• چهارشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-3890-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد مطرح کرد:

بخش رضویه، منطقه خدمت‌رسان به شهر مشهد است


بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد گفت: بخش رضویه را یک منطقه خدمت‌رسان برای شهر مذهبی مشهد می‌دانیم و این بخش در خدمت جمعیت بیش از 3 میلیون نفری شهر مشهد است اما با این وجود، متاسفانه بار سنگین مشهد بر دوش ماست و زباله‌ها در اطراف شهر رضویه و نیز روستاها تخلیه می‌شود.

 مهدی زارعی کلات  در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: طبق صحبتی که انجام شد، روزانه حدود 2000 تن زباله در شهر مشهد تولید می‌شود و از این مقدار به صورت روزانه حدود دو سوم آن در جاده زیارتی میامی نزدیک به امام زاده یحیی ‌بن زید(ع) در فاصله 4 الی 5 کیلومتری، 1300 تن زباله دفن می‌شود و شیرابه‌ای که از ماشین‌ها در مسیر راه میامی و 5 میلیون زائری که از این جاده تردد می‌کنند، باعث تصادف و لغزندگی جاده می‌شود.

بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد عنوان کرد: قرار بر این است که برای آن منطقه یک کارخانه کمپوست ساخته شود اما متاسفانه این کارخانه راه‌اندازی نشد و این محل تبدیل به یک کانون آلودگی که ابتدای مشهد آغاز و در نهایت به این محل ختم می‌شود، شده است. در کنار‌ این مرکز پسماند روستاهایی وجود دارد که متاسفانه ساکنین آن‌ها به ویژه کودکان دچار بیماری سالک هستند.

وی تصریح کرد: آمار بیماری سالک در آن منطقه 150 درصد افزایش یافته و این موضوع یکی از بزرگترین مشکلات عمده در این منطقه است. شهرداری مشهد هم در قبال این مساله اقدامی نمی‌کند. این زباله‌ها در جاده بر اثر باد پراکنده شده و آلودگی زیست محیطی را ایجاد می‌کند.

زارعی اضافه کرد: ماشین‌های عظیم‌الجثه‌ای که برای حمل زباله در جاده‌ها حرکت می‌کنند نیز موجب از بین رفتن جاده می‌شود. چرم شهر نقطه قوت، توان و ظرفیت اصلی بخش رضویه بشمار می‎رود اما در عین حالی که این مجموعه برای ما یک فرصت است، دومین کانون آلودگی نیز محسوب می‌شود. در حال حاضر این مجموعه تبدیل به تهدید شده چراکه در هر ثانیه حدود 7 الی 8 لیتر فاضلاب صنعتی بسیار مخرب از کارخانه و شهرک صنعتی خارج شده و به کشف‌رود می‌ریزد.

بخشدار بخش رضویه خاطرنشان کرد: در کنار این فاضلاب مایع، فاضلاب پسماند جامد هم وجود دارد که بخشی از‌ آن داخل محل دفن پسماند زباله شهرداری تعدیل می‌شود. متاسفانه بعضی از آن‌ هم به صورت دپوهای کوچک و بزرگ در اطراف این شهرک صنعتی به صورت غیراستاندارد رهاسازی می‌شود.

وی اظهار کرد: همه این‌ها در فاصله یک کیلومتر پایین‌تر از کشف‌رود قرار گرفته و متاسفانه براساس یک توافق موقتی که 15 سال از آن می‌گذرد، تخلیه فاضلاب تانکری در این منطقه صورت می‌گیرد. به همین جهت روزانه بین 300 الی 600 تانکر فاضلاب از شهر مشهد و گاها از طرقبه و شاندیز در بستر کشف‌رود تخلیه می‌شود که عمدتا فاضلاب خانگی است. همچنین متاسفانه فاضلاب کارگاه‌های صنعتی، بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و رستوران‌ها نیز در این منطقه تخلیه می‌شود.

زارعی کلات تصریح کرد: در بعضی از این مناطق منشا فاضلاب کاملا ناشناخته بوده و نمی‌دانیم این فاضلاب از کجا تولید و یا تخلیه می‌شود. این مساله اهالی روستاهایی که در اطراف این منطقه زندگی می‌کنند را بر اثر فشار بوی نامطبوع، انتشار آلودگی‌ها، بیماری‌ها و ویروس‌ها مورد اذیت و آزار قرار داده است.

وی افزود: فاضلابی که در حال رهاسازی در این منطقه است، به پایین دست می‌رسد و توسط کشاورزان برداشت شده و در اراضی و کشت و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

بخشدار بخش رضویه اضافه کرد: در فاصله 500 متر پس از این، چهارمین منبع آلودگی یعنی تصفیه‌خانه اولنگ قرار دارد که این تصفیه‌خانه در حوزه جغرافیایی بخش رضویه و نزدیک به شهر رضویه بنا شده است و فاضلابی که از شبکه خانگی مشهد استحصال می‌شود، وارد این تصفیه‌خانه شده و در حوضچه‌های بسیار بزرگی که برای تصفیه است از یک تا 20 روز نگهداری و تصفیه می‌شود.

وی عنوان کرد: فاضلاب تصفیه شده در قالب یک پساب تولید و در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که متاسفانه با آن فاضلاب تانکری که پیشتر ذکر شد، مخلوط می‌شود و این زحمتی که برای تصفیه‌ فاضلاب کشیده شده را دچار مشکل می‌کند. ظرفیت فاضلابی که وارد شبکه می‌شود آنقدر بالاست که تصفیه‌خانه هم نمی‌تواند 24 ساعته اقدام به تصفیه فاضلاب کند و به ناچار در بعضی از روزها این فاضلاب ممکن است وارد کشف‌رود شده و بستر منطقه را آلوده کند.
زارعی کلات با بیان اینکه بوی نامطبوع و انتشار ویروس‌ها و آلودگی‌ها از یک فاصله بسیار کم وارد شهر رضویه با جمعیت چندین هزار نفری می‌شود، گفت: طی یک نظرسنجی و تست پزشکی که برای دانش‌آموزان سال اول دبستان انجام شد، کودکانی که در روستاهای ساکن مسیر دارای کم‌ترین بهره‌ هوشی هستند، در معرض آلاینده‌های پخش شده در محیط‌زیست قرار داشته‌اند. این مطلب بر تغذیه، آب شرب، زندگی و تنفس این کودکان اثرگذار است و دانش‌آموزان را دچار یک افت تحصیلی، هوشی و همچنین سلامت جسمی می‌کند.

بخشدار بخش رضویه شهرستان مشهد تصریح کرد: این موضوع متاسفانه ممکن است در نسل‌های آینده اثرات بسیار بدی داشته باشد. همچنین این امر می‌تواند اختلالات ژنتیکی را در منطقه به وجود آورد. در این منطقه 100 واحد شن‌شویی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها تا عمق 20 الی 30 متر هستند که این یک ضربه بزرگ زیست محیطی به منطقه ماست و متاسفانه نمی‌توانیم جبران خسارت کنیم. کامیون‌های حمل شن یکی دیگر از مشکلات این منطقه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در تپه سلام 100 واحد صنعتی وجود دارد که پساب تولیدی آن به صورت پراکنده در اطراف روستاها رهاسازی شده و این گرد و خاک حاصل از این پسماندهاست که برای مردم منطقه آسیب‌هایی را به همراه دارد و متاسفانه سابقه بیماری‌های ریوی و تنفسی در مردم بیشتر شده است.

بخشدار بخش رضویه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما این است که افراد پسماندها را در بستر رودخانه‌ها تخلیه می‌شود و در اثر یک بارندگی شدید ممکن است تعدادی از گذرگاه‌ها و پل‌ها را مسدود کند و سیلاب داخل جاده‌های اصلی و معابر را بپوشاند و خسارات بسیار زیادی را به وجود آورد.

وی اضافه کرد: با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، توانستیم محلی دائمی برای دفن پسماندها پیدا کنیم. اگر این تخلیه پسماند در این این محل به درستی رعایت شود، می‌توان تا حدودی این موضوع را کنترل کرد. علاوه بر این حضور دامداران داخل بافت روستا و مدراس منجر به شیوع بوی نامطبوع و فشار آلودگی می‌شود. به عبارتی انسان و دام در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. مردم توانمندی اداره چنین کارگاه‌های دامداری‌ بزرگی را ندارند و لزوم جابه‌جایی آن‌ها بسیار جدی است و باید این کار هر چه زودتر صورت گیرد.

زارعی کلات اظهار کرد: در این زمینه اقداماتی صورت گرفته اما متاسفانه به نتیجه نرسیده است. راهکار ما تجمیع تمام دامداران در یک فضای مجزا و مخصوص است که مکان آن دیده و حتی خریداری شده اما مسایل زیست محیطی در آن وجود دارد. مجتمع صنعتی گوشت با توجه به مزایایی که دارد، با مشکلاتی مانند انتشار بوی نامطبوع، آلودگی و... مواجه است. همچنین دفع غیراصولی پسماند که قبل از کشتار گوسفند و گاو به وجود می‌آید، از دیگر مشکلات بخش رضویه است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: