• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-5485-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

رحیمی‌جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا:

با کمک به احیای حقوق شهروندی بستر توسعه جامعه را فراهم کرده‌ایم

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به تشکیل فراکسیون حقوق شهروندی گفت: با کمک به احیای حقوق شهروندی در واقع زمینه سازی و بسترسازی توسعه بهتر کشور و جامعه را فراهم کرده‌ایم.

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، اظهار کرد: حقوق شهروندی یکی از مسائل مهم جامعه 80 میلیونی و بخشی از دغدغه‌های داخلی و بین المللی ما است و رعایت آن نیاز به فرهنگ سازی، قانون گذاری، نهاد سازی و نظارت دارد و فراکسیون حقوق شهروندی می تواند بخشی از کار را در حوزه‌های قانون‌گذاری، نهادسازی و نظارت انجام دهد و همچنین به دولت هم کمک کند.

وی تصریح کرد: ما اگر بخواهیم یک جامعه پیشرفته بر اساس سند چشم انداز 1404 داشته باشیم و به اهداف برنامه ششم توسعه برسیم می‌بایست جامعه هم به سمت حقوق شهروندی حرکت کند چراکه بخشی از توسعه در سند چشم انداز، توسعه سیاسی است که مسئله رعایت حقوق شهروندی و حقوق ملت یکی از زیرمجموعه های آن می باشد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در قانون اساسی هم فصلی تحت عنوان حقوق ملت وجود دارد، عنوان کرد: احیای قانون اساسی و پیاده کردن اهداف اسناد بالادستی انقلاب و نظام، نمایندگان را بر آن داشت که چنین فراکسیونی را تشکیل دهند و زمینه را برای کمک به آن اهداف فراهم کنند.

رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: بدون هیچ تعارف و تکلفی، قانون اساسی ما یکی از پیشرفته‌ترین قوانین در خاورمیانه است و ظرفیت‌های فوق العاده‌ای در حوزه دموکراسی و رعایت حقوق شهروندی دارد.

این عضو فراکسیون امید گفت: باید گفتمان غالب جامعه، دولت، مجلس و فضای فرهنگی جامعه را به سمت اهدافی که فکر می کنیم برای جامعه، نظام و کشور مفید است ببریم که یکی از این اهداف بنظر من مسئله حقوق شهروندی است.

وی افزود: زمانی که دولت مسئله حقوق شهروندی را مطرح می کند، مجلس فراکسیون تشکیل می دهد و فضای رسانه ای و گفتمانی شکل می‌گیرد و بخشی از گفتمان سازی‌ها ایجاد می شود، بعنوان مثال تشکیل همین فراکسیون حقوق شهروندی باعث شده شما بعنوان رسانه از یک نماینده مجلس مصاحبه بگیرید. گفتمان سازی زمانی در جامعه رخ می دهد که کم کم پیرامون موضوعی افراد به این فکر بیفتند که چه بسترهایی برای این کار لازم است و چه موانع و مشکلاتی وجود دارد.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: بسیاری از امور اقتصادی، حزبی، اجتماعی و فرهنگی کشور تحت الشعاع حقوق شهروندی قرار می‌گیرد و رعایت این حقوق در بخش های مختلف کشور موثر واقع می شود.
وی ادامه داد: نمونه ای از این حقوق حق مالکیت، حق آزادی بیان و نشر افکار و اعتقادات در چارچوب قانون، شرع و اسلام است؛ اگر این اصول مصرح در قانون اساسی در همین حوزه ها احیا شود جامعه به این نتیجه می رسد که اگر سرمایه گذاری در حوزه نشر، مطبوعات و حزب انجام دهد از یک ضمانتی بهره مند است و این ها باعث افزایش فعالیت ها می شود و اعتماد عمومی به جامعه و سیستم افزایش می یابد.

این نماینده مجلس افزود: همچنین نفس تشکیل فراکسیون بد نیست چرا که جدای از کمیسیون های تخصصی، تعدادی از نمایندگان هم فکر را دور هم جمع می کند که اهدافی که در اساسنامه فراکسیون آمده را دنبال کنند.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: فراکسیون حقوق شهروندی به بخش نظارت بر فراکسیون های مجلس اعلام و تصویب شده است و کارهای دیگر آن در حال انجام شدن است. این فراکسیون متعلق به جناح خاصی نیست و از تمام سلایق و گروه‌ها در آن حضور دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: