• یکشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 969-791-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی اعلام کرد

افزایش 34 درصدی زائران پیاده به مشهد

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: در سال 95،  298 هزار و 181 نفر زائر پیاده به مشهد سفر کرده که درسال 96 این رقم به 401 هزار و 738 نفر رسیده و حدود 34.7 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسن واحدی در جلسه شورای اداری استان که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: روز دوشنبه ششم آذر ماه سال جاری مراسم آیین شکرانه قدمت،‌ عزت و اقتدار با حضور همه خادمان زائرین امام رضا(ع) در دهه پایانی ماه صفر از ساعت 14 در حرم مطهر رضوی این آیین برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در موضوع اربعین استان خراسان رضوی در دو جبهه باید برنامه‌ریزی‌های خود را برای راهپیمایی عظیم اربعین و دهه پایانی صفر برنامه‌ریزی می‌کرد که به دستور استاندار محترم از اردیبهشت ماه این جلسات شروع شد و جا دارد از تمامی مسئولین و فرمانداران تقدیر و تشکر کرد.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی افزود: ستاد هماهنگی اربعین استان اول اردیبهشت سال 96 کار خود را آغاز کرده که هشت جلسه برگزار شد و بیش از 100 جلسه کارگروه‌های ذیل ستاد هماهنگی‌های لازم را انجام دادند، تعهدات استان روزانه 60 هزار تغذیه و اسکان بوده که با هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های خوبی که انجام شد برای 77 هزار و 230 نفر اسکان محقق و 110 هزار پذیرایی انجام شد.

واحدی با بیان اینکه صدور ویزای اربعین حسینی از اول شهریور ماه آغاز شد که در خراسان 82 هزار و 388 نفر و در قالب 4900 نفر ثبت‌نام کردند، تصریح کرد: بالغ بر 80 هزار نفر ویزا دریافت کردند و 1881 نفر هم مدارک خود را تحویل ندادند.

وی خاطرنشان کرد: طبق اعلام سازمان حج و زیارت همین تعداد نیز از کنسولگری عراق به صورت مستقیم ویزا دریافت کردند و طبق آخرین جمع‌بندی 165 هزار نفر از استان خراسان رضوی عازم اربعین شدند.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: در سال 96 تعداد 65 ایستگاه توسط ستاد اربعین استان مشخص شد، 8 ایستگاه در آستان قدس رضوی، 2 ایستگاه در مرز شلمچه، چزابه  و 6 ایستگاه  در کربلا، کاظمین و سامرا مستقر شدند، همچنین 56 ایستگاه در خاک عراق و یک ایستگاه در مرز مهران توسط کمیته مشارکت‌های مردمی ایجاد شد.

وی با بیان اینکه حدود 3500 نفر عامل اجرایی از استان اعزام شدند که150 دستگاه اتوبوس شهری توسط شهرداری مشهد اعزام شد، تاکید کرد: 550 پاکبان و 10  نانوایی با پخت 20 هزار قرص نان در روز برای اربعین به عراق اعزام شدند و همچنین نیروهای پزشکی نیز به همراه جامعه پزشکی در این روزها به مردم و زائرین خدمت کردند.

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سال گذشته 35 ایستگاه در نظر گرفته بودیم ولی امسال این رقم به 65 ایستگاه افزایش پیدا کرده بود و رویکرد ما با محوریت مردمی مسیر خود را طی می‌کرد.

واحدی همچنین با اشاره به شهادت امام رضا(ع) عنوان کرد: در طول 823 کیلومتر 7 محور منتهی به مشهد 276 ایستگاه صلواتی توسط جمعی ازعاشقان امام رضا(ع) برپا شد، در سال 95،  298 هزار و 181 نفر زائر پیاده داشتیم که درسال 96 این رقم به 401 هزار و 738 نفر رسیده و حدود 34.7 درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد زائرانی که در دهه پایانی صفر به مشهد آمده‌اند به 4 میلیون و 702 هزار نفر رسید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: