• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-8587-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی:
کنگره هزاره شیخ طوسی از بهترین کنگره‌های نیم قرن اخیر بوده است

رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه پررنگ‌ترین و تاثیرگذارترین فعالیت استاد واعظ زاده برگزاری کنگره هزاره شیخ طوسی بوده است، گفت: این کنگره یکی از بهترین و مهمترین کنگره‌ها در نیم قرن اخیر بوده است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان سلمان ساکت در نشست پرچمدار تقریب که در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: استاد واعظ‌زاده یکی از نوادر روزگار ما و از دانشمندان کم نظیری بود که دانشگاه فردوسی مشهد از حضور و وجود ایشان سال‌ها بهره برده و بدان مباهات کرده‌است. 

وی ادامه داد: استاد واعظ زاده یکی از نخستین استادانی بود که به دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی که آن روزها دانشگاه مشهد خوانده می‌شد، گام نهاد و در طی سال‌های متمادی تدریس و تحقیق در این دانشکده علاوه بر شاگردان بسیاری که پرورش داد در بالندگی مجله دانشکده نیز نقشی به سزا ایفا نمود اما بی‌تردید پررنگ‌ترین و تاثیرگذارترین فعالیت او در دانشگاه برگزاری کنگره هزاره شیخ طوسی در پایان سال 49 و ابتدای سال 50 شمسی بود.

رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی گفت: این کنگره یکی از بهترین و مهمترین کنگره‌ها در نیم قرن اخیر بوده است و چه بسا بعد از کنگره هزاره فردوسی در سال 1313 اثر گذارترین کنگره در ایران بوده است. مجموع مقالات این کنگره همراه با معرفی کمیته‌ها و بیانیه نهایی در سه جلد منتشر شده که به خوبی ابعاد و ژرفای کنگره را نشان می‌دهد. این کنگره الگوی خوب و مناسب برای روزگار همایش‌زده و پر از سمینار امروز ما است.

ساکت با اشاره به اینکه «استاد واعظ‌زاده شخصیت چند بعدی و چند وجهی داشت»، گفت: ایشان در  قرآن تفسیر،فقه، اصول و کلام تبحر ویژه داشت و در بسیاری از حوزه‌ها کم‌مانند و بی‌نظیر بود. او مسئولیت‌های بسیاری  بر عهده داشت که مهمترین آنها دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود و به حق در این مسئولیت منشا خدمات فراوانی شد.

وی افزود:  این همه سبب شد تا از دو سه ماه قبل با محوریت دفتر تبلیغات اسلامی خراسان و با مشارکت دانشگاه فردوسی مشهد و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس برگزاری نکوداشتی به مناسبت اولین سالگرد این استاد فرزانه برنامه‌ریزی شود. این نکوداشت با عنوان بزرگداشت« قرآن پژوه روشن‌بین، بررسی شخصیت و اندیشه‌های استاد واعظ‌زاده» در 30 آذر در دفتر تبلیغات اسلامی  برگزارخواهد شد. 

استاد زیان و ادبیات دانشگاه فردوسی خاطر نشان کرد: آن طور  که از عنوان نکوداشت بر می‌آید بیشتر مبتنی بر آثار قرآنی و تفسیری استاد واعظ‌زاده خواهد بود اما بی‌تردید اندیشه‌های تقریبی استاد و کوشش‌های بی‌دریغ و اثر گذار ایشان در زمینه تقریب مذاهب اسلامی که به ویژه در سال‌های تصدی ایشان بر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از رونقی دوچندان برخورد بود یکی از مهمترین وجوه شخصیت واندیشه‌های استاد است که دانشگاه فردوسی مشهد و به ویژه دانشکده الهیات و مرکز آثارمفاخر و اسناد دانشگاه مسئولیت پرداختن به آن را بر عهده گرفت و این نشست را امروز برگزار کرد.

 ساکت یادآور شد: امروز  که در گوشه کنار اسلام توطئه استکبار جهانی با جهل ،نادانی و خرافه و فرقه گرایی در هم آمیخته و هر روز به نام دین و مذهب و فرقه، گروهی مسلمان گروهی دیگر را می‌کشتند و گروهی شبه مسلمان آتش تفرقه و چند دستگی  را شعله‌ورتر می‌سازند، اهمیت کوشش‌ها و دیدگاه‌های آن استاد ژرف‌بین و دوراندیش بیش از پیش نمایان شده است. 

وی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم که در دنیای امروز تنها  گفتگو و مدارا می تواند آتش دشمنی‌ها و کینه‌ورزی‌ها را فرو نشاند. جنگ و نزاع را کاهش دهد و به جای آنها مهر و دوستی و برادری و همدلی را جایگزین کند. امروز در ایران گفتگو و مدارا اهمیتی دوچندان یافته است. اگر در دهه‌های پیش گروهی بر رواج گفتگو  خرده می‌گرفتند و با آن مخالفت می ورزیدند با شرایط حساس و پر مخاطره امروز دیگر کسی بر ضرورت آن انگشتِ تردید و پرسش نمی‌نهد.

باید بر اصل خرد سوار شد و از تجارب گذشته در مناظرات و گفت و شنود های علمی استفاده کرد. آموزه‌های بزرگان را آویزه گوش ساخت  به ویژه انجا که گفته‌اند شاید همه یا بخشی از حق و حقیقت نزد دیگری باشد. تفاوت‌ها را کنار گذاشت بر تشابهات تاکید کرد و مهمتر از همه  ایران و ایرانیت را در کشورمان و اسلام و اسلامتیت را در جهان اسلام محور قرار داد. باشد که توطئه‌ها خنثی گردد و دوستی و همدلی موجبات شکوفایی بیشتر جهان اسلام را فراهم آورد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: