• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-6114-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مطرح کرد؛

راهکارهای اسلام برای کاهش افسردگی زنان

استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه فردوسی معتقد است که اگرچه در احکام اسلام چیزی به اسم افسردگی به شکل علمی مطرح نشده، اما اسلام الگوهایی را برای کاهش افسردگی زنان در دوران‌های قاعدگی، زایمان و یائسگی ارایه کرده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ناهید مشایی در  نشستی با عنوان «درژرفای جهان زنانه‌ام» که در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: اسلام مطالبی را مطرح کرده که افسردگی‌ها در زنان اتفاق نیافتد. به طور مثال رفاهی که اسلام در دوران قاعدگی برای زنان قائل می‌شود، یک الگوی رفاهی است که به خانواده می‌دهد. هنگامی که خدا در دوران قاعدگی نماز و روزه را از عهده زنان برمی‌دارد به این معناست که خانم‌ها در این دوران نیاز به کمترشدن وظیفه و مسئولیت دارند و جامعه و خانواده باید این موضوع را درک کند. لازم نیست که حتما حکم داده شود. الگوی این موضوع داده شده است.

وی با اشاره به اینکه «یک حدیث جعلی، حیض را دلیل نقص ایمان زنان می‌داند»، گفت: اگرچه زنان در دوران قاعدگی نماز نمی‌خوانند، اما آن‌ها 6 سال زودتر از مردان به تکلیف می‌رسند و تکلیف الهی آن‌ها به اندازه مردان است. در این‌جا هم عدالت برقرار شده است.

مشایی با بیان اینکه « استرس خانم‌ها در دوران بارداری به دلایل مختلف همچون افزایش حجم کاری، جنسیت بچه، عملکرد بد شوهر در خانه و... افزایش می‌یابد»، خاطرنشان کرد: احادیثی داریم که می‌گویند در دوران بارداری تا جایی که می‌توانید با زنان کمتر نزدیکی کنید؛ زیرا خانم‌ها خسته‌اند و شاید حوصله نداشته باشند. 

وی با اشاره به اینکه «استرس بعد از زایمان تا دوهفته طبیعی است»، یادآور شد: اسلام برای آن دو هفته قوانین زیادی گذاشته است. به طور مثال مرد تا سه روز مهمانی بدهد که خانم احساس عظمت کند که به‌خاطر زایمان او مهمانی برپا شده است. روز هفتم توصیه شده ولیمه داده شود و... . این موارد به خانم آرامش می‌دهد.

استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: برداشتن نماز و روزه در هنگام حیض، سهولت حجاب در دوران یائسگی و احکام فراوان در دوران بارداری نشان می‌دهد، اسلام سیستماتیک طوری عمل کرده که افسردگی زنان در این زمینه‌ها کاهش یابد.

مشایی ادامه داد: در احکام اسلام چیزی به اسم افسردگی به شکل علمی مطرح نشده اما اسلام به پزشکی، طبابت و علم شناخت بدن بسیار احترام و همچنین دست اطبا را باز گذاشته است. به طور مثال لمس بدن نامحرم حرام است اما این مساله در جایی که پزشک زن نباشد ایراد ندارد؛ اگرچه توصیه شده از حداقل حرمت‌ها استفاده شود.

وی بیان کرد: روزه برای تمام انسان‌های سالم واجب است اما زنان در هنگام قاعدگی معاف می‌شوند و همچنین در دوران قاعدگی نماز از عهده زن برداشته می‌شود. این‌ها نشانه و نگرش عالی قرآن و دین نسبت‌به زن و مسائلی است که برای او پیش می‌آید. هیچ دینی به اندازه اسلام احکام دوران بارداری ندارد و تمام این احکام هم مربوط به خانم‌ها نیست، بلکه برخی از آن‌ها مربوط به آقایان است.

استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: ما احکام زنانه در حین یائسگی، بارداری و قاعدگی داریم اما فلسفه احکام مطرح نشده و جنبه‌های علمی آن‌ها باز نشده است. این موضوع از نواقص دین‌پژوهان است که باید به آن پرداخته شود. همچنین آقایان احکامی که در مورد زنان هستند را برجسته نکرده‌اند؛ در حالی که اسلام یک دین عاطفی در حوزه زنان است. 

مشایی در خصوص تابوشکنی در زمینه دوران قاعدگی و... عنوان کرد: تابوشکنی در بسیاری از زمینه‌ها در حال انجام است، اما بحث تابوشکنی با از بین رفتن حیا تفاوت دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: