• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-4485-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

سخنگوی شورای نگهبان:

شهدای ما علم حقوق بشر را برافراشته‌اند/ دادگاه‌های مجازات سران داعش و دولت‌های حامیان آن‌ها برگزار شود

سخنگوی شورای نگهبان گفت: علم حقوق بشر را شهدای ما داشته و برافراشته اند که برای نجات انسانیت و مسلمان و غیرمسلمان جان خود را فدا کرده‌اند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان عباسعلی کدخدایی امشب در همایش مدافعان حرم، مدافعان حقیقی حقوق بشر که در سالن همایش‌های ورزشگاه امام رضا(ع) برگزار شد، ضمن تبریک پیروزی‌های جبهه اسلام علیه داعش اظهار کرد: عده‌ای منحرف در پناه استکبار جهانی قصد داشتند آرامش منطقه را بر هم بزنند که با ایثارگری سربازان اسلام ریشه آن‌ها خشکانده شد، این پیروزی را باید به همه جهانیان انسانیت تبریک گفت. 

وی ادامه داد: اگر شهدای عزیز نبودند، وضعیت جمهوری اسلامی ایران و منطقه چیز دیگری بود. مقام معظم رهبری نیز تاکیداتی داشتند که اگر جلوی این جرسومه فساد در منطقه گرفته نمی شد، هیچ کشوری روی آرامش نمی‌دید و مشخص نبود وضعیت فعلی چگونه می بود. 

کدخدایی خاطرنشان کرد: حقوق بشر آنگونه که امروز در رسانه‌های خارجی مطرح می‌شود و سردمداران برخی کشورها مدعی دفاع از آن هستند، عمر و سابقه طولانی ندارد. بسیاری از کشورها مدعی رعایت آن هستند و سازوکارهایی در نظر دارند که امروزه به عنوان شورای حقوق بشر شناخته می شود. در این خصوص باید دو نکته را در نظر داشت که نکته نخست مساله مبانی حقوق بشر است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه صاحب نظران اسلامی در رد این امر و این مبانی تقریرات زیادی داشته اند، عنوان کرد: علامه جعفری در شکل گیری کنوانسیون حقوق بشر اسلامی قاهره نقش موثری داشته اند. همچنین مطالب ارزشمند آیت الله جوادی آملی مطالب خوبی است که نگاه اسلام را به مبانی حقوق بشر روشن می کند. در حوزه مبانی، آنچه که به عنوان حقوق بشر مطرح می شود، با مبانی اسلامی فاصله زیادی دارد چون نگاه غرب به انسان نگاهی ابزاری و مادی است. بنابراین آنچه در سال 1948 تنظیم شد، مجموعه ای از مقررات بود که بالاجبار برای دیگر کشورها تعیین تکلیف شد.

کدخدایی افزود: فرهنگ های مختلف در این حوزه در مخالفت با آنچه به عنوان حقوق بشر مطرح می شود، مشکلات زیادی داشته اند. آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد و متاسفانه کشورهای استکباری با سوءاستفاده از این ابزار علیه جوامع دیگر گام برمی دارند، نگاه ابزارمدارانه آن‌ها به حقوق بشر است.

وی بیان کرد: اگر حقوق بشر همین اسناد و مقررات کنونی است؛ چگونه باید اجرا شود؟ آیا با روش های صحیح یا روش های دوگانه و استکباری؟ اگر حقوق بشر کرامت ذاتی انسان باشد، متوجه می شویم کشورهای استکباری آن را به صورت حربه ای علیه جوامعی که دنبال استقلال هستند، به کار می برند. در دوره جنگ سرد مساله ویتنام و جنایت های آن دوره توسط دولت امریکا شاهد مثال مهمی بود که در خود امریکا نیز اختلافاتی ایجاد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به جنایت های استکباری در دوره کنونی گفت: پس از 11 سپتامبر، امریکا به خود اجازه داد به کشورهای عراق و افغانستان برخلاف مصوبات حقوق بشری خود حمله کند، بدون اینکه مقصر اصلی را پیدا کنند و اثبات کنند آن حادثه از سوی این مردم رخ داده باشد. قضایای گوانتانامو نیز مساله ای بود که افشا شد و با دستور رئیس جمهور وقت امریکا بسیاری از مردم افغانستان و کشورهای دیگر برخلاف همه معیارهای اولیه حقوق بشر مجازات و شکنجه شدند.

کدخدایی با بیان اینکه دستور مقامات امریکایی خلاف قانون اساسی خود و مصوبات ملل متحد بود، خاطرنشان کرد: شکنجه هایی که نسبت به زندانیان انجام شد، به قدری حاشیه ساز شد که این مساله در دوره رئیس جمهور بعدی این کشور تعهد داده شد تمام شود. این‌ها جنایات کشوری است که مدعی حقوق بشر است. جالب تر اینکه به همین اتهام کشورهای دیگر را متهم می کنند. گوانتانامو سند زنده ای است که کسانی که به دروغ مدافع حقوق بشر بودند را به ما بشناساند.

وی تاکید کرد: امروز نیز قضایای اخیر سوریه و یمن جریان دارد. آیا این کودکانی که زیر بمباران ائتلاف عربی هستند، حقوق بشر ندارند؟ در این کشور دو گروه اختلاف داشتند و می توانستند مسایل خود را حل کنند. به شما چه ارتباطی دارد که گروه نظامی راه می‌اندازید و آن ها را بمباران می کنید؟ سلاح آن ها مقاومت است. یمنی ها ذاتا مردم مقاومی هستند. اینکه اتهام به ایران وارد شود که ما به آن ها کمک می کنیم، حرف هایی غیرقابل باور است.

کدخدایی اضافه کرد: این همه اسنادی که در رابطه با حقوق بشر دوستانه است، کدام مورد آن در خصوص یمن اجرا می شود؟ در بحرین مردم را سرکوب می کنید. از عربستان تانک ها را به بحرین وارد می کنید که مردم تظاهراتی نداشته باشند. همین اتفاقات اخیر عربستان پس از شکست در یمن نیز شاهد مثالی دیگر است. جوانکی آمده و کارهایی می کند. شما بر بام چه کسی نشسته اید؟ اگر این اقدامات را می کنید و مثل راهزن عمل می کنید، مگر غیر از این است که این افرادی که با آن ها برخورد می کنید در دامن پدر شما بزرگ شدند؟ آیا عربستان از حقوق بشر چیزی می فهمد؟ این به عنوان یک لطیف مطرح می شود که عربستان عضو شورای حقوق بشر بشود.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه قابل قبول نیست که عربستان جزو شورای حقوق بشر شود، گفت: هر روز اراجیفی  را مطرح می کنند. آیا عربستان نمی داند کنوانسیون حقوق بشر چیست؟ در سوریه چه شد که همه هزینه‌های گروه های تروریستی را تامین کردید تا نظام سوریه سقوط کند ولی نتوانستید و تیر شما به سنگ خورد. سوریه در خط مقدم مبارزه با اسراییل و از قدمای مبارزه با این رژیم است. مصر، عراق و لیبی هم در این مبارزه بودند ولی امروز یک کشور در مبارزه باقی مانده و آن سوریه است.

وی اظهار کرد: سوریه در مقابل دشمن مشترک اسلام و انسانیت ایستاده است. آیا باید این برخورد با آن بشود؟ گروهک داعش را چه کسی ایجاد کرد؟ خودشان اعتراف کردند که کار چه کسی بوده است. در دوره جنگ وقتی صدام حمله می کرد، اخبار زیادی بود که کشورهای عربی هزینه این جنگ را تامین می کنند. وقتی صدام به خود آن ها حمله کرد، این را اعلام کردند. اتفاقی نیست که دیروز رژیم اشغالگر قدس می گوید برای مقابله با ایران با داعش همفکر هستیم. انشالله این تفکر را به گور خواهید برد.

وی ادامه داد: پس از مدت ها که روابط پنهانی این کشورهای حاشیه خلیج فارس با اسراییل مطرح شد، هفته پیش یکی از وزرای رژیم صهیونیستی گفت که ما ارتباط داشتیم و این به درخواست کشورهای عربی پنهان مانده بود. حتی جرات این را نداشتند این مساله را اعلام کنند. آیا اسرییلی که هر روز در حال غصب اراضی فلسطینی است و جنایت می کند، رفتارش با حقوق بشر منطبق است؟ 

وی گفت: عربستان هر غلطی که می خواهد می کند و از دیگر سو صدای مدافعین دروغین حقوق بشر هم در نمی آید.

کدخدایی خاطرنشان کرد: جامعه جهانی قبول نمی کند که شما مدعی حقوق بشر باشید. علم حقوق بشر را شهدای ما داشته و برافراشته اند که برای نجات انسانیت و مسلمان و غیرمسلمان جان خود را فدا کرده اند. اگر می گوییم انسان کرامت ذاتی دارد، در عمل هم این را نشان می دهیم و فرقی نمی کند که چه کسی باشد. ما برای انسانیت فداکاری می کنیم. اگر داعش موفق می شد، آیا فقط ما مسلمانان دچار ناامنی می شدند؟ مطمئنا در تمام منطقه و جهان آسیب بروز می کرد. 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه این ها با اقدامات جنایت آمیز خود هم قصد خدشه دار کردن چهره اسلام را داشتند و به همین جهت ریشه آن ها امریکایی است، عنوان کرد: این‌ها می خواستند قرائت خشونت باری از اسلام را مطرح کنند. خوشبختانه تیر این ها به سنگ خورد. مقاومت جمهوری اسلامی ایران و با تدابیر مقام معظم رهبری و با فداکاری سربازان نظام اسلامی تو دهن بزرگی به این ها بود. همه می دانند اگر ایران تدبیر و مقاومت نکرده بود، از انسانیت و حقوق بشر خبری نبود.

کدخدایی افزود: مگر در اعلامیه 1948 دفاع از انسان امری الزامی نیست؟ مگر در حقوق بین الملل مداخله بشردوستانه نداریم؟ چرا در لیبی می روید و به حضور نظامی متوسل می شوید و نام آن را مسئولیت حمایت می گذارید ولی در سوریه گروه های تروریستی را تجهیز می کنید؟ 

وی بیان کرد: ما معتقدیم اگر نظام حقوق بشر قرار است شکل گیرد، باید با اعتبار و ارزش واقعی نسبت به انسان عمل کند و شناخت واقعی از انسان و بشر داشته باشد. اگر مقرراتی هم وضع شد، باید بدون تبعیض و با همه کشورها یکسان برخورد شود. چطور یمن مشمول احکام حقوق بشر نیست؟ عربستان هر غلطی که می خواهد می کند و از دیگر سو صدای مدافعین دروغین حقوق بشر هم در نمی آید. استانداردهای دوگانه را جامعه و افکار عمومی نمی پذیرد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه ایثارگری سربازان اسلام در جمهوری اسلامی ایران در مقابله با گروهک‌های تروریستی عین حقوق بشر بوده، گفت: ما هنوز کار داریم. آن‌هایی که مدعی حقوق بشر هستند، چرا امروز پرونده‌ها را به دادگاه‌های بین‌المللی ارجاع نمی دهند؟ چرا پشتیبانان داعش را معرفی نمی کنند؟ اصلا صحبتی در این خصوص نیست. پس از جنگ جهانی دوم این دادگاه‌ها راه اندازی شد، امروز پیشنهاد ما این است که دادگاه‌های خاص برای سران داعش و دولت‌ها و مقامات حمایت کننده از آن ها تشکیل شود.

کدخدایی با بیان اینکه در منطقه‌ای که این همه دستگاه‌های رصدکننده است، چرا اقدامی نمی کنند، خاطرنشان کرد: فقط جایی که منافع امریکا به خطر می افتد، گام برمی دارند. وظیفه حمایت از مظلومان که در همین اسناد ذکر شده چه شد؟ اسناد این جنایات موجود است. باید جامعه جهانی برای تشکیل این دادگاه ها برای محاکمه سران داعش و مقامات دولت های حامی این گروهک برگزار شود. داعش یک مترسکی بود که برای ایجاد ناامنی در منطقه راه افتاد.

وی تاکید کرد: الان هم داعش به زباله دان تاریخ فرستاده شد. مقاومت در برابر این جریان را قدردان شهدای گرانقدری هستیم که بزرگانه گام برداشتند. این پیروزی در سایه تدابیر مقام معظم رهبری برای مردم منطقه به ارمغان آمد. هر کشوری، گروهکی و فردی گامی برداشته برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی، خود به درک واصل شده است. قائله منافقین و جنگ تحمیلی نمونه های آن است. امروز آن ها کجا هستند؟ کشورهای عربی نیز اگر بخواهند این راه را ادامه بدهند، به همین سرنوشت دچار خواهند شد. داعش آخرین حربه آن‌ها بود. همه این ها روبه سقوط هستند و امیدواریم جمهوری اسلامی همواره بر تارک منطقه و جهان بدرخشد. 

کدخدایی اضافه کرد: خیلی از این ایثارگری‌ها قابل بیان نیست، در جنگ مگر این موارد گفته می شد؟ خاطرات آن ها بعد از 20 سال گفته می‌شود و عظمت جنگ مشخص می‌شود. وقتی این مسایل در خصوص جنگ امروز نیز مطرح شود، خواهیم فهمید که جمهوری اسلامی چه کار بزرگی کرده است. مدافعین واقعی حقوق بشر سربازان ما هستند که در همه جبهه‌ها می جنگند و مقاومت می کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: