• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-8886-5
  • خبرنگار : 15224
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی:

مسئولان چاره‌ای برای وضعیت نامطلوب تشکل‌های دانشجویی بیاندیشند

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: مسئولان باید چاره‌ای برای وضعیت نامطلوب تشکل‌های دانشجویی بیاندیشند.

حسین یوسفی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، تاکید کرد: اگر تشکل‌های دانشجویی از بین بروند، یکی از اصلی‌ترین کارکردهای دانشگاه که آشنایی دانشجویان با مهارت‌های اجتماعی و تعامل با افراد جامعه است، از بین خواهد رفت و دیگر تفاوتی بین مدرسه و دانشگاه وجود نخواهد داشت، لذا مسئولان باید چاره‌ای برای این شرایط نامناسب بیاندیشند.

وی با اشاره به روند فعالیت‌‌های فرهنگی دانشجویان از گذشته تاکنون، اظهار کرد: نمی‌توان چندان قطعی در این مورد سخن گفت، اما به طور کلی طی سال‌های گذشته تاکنون فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان با روند کاهشی روبه رو بوده است که علت آن را می‌توان دغدغه‌هایی دانست که روز به روز به ساحت اندیشه جوانان ما اضافه می‌شود. 

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: امروز شرایط جامعه باعث شده که جوانان ما دغدغه شغل، ازدواج، تحصیل و غیر... را داشته باشند و هرکدام از این مسائل شکل جدی‌تری به مرور در این سال‌ها به خود گرفته‌اند.

یوسفی با بیان اینکه در دهه‌های گذشته  فضا، بودجه و امکانات برای تشکل‌های دانشجویی در وضعیت بهتری نسبت به امروز قرار داشت، عنوان کرد: در گذشته تشکل‌های دانشجویی اتاق‌های بزرگ‌تری داشتند و فضا برای حضور فیزیکی و بحث و گفت‌گو بین اعضا فراهم بود، اما اکنون اتاقک‌های کوچکی جای آن‌ها را گرفته است.

وی اضافه کرد: امروز حتی موقعیت مکانی تشکل‌های دانشجویی نیز تغییر کرده است؛ در گذشته دفتر این انجمن‌ها در بهترین موقعیت یک دانشکده قرار داشت، اما اکنون این‌گونه نیست که همه این مسائل باعث می‌شود که دانشجویان از فضای فعالیت فرهنگی فاصله بگیرند.

انتقاد از فرآیند اعطای مجوز طرح‌های تشکل‌های دانشجویی دانشگاه فردوسی

رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، فرآیند اعطای مجوز به طرح‌های تشکل های دانشجویی را بی‌قائده دانست و اظهار کرد: روند بررسی و اعطای مجوز به طرح‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد تقریبا از هیچ رویه مشخصی پیگیری نمی‌‌کند؛ در حال حاضر یکسری طرح‌ها رد و برخی از آن‌ها تایید می‌شود و این مساله هیچ قائده مشخصی ندارد.

یوسفی افزود: این فرآیند مدت‌ها است که قرار بوده اصلاح شود و ما در این راستا گفت‌وگوهای بسیاری با مسئولان دانشگاه داشته‌ایم، اما هنوز مشکل حل نشده است. شایان به ذکر است که این مساله برای تمام تشکل‌های دانشگاه فردوسی مشهد مطرح است و تنها به سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی محدود نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علت اصلی این بی‌رویگی را می‌توان وجود نداشتن قوانین صحیح دانست؛ اما همین قوانین ناقصی که وجود دارد، توسط مسئولان به خوبی اجرا نمی‌شود؛ به این شکل که در برخی بخش‌ها که قانون سکوت کرده، بدترین  و سخت‌گیرانه‌ترین تحلیل را مسئولان ارائه می‌دهند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برنامه‌های این سازمان به مناسبت 16 آذرماه و روز دانشجو، یادآور شد: برگزاری میزگردی با حضور  دو تن از فعالان دانشجویی اوایل دهه 1380 و برگزاری نشست« جنبش دانشجویی به مثابه یک اجتماع خاطره» با حضور دکترمصطفی مهرآیین، هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور را برای این هفته درنظر گرفته ایم. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: