• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 969-6185-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور:

عالمان جامعه باید با مردم گفت‌وگو کنند

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: عالمان جامعه و افراد سیاسی جامعه باید مردم خود را "تو" بدانند و با آنها گفت و گو کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر مصطفی مهرآیین در نشست "جنبش دانشجویی به مثابه یک اجتماع خاطره" که در تالار رجایی دانشکده ادبیات برگزار شد، عنوان کرد: یکی از معضلات جامعه عدم تقدم معرفت در عمل است. 

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان باید با اندیشه غنی شوند نه عمل انسانی، ما باید در عالم اندیشه به جامعه خود در سه سطح بیاندیشیم. این سه سطح، سطح کلان، روانی و تجربه شخصی است. 

این جامعه شناس و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور افزود: این مباحث باید صفات مدیران این مملکت باشد، رهبر، رییس جمهور و سیاست مدار این مملکت باید جامعه را "تو" خطاب کند و نیز از سوی جامعه اش "تو" خطاب شود، نباید به جامعه به مثابه  " او و آن" نگاه کند که فقط از آنها استفاده ببرد. 

دکتر مهرآیین گفت: در ایام انتخابات مردم، مردم هستند اما در ایام فارغ از انتخابات مردم رعیت هستند. در ایام تندگویی رییس جمهور آمریکا مردم، مردم هستند و خواهان حمایت از سوی مردم هستند اما زمانیکه تندگویی رییس جمهور امریکا تمام شد مردم رعیت می‌شوند . 

وی ادامه داد: تنها توصیه ای میتوانم به دانشجویان بکنم این است که در روابط عاشقی خود،در روابط خود با کتاب، اساتید و در روابط خود با محیط بی واسطه اطرافتان بهم دیگر به مثابه "تو" نگاه کنید. 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیام اینکه سخنان من خطاب به رهبران جامعه نیز هست، تصریح کرد: مهترین خطاب این سخنان عالمان جامعه و افراد سیاسی جامعه هستند که مردمان جامعه خود را "تو" بدانند و با آنها گفت و گو کنند.رهبران مردم را شی نبینند که به اشکال متفاوت از آنها استفاده ابزاری کنند. 

دکتر مهرآیین بیان کرد: جنبش دانشجویی و دانشجویی که مدتی این جنبش است کسی است که وضع وجودی خود را در جامعه از دست نداده باشد. اگر وضع وجودی زندگی خود را در جامعه احساس نمیکنید اصولا شما دانشجو نیستید. 

وی یادآور شد: دانشجویان یکی از جاهایی که میتوانند با موقعیت گفت و گویی و عظمت هستی روبه رو شوند و آن را به خوبی درک کنند در برخورد با کتاب است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه کتاب مانند معشوق است، اظهار کرد: دانشجویان می‌توانند به کتاب نگاه ابزاری کنند و آن را منبع نمره بدانند اما با کتاب میتوان به رساله راز دست یافت، هر کتاب یک راز است. 

وی تاکید کرد: دانشجویان را تبدیل به موجوداتی کرده‌اند که به دانشگاه بیایند و به خانه‌های خود برگردند و در کلاسها که شرکت می‌کنند تنها برای نمره و مدرک است، این دانشگاه، دانشگاه نیست. دانشجویان باید در دانشگاه تجربه وجودی کسب کنند و با عشق زیست کنند و مطالعات علمی خود را انجام دهند.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: کتاب را باید برای فهم وجودی خود در جهان مطالعه کنیم. دانش انسان‌های دیگر یعنی امکانی که انسان ها برای شما فراهم می‌سازنند تا هستی خود را بهتر بشناسند.

دکتر مهرآیین افزود: ما باید دائما در زندگی میل به زیستن را بازیابی کنیم. یکی از راه‌های بازیابی کردن میل زیستن در جهان که به سمت دیگران برویم و با محصولات دیگران آشنا شویم. دیگران یکسری آفریده‌ها اعم از کتاب، اثر هنری، شعر،تئاتر، رفتار های زیبای انسانی و تجربه های دینی دارند، هر اثر علمی یک زندگی تازه است.

وی اضافه کرد: مارسل بر گفت و گوی "من و تویی" با کتاب  یا هرچیز دیگر بسیار تاکید دارد. اگر رابطه ما با جهان من و تو باشد کسی را که تو خطاب میکنید این موضوع را ایجاد میکند که دیگری تو را "تو" خطاب کند و این اولین امکان برخورد دیگران به مثابه گفت و گوی "من و تو"است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خاطرنشان کرد: گفت‌وگوی انسانی معجزه‌ای از معجزات عالم است، زمانی که با یکدیگر گفت و گو می‌کنیم خشونت را از بین می‌بریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: