودشان، محصولات سالم و ارگانیکی را در منطقه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: مطرح نبودن این محصول و سایر گیاهان دارویی به عنوان یک گیاه استراتژیک در کشور و لزوم قرار دادن تولیدکنندگان این محصول در میان تولیدکنندگان برتر و نمونه کشوری؛ پیشنهاد دادیم که هر ساله بعضی از محصولات را به عنوان کشاورز تولید کننده نمونه برتر کشوری گیاهان دارویی مطرح کنند تا بتوانیم روی این محصولات که از دیرباز در کشور ما استفاده می‌کردند بهره کافی را داشته باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان داورزن خاطر نشان کرد: در روستایی که فلفل را آسیاب می‌کنند 40 کارگاه وجود دارد که به گفته بهداشت از این محصول برای اسپری فلفل، پماد برای دردهای مفاصلی استفاده می‌کنند و همچنین بهداشت منطقه عنوان کرده که ما کم‌ترین سرماخوردگی و ناراحتی قلبی را در این روستا داشتیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: