• یکشنبه ۱۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-2584-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

نویسنده کتاب «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی»:

حقوق مالکیت، ساختار انگیزشی افراد را تعیین می‌کند

نویسنده کتاب «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» گفت: حقوق مالکیت ساختار انگیزشی افراد را تعیین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا- منطقه خراسان، علی رضاقلی شب گذشته، 11 آذر ماه، در سی‌اُمین سالگرد تاسیس انجمن مدیران صنایع خراسان در سالن همایش‌های ساپکو اظهار کرد: به عبارت دیگر این ساختار است که به فرد می‌گوید به دنبال دلالی برود؛ به دنبال دزدی برود؛ به خارج از ایران برود و یا در کشور خود تولیدکننده باشد.

این محقق جامعه‌شناسی اظهار کرد: اگر کسی بخواهد تاریخ ما را در مقابل تاریخ کشورهای آمریکایی و اروپایی بررسی کند، خواهیم دید که آن‌‌ها یک روند آرام رو به رشد دارند اما ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو می‌شویم. این مساله ریشه‌هایی دارد که باید یکی یکی شناخته شود و برای رفع آن مفاسد هم یکی یکی باید تلاش کرد.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم گذری به تاریخ بیاندازیم، می‌توان از ناصرالدین شاه به عنوان یک نمونه یاد کرد. او در جایی می‌گوید که اطمینان توده به کار خوب حاصل نمی‌شود مگر با ایجاد امنیت. امنیت صنایع در این است که پول نرخ در کارخانه از جهت مشکلاتی که با آن روبه‌رو است دارای امنیت باشد و حقوق و امکانات تولیدکننده برای آن حجمی که کار می‌کند نیز امنیت داشته باشد؛ یعنی فرد بتواند با کمترین هزینه از حقوق خود دفاع کند.

رضاقلی ادامه داد: فرد باید بتواند از حقوق مالی خود دفاع کند و اینطور نباشد که من یک کارخانه نخ‌ریسی تاسیس کنم و چند روز بعد یک کارخانه خارجی با قیمت بسیار پایین‌تر محصول وارد کند و من مجبور شوم کارخانه خود را تعطیل کنم.

وی خاطرنشان کرد: امنیت فرع قانون است و لازمه‌اش اجراست. ممکن است قانون خوبی وجود داشته باشد اما همین یک قانون به شکل‌های مختلف اجرا شود. پس اگر صنعت بخواهد پا بگیرد یکی از امهاتش این است که حقوق مالکیت با کمترین هزینه بتواند اجرا شود. اگر دولت تسهیلاتی ارائه ندهد که یک تولیدکننده بتواند از پس هزینه‌های خود برآید، طبیعتا به سراغ کارهای دیگر خواهد رفت.

نویسنده کتاب «نخبه‌کشی» اظهار کرد: تاکنون دو انقلاب صنعتی صورت گرفته است. اولی جدا شدن بشر از دنیای وحشیگری و ابزارسازی او بود و دیگری انقلاب صنعتی است که در زمانی نه خیلی دور اتفاق افتاد. البته هر دوی این انقلاب‌ها در مسیر تضمین شرایط مالی انسان‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در دوره پسا وحشیگری، زمانی که مالکیت حقوق معنوی در دوره ابزارسازی تثبیت شد، یکباره همه خلاقیت‌ها شروع به فوران کرد و از همین مساله یعنی مالکیت حقوق معنوی در انقلاب صنعتی نیز استفاده شد که به خودی خود تاثیر بسزایی در شکوفایی این انقلاب داشت.

این محقق حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: یک نکته‌ای را باید با شما در میان بگذارم و آن این است که شما وارث کشوری هستید که از نظر منابع و به خصوص منابع آبی در مضیقه شدید است و کم آبی که دراین حد باشد باعث ایجاد محدودیت می‌شود.

وی ادامه داد: ما درحال حاضر از پول نفت است که هنوز می‌توانیم بقای خود را ادامه دهیم اما باید در نظر گرفت که روزی نفت تمام خواهد شد و اگر بخواهیم چنین رویکردی داشته باشیم، باید به این سمت و سو برویم که با همراهی دولت بدنه اقتصادیمان را تقویت کنیم.

رضاقلی تصریح کرد: علاوه بر حمایت دولت، ایجاد راهی برای شکل گرفتن امنیت بین‌المللی تاثیر بسزایی می‌تواند در رشد اقتصادی ما داشته باشد.

نویسنده کتاب «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» اظهار کرد: انحطاط اخلاقی از مهم‌ترین مسائلی است که باعث از بین رفتن یک شبکه اقتصادی می شود. باید اصول اخلاقی حفظ شود تا یک سیستم اقتصادی به خوبی پیش رود.

این محقق اقتصاد تصریح کرد: اگر درکشوری خشونت کنترل نشود، امکان آنکه آن کشور از دوره گذار عبور کند وجود ندارد و حتما باید خشونت کاهش یابد. کاهش خشونت به این معناست که حقوق مالکیت کم هزینه شود و انحصار دارایی افزایش پیدا کند اما اگر قرار باشد قوانین قدیمی با خشونت تحمیل شود، مشکلات اقتصادی ما برطرف نخواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: