• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-3090-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

رییس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری تربت‌جام:

تلاش می کنیم دانشجوی کیفی تربیت کنیم

رییس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان تربت جام گفت: تلاش خواهیم کرد که این واحد آموزشی دانشگاهی برای آینده باشد. به دنبال افزایش تعداد دانشجویان نیستیم و سعی می‌کنیم دانشجوی کیفی تربیت کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدناصر مودودی در نشست خبری مسئولین این مجتمع آموزشی با بیان این مطلب اظهار کرد: دانشگاه دولتی برای شهرستان‌ها مغتنم هستند و تعداد اندکی از شهرستان‌های استان دانشگاه دولتی دارند. تلاش کردیم در یک فضای نسبتا کوچک که البته از روی اجبار است، تقریبا تمامی زیرساخت‌های یک دانشگاه دولتی مستحکم را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: این دانشگاه در سال 90 با 52 دانشجو کار خود را آغاز کرد و هم اکنون 770 دانشجو شامل 442 پسر و 328 دختر دارد که در 10 رشته در حال تحصیل هستند. تاکنون 120 فارغ التحصیل داشته ایم که 48 تن از آنان توانسته اند برای تحصیلات کارشناسی ارشد در دانشگاه های تراز اول کشور قبول شوند.

مودودی با بیان این مطلب که 11 هیات علمی رسمی و 90 هیات علمی مدعو داریم، خاطرنشان کرد: بعضی رشته های دانشگاه که اکثرا در حوزه رشته‌های فنی هستند هیات علمی ندارند؛ البته بخشی از این مسئله بدین خاطر است که تلاش می کنیم فقط هیات علمی بومی جذب کنیم. نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه 30 به یک است.

وی عنوان کرد: میزان اعتبار مصوب ما برای سال جاری 45 میلیارد ریال است که تاکنون 33درصد آن تخصیص پیدا کرده است.

مودودی گفت: میزان بودجه پژوهشی این مجتمع در سال های 94 و 95 بترتیب 36 و 55 میلیون تومان بوده و برای سال جاری هم 66 میلیون تومان درنظر گرفته شده است. مجموع مقالات ما از سال 93، 59 مورد بوده که 30تای آن‌ها مقالات علمی پژوهشی در حوزه بین المللی بوده است.

وی با بیان این که نیاز مبرم به تامین زمین دانشگاه داریم، متذکر شد: کلیه زمین‌های ما اجاره‌ای هستند و متاسفانه سندی بنام دانشگاه نداریم. ماهیانه حدود 15 میلیون تومان اجاره پرداخت می کنیم و مجموعا 240 میلیون تومان هزینه های جاری ماهیانه مجتمع است.

 مودودی تصریح کرد: روند واگذاری زمین 97هکتاری در پنج کیلومتری شهرستان به این واحد دانشگاهی متوقف شده که امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم یکی از زیرساخت هایمان که زمین است را تامین کنیم.

 تک صدایی دانشگاه جز دغدغه‌های ماست

وی در پاسخ به سوالی در مورد تک صدایی بودن دانشگاه در حوزه سیاسی گفت: بدنبال شنیده شدن صدای دوم هستیم و به شدت در این راستا تلاش کرده ایم.
 
مودوی ادامه داد: یکی از دغدغه های ما همین مسئله بوده و از دانشجویان مختلف برای تشکیل تشکل سیاسی با نگاهی دیگر دعوت کرده ایم و هم اکنون مراحل تاسیس انجمن اسلامی دانشگاه در حال طی شدن است و به زودی این تشکل فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: یکی از اولویت‌های اصلی ما مسئله ی فرهنگی و تربیت بدنی است و در این راستا از اعزام یک تیم ورزشی در یک رشته در سال 93 به مسابقات استانی و کشوری به اعزام در شش رشته ورزشی در سال جاری رسیدیم. همچنین انجمن های علمی دانشگاه به طور کامل تاسیس شده و فعالیت می کنند.

رییس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان تربت جام اظهار کرد: جز معدود دانشگاه های استان هستیم که نظام HSE را تصویب کرده ایم. همچنین آزمایشگاه و کتابخانه ی این مجتمع آموزشی جز کامل ترین مجموعه های منطقه هستند.

مودودی بیان کرد: 350 دانشجو در خوابگاه ها سکونت دارند و برای دختران و پسران خوابگاه تامین کرده ایم. همچنین در حوزه وام های دانشجویی 152 وام پرداخت شد که این عدد در سال گذشته به 424 وام در حوزه های مسکن، ازدواج، عتبات عالیات و .... رسید.

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ میزان ظرفیت دانشجو اکنون به حداکثر تعداد رسیده و سر به سر شده ایم، تاکنون فقط ورودی دانشجو داشته ایم که از سال آینده ورودی و خروجی دانشجو خواهیم داشت.

مودودی در پاسخ به سوالی درباره نام دانشگاه که کشاورزی و دامپروری است اما در حوزه فنی و علوم پایه هم دانشجو وجود دارد بیان کرد: یکی از گرفتاری های ما این مسئله است و حتی همچنان در دفترچه انتخاب رشته هم دانشکده کشاورزی می خورد و بدین علت است که ما برای مجتمع آموزش عالی موافقت اصولی یا اولیه را داریم در دوره های قبل می توانسته این روند تکمیل شود اما به هر دلیلی صورت نگرفته و اکنون هم واگذاری ها سخت تر و مراحل دریافت موافقت قطعی طولانی تر شده است.

رییس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان تربت جام افزود: در سال های گذشته و قبل از دولت فعلی راحت تر دانشگاه و رشته تحصیلی داده می شد اما دولت فعلی براساس سند آمایش علمی کشور اقدام می کند و به دانشگاه ها اجازه نمی دهد که هر رشته ای را درخواست دهند. برای دریافت موافقت قطعی شرطی وجود دارد که می بایست سه دانشکده، سه رشته و سه هیات علمی داشته باشیم.

مودودی بیان کرد: البته یکی از مزیت هایش این است که در تمام استان خراسان رضوی دانشگاه کشاورزی و دامپروری دیگری وجود ندارد. ماموریت ما کشاورزی آینده است؛ کشاورزی آینده مقوله مدرنی از کشاورزی و حتی شامل کشاورزی شهری، وارد کردن آب های مجازی و ... می شود.

وی از تمامی دانشجویان منطقه درخواست کرد: رسالت دانشگاه افزایش دانش بشری است و از تمامی دانشجویان منطقه درخواست می کنیم از کتابخانه و آزمایشگاه این واحد آموزشی استفاده کنند و درهای این مجتمع بسته است.
 
رییس مجتمع آموزش عالی کشاورزی و دامپروری شهرستان تربت جام افزود: همواره سعی کردیم دیوارهای دانشگاه را کوتاه کنیم تا با مردم ارتباط بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: