• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-5785-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

علم ‌الهدی مطرح کرد:

تحجر کشنده‌تر از تکفیر است

امام جمعه مشهد گفت: جریان تکفیر بدتر از جریان تحجر است و خود سلفی‌گری نیز از جریان تحجر به وجود آمده‌است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در همایش «محمد، بشیر وحدت» که در سالن ابن‌هیثم دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، عنوان کرد: همه ما باید وارد یک پویایی شویم و از جریان اسلام عقب نمانیم. امروز اگر در جای خود بمانیم، اسلام با ما نخواهد ماند و به جلو خواهد رفت.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی اظهار کرد: مبادا روزی برسد که ما در یک نقطه تحجر بمانیم، در حالی که پویایی اسلام، دنیا را گرفته است. اگر بنا باشد تحت عنوان روحانیت اسلام، یک جریانی بایستد در حالی که پویایی اسلام و پیامبر  به سمت فراگیری پیش رفته، این دین دیگر به درد پیامبر امروز نمی‌خورد. 

وی خاطرنشان کرد: نسل جوان ما یک نسل خطرپذیر است. این طور نیست که فکر کنید  اگر یک سری مسائل اسلام برای شما حل شده جوانان نیز به دنبال شما آن مساله را خواهند پذیرفت. توصیه من به علمای دین به عنوان یک اصل اساسی این است که جوانانی که در حوزه‌های علمیه و آکادمیک تحصیل می‌کنند را توجیه کنند تا کاملا بدانند که شرایط کنونی اسلام چگونه است.

علم ‌الهدی تصریح کرد: به برکت خون شهدا و ایثارگری‌های دلدادگان حق، ما در هر سالی که این اجتماع با شکوه را تشکیل می‌دهیم شرایطمان از نظر عظمت اسلام و افزایش توسعه گرایش‌های دینی و اسلامی جهان در یک وضع جالب‌تر و مناسب‌تری قرار می‌گیرد و خوشبختانه ما هر سال با یک فراز چشمگیر عظمت بخش جدیدی از قرآن و اسلام مواجه می‌شویم که این عظمت در گذشته سابقه نداشته است.

امام جمعه مشهد ادامه داد: سال گذشته این محفل باشکوه در حالی برگزار شد که بخش عظیمی از خواهران و برادران دینی ما در چنگال داعش قرار داشتند. خون‌ریزی‌های قساوت‌مندانه در جنگ‌های نیابتی که یک سری عناصر مزدور به اسم اسلام در بلاد اسلامی به راه انداخته بودند، پی در پی ادامه داشت اما خوشبختانه اکنون در همان روز  از سال گذشته ما با فتح روبه‌رو هستیم و این اتفاق خجسته به برکت خون شهدای مدافع حرم است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی عنوان کرد: ما در حال حاضر به دو وحدت  نیاز داریم. یکی وحدت در حوزه بصیرت و دیگری وحدت در حوزه رفتار.

علم‌الهدی اظهار کرد: وحدت در حوزه بصیرت، شناخت موقعیت امروز اسلام و پیامبر اسلام در دنیا است. از روز بعثت پیامبر تا امروز در طول قلب و انقلاباتی که اتفاق افتاده اسلام  تحولات بسیاری داشته است.

وی ادامه داد: در دوره‌های آغازین اسلام پیغمبر از موفقیت امروز برخوردار نبوده که در تمام عالم گرایش‌های قلبی به ایشان باشد و عناصر گوناگون دلداده پیغمبر باشند و از آن طرف با وجود این دلبستگی خیل عظیم، ما با استکباری روبرو باشیم که تمام تلاش آن به چالش کشیدن پیامبر باشد. اگر ما این وضعیت را در یک باورمندی لمس کنیم و در یک تفکر جهان شناسی آن را درک کنیم، ما به وحدت در حوزه بصیرت دست خواهیم یافت.

امام جمعه مشهد افزود: وحدت دیگر همانطور که از آن سخن رفت، در حوزه رفتار است. خوشبختانه امروز در جایی زندگی می‌کنیم که در حوزه رفتار، یکتابینی مشهود است. ما در عرصه رفتار به شیعه و سنی بودنمان کاری نداریم و همه با هم مشارکت داریم. مدافعین حرم به کشورهای تحت سیطره داعش رفتند و اصلا کاری نداشتند که کسانی که قرار است به آن‌ها کمک کنند سنی هستند یا شیعه.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر ما توانستیم در حوزه بصیرت وحدت را حفظ کنیم، به عبارت دیگر اگر دیدهای ما به پیغمبر و قرآن در کنار هم قرار گرفت و موقعیت قرآن را در جهان به یک چشم انداز دیدیم ما وحدت بصیرت داریم و این نوع عملکرد در حوزه رفتار نیز بهترین نوع عملکرد است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: