• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-7190-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

براي روزهاي نارنجي؛

خشونت يا محافظت؟!

بعضي رفتارها نا آگاهانه بر پيكر جامعه ضربه وارد مي‌كند؛ گاهي رفتارهاي روزمره و معمولي كه  افراد دارند، خشونت عليه زنان است؛ يك روانشناس مي‌گويد خشونت علیه زنان پدیده‌ای است که در بسیاری موارد از نظر عاملان آن خشونت محسوب نمی‌شود بلکه شیوه‌ای از محافظت و کنترل است.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، گاهي جايگاه معنايي كلمات براي برخي مشخص نيست و كلمات به اشتباه استفاده مي‌شوند؛ رفتار ما بر مبناي آن كلمات شكل مي‌گيرد و اين موضوع در نهايت آگاهانه و يا نا آگاهانه بر پيكر جامعه ضربه‌هاي مهلكي مي‌زند؛ مثلا پدر يا مادري به زعم خود قصد محافظت از فرزندشان را دارند و در اين راستا با او رفتاري مي‌كنند كه در واقع يك خشونت محسوب مي‌شود.

در اين روزهاي نارنجي كه بسياري از كبودي و سياهي زير چشم سخن مي‌گويند بد نيست از انواع ديگر خشونت، بيشتر صحبت به ميان آوريم؛ خشونت‌هايي كه در ظاهر شايد خشونت به حساب نيايند؛ خشونت‌هايي كه كمتر ديده مي‌شوند و اثر آن‌ها بسيار عميق است. خشونت‌هايي كه برخي زنان را به انسان‌هايي وابسته تبديل مي‌كند؛ خشونت‌هايي كه گاه از سوي خود زنان بر اين جامعه وارد مي‌شود.

اما در رابطه با اين موضوع با نام‌هاي مستعار تجربه‌ها و صحبت‌هاي چند نفر را در اين گزارش خواهم آورد؛ زهرا زن جواني است كه از تجربه دوران نوجواني‌اش مي‌گويد: من در يك مسابقه موفق شده بودم رتبه كسب كنم، از كودكي براي بيرون رفتن بايد از پدرم و يا برادرم اجازه مي‌گرفتم اين موضوع براي ما عادي بود؛ وقتي اين موفقيت را كسب كردم و برادرم به من اجازه نداد به مراسم تقدير بروم بسيار ناراحت شدم و من هنوز كه هنوز است اين خاطره تلخ را فراموش نكرده‌ام. شكوفه مي‌گويد: به نظر من اين امر كاملا عادي است كه مادرها پسران شان را بيشتر از دختران خود تحويل مي‌گيرند، شكوفه در حالي كه مي‌خندد صحبتش را اين گونه ادامه مي‌دهد: نمي‌دانم شايد خودِ من هم اگر پسري داشته باشم بيشتر از دخترم به او توجه كنم. فاطمه اما فرق گذاشتن بين دختر و پسر را به هيچ عنوان امري طبيعي و عادي نمي‌داند، او معتقد است بسياري از اين نوع مشكلات به دليل جو مردسالارانه حاكم بر خانواده يا جامعه است؛ كه حتي باعث شده خودِ زنان آن را بپذيرند. 

يك مادر و دختر هم سوژه من براي پاسخ به سوالاتم شدند؛ خانم مسن مي‌گويد: «من پسر و دخترم را به يك اندازه دوست دارم؛ اصلا براي من چه فرقي مي‌كنند؟» از دخترش مي‌پرسم آيا به اندازه برادرش حق انتخاب داشته است؛ پاسخ مي‌دهد: «نه! ببينيد بعضي چيزها وقتي به زبان مي‌آيد شبيه فيلم‌هاي هندي مي‌شود، غيرباور؛ دور از انتظار و شايد اغراق؛ اما واقعيت اين است كه دختران دائما كنترل مي‌شوند، زير ذره‌بين هستند؛ درست است پدر و مادرم دختر و پسرشان را به يك اندازه دوست دارند، منكر اين موضوع نيستم اما رفتارشان روي من كنترل بيشتري داشته؛ وقتي ساعت 8 شب به خانه مي‌آيم حتما از من مي‌پرسند كجا بوده‌ام اما برادرم تا هر ساعتي بيرون باشد برايشان مهم نيست؛ رفتار و تصميمات من در نهايت بايد از يك فيلتر بگذرد و منطق آن‌ها اين است كه من دختر هستم! البته فكر نكنيد با خانواده‌ام مشكلي دارم اين‌ها بسيار معمول است و در همه خانواده‌ها وجود دارد، در يك خانواده با شدت بيشتر و در يك خانواده شدتش كمتر است؛ ما با هم خوشبخت هستيم اما اين موضوعات هم در خانواده‌ام جريان دارد و خودِ من فكر مي‌كنم زمان زيادي مي‌برد كه اين رفتارها اصلاح شود.»

در ادامه اين گزارش نظر يك روانشناس و فعال حقوق زنان در رابطه با موضوعات مطرح شده خواهد آمد؛ ناهيد مهروش در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا عنوان مي‌كند:‌ خشونت علیه زنان پدیده‌ای است که در بسیاری موارد از نظر عاملان آن خشونت محسوب نمی‌شود بلکه شیوه‌ای از محافظت و کنترل است. با این که محافظت‌های نادرست توانایی‌های ذاتی و طبیعی دختران و زنان را تحت تاثیر قرار داده و در بهترین حالت به آن‌ها "هویت زودرس" یا فرمایشی می‌بخشد و زنانی را رشد می‌دهد که از جنسیت خود و در نتیجه از زندگی خود ناراضی هستند.

وي اظهار مي‌كند: تصویری که یک دختر یا پسر از خود می‌سازد و در شکل‌دهی هویت بسیار موثر است به شدت تحت تاثیر نقش‌های جنسیتی است، نقش‌های جنسیتی، معیارهایی است که خانواده و اجتماع برای تبدیل شدن فرزند خود به زن یا مرد مورد پسند جامعه به آنان می‌آموزند و یا تحمیل می‌کنند. خودپنداره دختران تحت تاثیر خانواده و جامعه معمولا شامل تصاویری از ناتوانی و وابستگی است که به رشد هویت مستقل فردی در آنان لطمه می‌زند، از این رو زنان را از جهات متعدد وابسته به مرد و گاها سربار جامعه می‌سازد، بسیار می‌شنویم که «یک زن تنها نمی‌تواند....»

مهروش ادامه مي‌دهد: ضمن این‌که تفاوت‌های زیستی و طبیعی زنان و مردان به دلیل آرایش کروموزمی آنان اجتناب ناپذیر است و پذیرش آن به منزله احترام به موجودیت هر یک از دو جنس است و با احترام می‌پذیریم که هر انسان، استعداد و توانایی منحصر به فردی دارد و جامعه موظف است فضای رشد و شکوفایی را برای تک تک اعضای خود فراهم سازد. اما آموزه‌های نادرست اجتماعی می‌گوید بهترین‌ها را در مردان بجویید! بنابراین با اين مسئله نيز مواجه شده‌ايم كه خود زنان نیز هنگام مراجعه به پزشک، وکیل، استاد، نماینده و ... مردان را ترجیح می‌دهند زیرا این خودباوری در آنان ایجاد نشده است که زنان هم می‌توانند به اندازه مردان، قوی، مستقل و قابل اعتماد باشند. این خشونت غیر ملموس از سمت زنان به زنان با هیچ انگاری و حذف یکدیگر، کم و بیش رایج است.

اين فعال حقوق زنان مي‌گويد: از همین دست خشونت، نماینده‌ زنی است که در مقام قانون‌گذار به تصویب قوانینی علیه زنان رای می‌دهد. در یک جامعه با تفکر مردسالار، اگر چند زن در بالای هرم قدرت قرار گیرند ممکن است تسلیم تفکر غالب شده، تصمیماتی را اتخاذ کنند که نگاه جنسیتی را قوت بخشد.

وي مي‌افزايد: همچنین مادری که بین دختر و پسر خود تبعیض می‌گذارد و پسر را در اولویت قرار می‌دهد، مادری که دختر را از دنبال کردن رویاها و اهداف مثبت به خاطر دختر بودن منع می‌کند، مادری که مانع پیشرفت نیست ولی دخترش را برای نیل به موفقیت‌های مورد علاقه اش همیشه و همه جا همراهی می‌کند، مادری که شرط ورود دختر به دانشگاه را ازدواج قرار می‌دهد، مادری که به پسرش اجازه می‌دهد، زندگی دختر را مدیریت کند؛ معلمی که دختران را از شکوفایی باز می‌دارد و تنها هدف زندگی یک زن را تشکیل خانواده و تربیت فرزند می‌داند، همه و همه دست اندرکار خشونت علیه زنان هستند چه بدانند و چه نا آگاهانه به آن عمل کنند. 

همان گونه كه اين روانشناس در گفت‌وگو با ايسنا مطرح كرده است، « خشونت علیه زنان در بسیاری موارد از نظر عاملان آن خشونت محسوب نمی‌شود بلکه شیوه‌ای از محافظت و کنترل است» محافظت، مراقبت و كنترل نادرستي كه بسياري از خانواده‌ها آن را وظيفه خود مي‌دانند و با شيوه نادرست شان تفكر وابستگي را غالب مي‌كنند؛ حتي بسياري از زنان اسير اين تفكر غالب شده و خودباوري را از دست مي‌دهند و در اين خشونتِ عليه خودشان سهيم مي‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: