• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-7086-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

معاون دانشجويی دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛

ایجاد فضای معقول و منطقی برای فعالیت تشکل‌های دانشجویی

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجويی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما به دنبال ایجاد فضای معقول، منطقی و مفید برای فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی هستیم تا آن‌ها بتوانند برنامه‌های خود را بدون هیچ مضیقه‌ای در دانشگاه اجرا کنند.

دکتر کامران داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: دانشجو و دانشگاهیان به عنوان یک گروه مرجع مورد توجه مردم هستند، بنابراین موضع‌گیری آنان، سهم بالایی در جهت‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی مردم دارد؛ دانشجویان به عنوان یک قشر مرجع از دانشگاه و هم به عنوان جوانان فعال نقش ویژه‌ای در فضای سیاسی کشور ایفا می‌کنند.

وی ادامه داد: پویایی جنبش دانشجویی در چهل سال گذشته را نمی‌توان تنها محدود به فعال بودن نسل دانشجو آن زمان دانست، بلکه شرایط کشور در آن دوره رقم زننده این نوع حرکت‌های دانشجویی بود، بنابراین می توان گفت هر زمان شرایط حساسی در کشور ایجاد شود، دانشجویان کنش‌های شدیدی از خود نشان می‌دهند، لذا می توان دریافت نسل امروز با نسل گذشته تفاوتی نکرده، بلکه در حال حاضر کشور در شرایط حساسی قرار ندارد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجويی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: فعالیت‌های دانشجویی در طول سال تحصیلی دارای حرکت ثابتی است و معمولا تنها در شرایط حساس مشارکت دانشجویان در این فعالیت‌ها افزایش می یابد و در شرایط عادی فعالیت از آنان دیده نمی‌شود.

 مشارکت 12 درصدی دانشجویان دانشگاه فردوسی در فعالیت‌های داوطلبانه

داوری با بیان اینکه در حال حاضر حدود 12 درصد فعالیت دانشجویی طی طول سال تحصیلی در دانشگاه فردوسی دیده می شود که این رقم با توجه به شرایط مختلف متغیر است، افزود: امیدواریم بتوانیم مشارکت حدود 20 درصدی دانشجویان را در عرصه‌های سیاسی فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم. 

وی، ایجاد تشکل‌های دانشجویی بسیار حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: با توجه به رویکرد جمهوری اسلامی ایران که بر مطالبه گری بسیار تاکید دارد و توصیه می‌کند که مردم باید در حوزه های عمل از مسئولان مطالبه‌گری کنند و در همین راستا در حال حاضر به بسیاری از گروه‌های مردم نهاد مجوز فعالیت و حتی شکایت داده است؛ لذا اگر دانشجویان ما این کنشگری را  ابتدا در دانشگاه تجربه کنند و پس از فارغ التحصیلی ادامه دهند، می توانند به عنوان یک عنصر فعال محیطی سالم و قانون مدار را در جامعه شکل دهند. 

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجويی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: ما به دنبال ایجاد فضای معقول، منطقی و مفید برای تشکل‌های دانشجویی هستیم تا آن‌ها بتوانند برنامه‌های خود را بدون هیچ مضیقه‌ای در دانشگاه اجرا کنند. برخی از افراد ممکن است از طیف‌های مختلف به دنبال فرصتی در دانشگاه باشند که از عقده‌های خود سخن بگویند که این مسائل در شآن دانشگاه نیست و ما نمی‌گذاریم چنین اتفاقی بیفتد؛ اما ما تاکنون سابقه اجرای برنامه‌های جهت‌داری را از حزب های مختلف داشته‌ایم که هیچ  اتفاقی در آن‌ها نیفتاده است.

داوری با اشاره به راه‌اندازی محفل همگرایی تشکل‌های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: اگر این محفل با همکاری شورای صنفی دانشجویان و شورای تبادل و تعامل به منظور برگزاری جلسات مشترک راه‌اندازی شود، معاونت دانشجویی دانشگاه می‌تواند بخش‌هایی از اختیارات خود را به آن‌ها واگذار کند. 

وی با اشاره گرامیداشت«16 آذر ماه، روز دانشجو،» گفت: 16 آذر روزی است که نقش دانشجو را به ما یادآوری می‌کند و ما از دانشجویان خواستاریم که به عنوان یک گروه شاخص  موقعیت خود را حفظ کنند، چراکه اگر امروز آنان درصد محدودی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، ولی صد درصد آینده کشور در دستان آن‌ها است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: