• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-4814-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

گزارشی از فرجام یک گزارش؛

وقتی همه صدای حسین را شنیدند

کمپین «تأمین مبلغ دیه حسین» که با گزارش ایسنا و تلاش جمعی از خبرنگاران شروع شد، به سرانجام رسید و بالاخره صدای حسین ناشنوا به گوش همه رسید.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، 21 شهریور بود که خبر حسین مخابره و به دنبال آن گروهی تلگرامی برای جمع‌آوری مبلغ دیه او ایجاد شد و بعد از ماه‌ها فرازوفرود و تلاش بی‌وقفه خبرنگاران و خیّران، بالاخره دیه حسین تامین شد. در ابتدا جلب اعتماد مردم به این کمپین و تلاش صادقانه جوانانی که گرچه کم‌تجربه بودند، اما صداقت و پشتکارشان کم‌نظیر بود، کاری سخت به‌نظر می‌رسید. بازنشر مکرر لینک خبر ایسنا و صبوری‌پیشه‌کردن و پاسخ‌دادن به تک‌تک سوالات اعضاء، اقدامی بود که سرپرست‌های گروه تلگرامی حسین با حوصله به آن پرداختند و کم‌کم مبالغ جمع‌آوری‌شده بیش‌تر و بیش‌تر شد.

داستان حسین از زبان خواهرش این‌گونه بود که «سال 91 که برای عزاداری‌های محرم به تربت رفته بودم، در آنجا شنیدم یکی از اقوام ما به مدت 15 روز گم شده و بعد هم خبر کشته‌شدن او رسید. همه می‌گفتند شاید چون معتاد بوده، دور و بری‌هایش در قتل او دست داشته‌اند. قبل از پیداکردن مقتول، یک نفر با شماره‌ای ناشناس به برادر مقتول پیام و از مکان دفن‌شدن او خبر می‌دهد. حتی بعد از گشتن پلیس در مکان معرفی شده و پیدا نکردن جسد، این ناشناس دوباره پیام داده و می‌گوید که باید عمیق‌تر زمین را حفر کنند که درنهایت جسد کشته‌شدۀ رضا را پیدا می‌کنند.

پلیس هم بعد از جست‌وجوهای خود و رسیدگی به ماجرا، متوجه می‌شود این شماره‌تلفن متعلق به زن مقتول بوده و او را بازداشت می‌کند. پلیس طی اظهارات ابتدایی زن مقتول، دو نفر را به‌عنوان مظنون شناسایی و بازداشت می‌کند که آن دو نفر تبرئه می‌شوند. باز زن مقتول در اظهاراتی بیان می‌کند که شوهرخواهرش این قتل را انجام داده که پلیس نیز محمود، باجناق مقتول را احضار و بازداشت می‌کند»

طبق گفته‌های فاطمه، خواهر حسین، در اظهارات محمود عنوان می‌شود که حسین این قتل را انجام داده است که درنهایت پلیس حسین را نیز بازداشت می‌کند. بعد از چند روزی که حسین در بازداشت می‌ماند، به پدر و مادر او خبر می‌دهند که او به‌عنوان متهم قتل رضا تا زمان رسیدن موعد دادگاه، در بازداشت نگه می‌دارند.

حسین در اظهارات خود به خواهرش گفته است «در هیئت عزاداری بودم که محمود به من پیام داد و با بهانه‌های مختلف من را راضی کرد تا به خانه رضا برویم. در آن‌جا من رضا را دیدم که خوابیده است و به من گفتند که مریض شده است و شام نمی‌خورد. من گفتم خب چرا او را به دکتر نمی‌برید یا حداقل بیدارش کنید که شام بخورد که بعد به من گفتند از بس مواد کشیده، حالا او مرده است. تو که خوب بلدی، با محمود او را به جایی ببرید و درون چاه بیندازید. به گفته مریم، زن مقتول، گوش دادیم. او را داخل چاه انداختیم و لباس‌هایش را سوزاندیم».

حسین به خواهرش این‌طور گفته که مریم به حسین و محمود، که هر دو کرولال هستند، وعده داده من کار شما را به کسی نمی‌گویم و اگر هم پلیس شما را دستگیر کرد، من برای آزادی شما رضایت می‌دهم.

پیش‌تر خواهر حسین در مورد مریم گفته بود که «مریم در اصل مترجم و مربی ناشنوایی حسین و محمود بود. مریم در اظهاراتش گفته من به این دو نفر 400 تومن پول دادم تا رضا را بکشند. در زمان دیگر گفته شوهرم حسین را معتاد کرده بعد به خاطر همین حسین خواسته او را بکشد، در حالی که حسین اصلاً معتاد نبوده است. در مجموع اظهارات متناقض و متفاوتی را ارائه داده بود. پزشکی قانونی نیز گفته رضا بر اثر خفگی فوت کرده، اما مشخص نیست چگونه و با چه چیزی».

آنچه پس از انتشار این خبر برای کاربران فضای مجازی مسئله شد، ناشنوابودن حسین و مشکلات احتمالی او در پاسخ‌گویی به اتهاماتش در دادگاه بود. مشکلی که حتی وکیل حسین نیز در گفت‌وگو با ایسنا به آن اشاره داشت. شاید همین امر دلیلی شد تا با اطلاع‌رسانی‌های لازم، تمام ناشنوایان کشور برای کمک به حسین وارد عمل شوند و کار را یک‌سره کنند. 

همچنین این موضوع باعث شد افکار عمومی به این نکته حساس شود که باید سازوکارهای مناسب‌‌تری برای دفاع ناشنوایان در دادگاه‌ها تعبیه شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.

حالا به جای دلهره و ترس، آنچه در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود، این خبر است که با تلاش خیّران و تأمین دیه او، به‌زودی حسین، زنداني ناشنواي محكوم به اعدام که شش سال در حبس بوده، از زندان آزاد می‌شود و به آغوش خانواده‌اش، که حالا بسیار بزرگ‌تر از قبل است، بازمی‌گردد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: