• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-3485-5
  • خبرنگار : 15215
  • منبع خبر : ----

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان:

روابط ایران و افغانستان در سطح انتظارات دو کشور نیست

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد گفت: روابط بین دو کشور ایران و افغانستان در سطح انتظارات دو ملت و در سطح آن ظرفیت‌های کلان که بین دو کشور وجود دارد، نیست.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، سید نورالله راغی در نشستی که توسط انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی با عنوان " بررسی روابط دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان " در دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دارای اشتراکات زیادی هستند که اشتراکات این دو کشور را میتوان به دو بخش اشتراکات معنایی و اشتراکات عینی تقسیم کرد.

وی با بیان اینکه اشتراکات معنایی یا معنا محور شامل مواردی مثل تاریخ، زبان و فرهنگ مشترک است، عنوان کرد: این اشتراکات بین دو کشور از قرن های متمادی وجود داشته و در بستر زمان توسعه پیدا کرده و باعث شده مردمان دو کشور بیشتر از پیش به یکدیگر نزدیک باشند، عمق اشتراکات به اندازه‌ای است که من هیچ دو کشوری را در منطقه سراغ ندارم که به اندازه جمهوری اسلامی ایران و افغانستان اشتراکات داشته باشند.

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد با تاکید بر اینکه هر کدام از دوکشورهای دیگر شاید تعدادی از این اشتراکات را داشته باشند اما تعداد زیادی را ندارند، خاطرنشان کرد: عمق اشتراکات فرهنگی دو کشور به اندازه ای است که به یک احساس جمعی دو ملت را به هم نزدیک کرده است. کشورها برای اینکه داشته‌های فرهنگی و تاریخی خود را معرفی کنند معمولا آثار شخصیت‌های بزرگ فرهنگی کشور را به عنوان هدیه به مسئولان کشورهای دیگر می‌دهند که شخصیت‌های فرهنگی کشور دوست را بهتر بشناسیم.

راغی ادامه داد: تمام شخصیت‌های فرهنگی و علمی که مردم جمهوری اسلامی ایران به عنوان ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی یاد می‌کنند، مردم کشور افغانستان هم آنها را می‌شناسند و به آنها افتخار می‌کنند. پیشوایان دینی ما همه یکی هستند و شیعه و سنی هیچ فرقی با هم ندارند، در کشور افغانستان هم شیعه و هم سنی وجود دارد و به پیشوایان دینی که مردم ایران احترام میگذارند آنها هم اعتقاد دارند و احترام میگذارند.

وی تصریح کرد: برمبنای همین داشته‌های فرهنگی و معنوی است که بسترهای سیاست خارجه هر دو کشور مشترک است، در مسائل عینی که بر مبنای منافع ملی کشورهاست هر دو کشور اشتراکات و منافع ملی مشترک زیادی دارند که باید به آن توجه جدی شود.
 
سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد با تاکید بر اینکه این اشتراکات شامل اشتراک در جغرافیا، اقتصادی، تجارت و حتی مهاجرین می‌شود، افزود: این موضوعات بسترها و زمینه‌های توسعه و مناسبات دو کشور ایران و افغانستان هستند و میتوان بر مبنای این فرصت‌ها روابط بین دو کشور را بیش تر از پیش توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: برمبنای این نیازمندی‌ها و ضرورت‌هایی که برای توسعه ی هردو کشور در زمینه‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی است، این نیازمندی ها ایجاب میکند که روابط دو کشور توسعه پیدا کند و این‌ها فرصت های کلانی برای توسعه دو کشور هستند.

وی با طرح این سوال که  "آیا با وجود اشتراکاتی که بین این دو کشور وجود دارد، روابط در سطح انتظارات هر دو ملت ارتقا پیدا کرده است؟"، گفت: قطعا می‌توان گفت این اتفاق نیوفتاده است و هنوز ظرفیت‌های کلان و بالقوه‌ای وجود دارد که باید شناسایی شود تا روابط هر دو کشور در سطح انتظارات دو ملت و در سطح آن ظرفیت‌های کلان که بین دو کشور وجود دارد ارتقا پیدا کند.

راغی افزود: در زمینه‌های علمی و فرهنگی تبادلات زیادی بین دو کشور وجود دارد، مخصوصا در افغاستان از بسیاری از منابع علمی و دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌شود، همچنین تبادلات اقتصادی و تجاری وجود دارد اما هنوز به سطح لازم نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در طول تاریخ هر دو کشور نگاه‌های متفاوت و خاص نسبت به یکدیگر در شرایط حساس داشتند، اظهار کرد: در 14 سال پیش که مرحله جدیدی از تاریخ افغانستان شروع شد که این مرحله با  پیچ و خم‌های زیادی همراه بود که می‌توانست باعث ایجاد حساسیت‌هایی در جمهوری اسلامی ایران شود ولی در این شرایط جمهوری اسلامی ایران نگاه متفاوت و کاملا استثنایی به افغانستان داشت و کاملا همراه با افغانستان پیش رفتند و هیچ گونه اقدامات منفی بین دو کشور دیده نشد.

وی افزود: از جانب دیگر افغانستان با جامعه بین المللی شراکت های فراوانی داشت و کمک های بین المللی زیادی به افغانستان شد ولی همه‌ی این کمک‌ها و روابط استراتژیک با غرب باعث  این نشد که در سخت ترین شرایطی که تحریم ها بر جمهوری اسلامی ایران گسترش پیدا کرده بود افغانستان زیر بار هیچ سیاستی نرفت و روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران توسعه بخشید.

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد با تاکید بر اینکه روابط در سطح انتظار دو کشورنیست، عنوان کرد: تمام مسائلی که به عنوان فرصت یاد می‌شود، در وقت خود می‌توانند چالش‌هایی را پرورش دهند. اگر این فرصت‌ها درست مدیریت نشوند و دیپلماسی هردو کشور توجه‌ای ویژه و خردمندانه در زمینه های مختلف نکنند می‌توانند این چالش ها را خلق کنند و روابط دو کشور خدشه دار و یا توسعه روابط کند شود.

وی با بیان اینکه توسعه رابطه‌ی دو کشور در چند بعد سیاسی- اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی بررسی می‌شود، اظهار کرد: در بعد سیاسی – اجتماعی یکی از مسائل جغرافیا است، جغرافیا در زمینه‌های مختلف می‌تواند روابط بین دو کشور را مثل کاهش هزینه در حمل و نقل در زمینه واردات و صادرات توسعه ببخشد. ساز و کارهای منطقه‌ای که امروزه در حال شکل گیری هستند نیاز به جغرافیا دارند به همین دلیل نقش جغرافیا بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: موضوع مرز هم میتواند یک فرصت کلان بین دو کشور باشد و هم میتواند چالش هایی داشته باشد، اگرچه چالش‌ها در خصوص مرز دو کشور ایران و افغانستان بسیار کمتر از افغانستان با کشورهای دیگر است.

راغی با تاکید بر اینکه مهاجرین یکی از ظرفیت‌های کلان بین دو کشور هستند، افزود: مهاجرین افغانستان زمانی که وارد دو کشور ایران شدند 6 درصد آنها سواد داشتند اما در حال حاضر بالای 70 درصد از آنها در ایران باسواد هستند. مهاجرین از بدو ورود به ایران یک فرصت بودند؛ نیروی کار ارزان و مسائل مختلفی برای ایران فراهم کردند و در ساخت و ساز ایران نقش به سزایی داشتند. امروزه مهاجران افغانستانی در ایران به دلیل سواد زیادی که دارند به یک فرصت بزرگتری مبدل شدند و حتی برخی از آنها که کم سواد هستند حرفه های مختلفی آموختند که مورد توجه کارگذاران ایرانی قرار گرفته است.

وی  در خصوص فرصت‌های مهاجرین افغانستانی در ایران برای افغانستان، عنوان کرد: انتقال تجربیات، دانش و نوآوری‌های فکری از ایران به افغانستان، تبادل دانش و تجربیات بین نخبگان فکری و فرهنگی دو کشور، تحکیم زمینه‌های تعامل فرهنگی افغانستان و ایران، نزدیکی اجتماعی بین دو ملت و استحکام، ثبات و اعتماد اجتماعی بین دو ملت از مهمترین این فرصت ها برای کشور افغانستان است.

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد در خصوص بعد دیگر این فرصت‌ها عنوان کرد: آب هم موضوعی برای اختلاف و هم یک فرصت اقتصادی دو جانبه است. پنج کشور اطراف افغانستان آب مورد نیازشان از افغانستان سرچشمه می‌گیرد. همچنین کشور افغانستان به دلیل آب، خاک حاصل خیز، اقلیم مناسب و نوع خورشید و مسائل دیگر که در افغانستان وجود دارد باعث شده محصولات زراعتی با کیفیت تری تولید کند.

وی در خصوص یکی دیگر از ابعادی که میتوان به عنوان فرصت برای دو کشور یاد کرد، گفت: در بعد فرهنگی نگاهی ارزش محورانه و تمدنی به مشترکات فرهنگی، زبان و دین بسترهای بزرگی از همکاری بین دو کشور محسوب می‌شود. در این اشتراکات چند موضوع است اما برخی از این‌ها میتوانند حساسیت برانگیز باشند.

سر کنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد در خصوص بعد اقتصادی گفت: تجارت، زراعت، معادن، انرژی و ترانسپورت از دیگر ابعاد مهم در اشتراکات بین دو کشور است، در بعد تجاری زمینه‌ها به شکلی بوده که بیشتر مردم افغانستان دنبال تجارت هستند و تجارت محوری در افغانستان بیشتر تاثیر گذاشته است.

وی افزود: در بعد امنیتی تروریسم، قاچاق مواد مخدر و فعالیت باندهای خلافکار می‌توانند روابط بین دو کشور را تحت تاثیر قرار بدهند و تعامل بین دو کشور یک نیاز اساسی برای مقابله با این هاست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: