• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-9214-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

ازدواج کودکان غالباً در یک‌سال ابتدایی منجر به طلاق می‌شود

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی گفت: بیشتر ازدواج کودکان در همان یک‌سال ابتدایی منجر به طلاق می‌شود.

فرشته سلجوقی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه «هر جایی که مردم ورود پیدا کنند، در آن‌جا خیر و برکت می‌برند»، افزود: اعتقاد بر این است که در آسیب‌های اجتماعی نیاز به این است که مردم در آن ورود پیدا کنند؛ همچنین در کنار آن سمن‌ها نیز باید حضور داشته باشند؛ به‌شرطی که سمند نشوند و دستشان را به سمت دولت دراز نکنند. 

سلجوقی ادامه داد: بسیاری از سمن‌های ما با این هدف تشکیل می‌شوند که از طرف دولت حمایت شوند و بودجه‌هایی به سمت آن‌ها هدایت شود که کاری نادرست است. اگر بخواهیم سازمان‌های مردم‌نهاد تأثیرگذار در سیاست‌گذاری‌های ما باشند، بایستی به معنای واقعی غیردولتی باشند. 

وی با اشاره به زشت‌بودن ازدواج کودکان خاطرنشان کرد: ازدواج کودکان پدیده‌ای ناپسند است. خشونت علیه زنان و کودکان در گذشته نیز سابقه داشته، اما امروزه وجدان جامعه ما بیدار شده است و مردم نسبت به این اتفاقات حساس شده‌اند. 

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده با اشاره به اینکه «ما کنوانسیون حقوق کودک داریم که از سال 1371 در مجلس تصویب شده است»، تصریح کرد: تا سال 1388، پیگیری مفاد حقوق کودک برعهده وزارت امور خارجه بوده و از سال 1388 به وزارت دادگستری منتقل شد. از سال 1394 وارد کارگروه زنان و خانواده شد؛ اما همچنان پاسخگوی اصلی وزرات دادگستری است. نکته قابل توجه این است که امور مربوط به پیگیری‌های آن توسط کارگروه‌های امور زنان و خانواده استانداری‌های سراسر کشور صورت می‌گیرد. بحث‌های ازدواج کودکان، پیگیری کودکان بازمانده از تحصیل، پیگیری کودک‌آزاری و... در این کارگروه‌ها مورد توجه واقع شده است.

وی اظهار کرد: ما متاسفانه مصادیق متعددی مبنی‌بر خشونت‌ و آموزش خشونت داریم. خشونت امری اکتسابی است. انسان غریزتاً خشن نیست و خانواده در آن دخالت دارد. پدر و مادر و خشونت‌هایی که نسبت به یکدیگر به کار می‌برند، می‌تواند بر کودک تأثیر بگذارد. کتاب‌های داستان ما نیز بحث خشونت را تسری می‌دهد. مال خشونت را به نوعی بسیار ملایم به جامعه آموزش می‌دهیم.
 
سلجوقی به تغییر مطالبات زنان در جامعه امروز ایران اشاره کرد و گفت: چرا به این میزان در جامعه ما، بحث زنان مطرح می‌شود؟ جامعه ما از این مرحله که تنها خواستار مطالبات زنان باشد، رد شده است و اکنون برنامه‌ریزها و سیاست‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که حضور زنان در مشارکت‌های اجتماعی الزامی است. پرسشی که در اینجا مطرح می‌شودو این است که آیا ما جامعه سالمی به لحاظ آسیب‌های اجتماعی داریم؟ آیا جامعه توانمندی به لحاظ اقتصادی داریم؟ آیا جامعه خلاق و کارآفرینی داریم؟ آیا جامعه بااخلاقی داریم؟ 

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان ‌رضوی خاطرنشان کرد: هیچ‌کدام از این پرسش‌ها تحقق نیفتاده است. دلیلش این است که زنان ما به‌درستی توانمند نشده‌ و به‌درستی آموزش ندیده‌اند. ما توانمند نیستیم، چرا که مادرانِ توانمند نداشتیم. ما فشار زیادی بر جامعه زنانمان وارد کرده‌ایم و در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هایمان زنان را ندیده‌ایم.

بسیاری از ازدواج کودکان در همان یک‌سال ابتدایی منجر به طلاق می‌شود

سلجوقی افزود: بیشتر ازدواج کودکان در همان یک‌سال ابتدایی منجر به طلاق می‌شود. متأسفانه ازدواج کودکان آسیب‌های ثانویه‌ای را به دنبال دارد؛ از جمله کودکان طلاق که کودکان بیوه را دربر دارد؛ مادران خردسال که فرصت کودکی از آن‌ها گرفته شده است. یکی از علت‌های ازدواج کودکان، مهاجرپذیربودن استان خراسان‌رضوی است و یک پدیده همراه با علت بسیار است. بچه‌ها در سنینی که باید درس بخوانند ازدواج می‌کنند و کودک بازمانده از تحصیل داریم، چرا که زود ازدواج می‌کند. 

وی تصریح کرد: حلقه‌های مفقوده کجاست؟ سن پایان دوران کودکی در سال 1391 در دولت وقت که هیئت وزیران، آن را در ارتباط کنوانسیون کودکان اعلام کردند، پایان 18 سالگی است؛ اما آماری که درخصوص ازدواج کودکان داده شده مربوط‌به زیر 14 سال است. ما حتی ازدواج زیر 10 سال نیز داریم. 

سلجوقی در مورد عوامل ازدواج کودکان در جامعه ایران توضیح داد: ما جامعه‌ای کشاورز داریم. در مشهد 30 درصد جمعیت شهر حاشیه‌نشین هستند. یکی از دلایل ازدواج کودکان بحث آب است؛ یعنی جامعه کشاورزان برای اینکه سهم بیشتری از آب به دست آورند، زودتر کودکان خود را وادار به ازدواج می‌کنند. مشکل دیگر ما مسائل اقتصادی است. ما در یکی از شهرستان‌ها سه خانواده‌ای که دختران 9-12 ساله خود را در مدت یک هفته به ازدواج واداشته‌اند، مادران با این دلیل ک برای تأمین امنیت دختران از جامعه ناامن او را عروس کرده‌ام. 

در فرهنگ هر قوم و منطقه‌ای یکسری از هنجارهایی وجود دارد. متأسفانه بلوغ جنسی در میان نوجوانان ما زودرس است و این به دلیل نوع تربیت و نوع تغذیه کودکان ما است. بلوغ اجتماعی دیررس است. بسیاری از زمان‌ها برای ترس از آبرو و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی ازدواج می‌کنند. 

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی ادامه داد: در کشور ما حس تبعیض وجود دارد. متأسفانه اتفاقی که در حوزه زنان افتاده است، شاخص‌های جنسیتی است. چهار شاخص اندازه‌گیری شکاف جنسیتی بین ملت‌هاست؛ مشارکت اقتصادی، سیاسی، آموزش و امید به زندگی زنان.

وی اضافه کرد: بدترین شاخص ما از نظر مجمع اقتصاد جهانی شاخص اقتصادی و مشارکت اقتصادی زنان است. تنها یمن و افغانستان از ما پایین‌تر هستند و بهترین آن متعلق به آموزش است؛ اما این آموزش‌ها منجر به مشاکرت اقتصادی زنان نشده است؛ یعنی اینکه زیرساخت‌ها فراهم نیست.
 
وی اظهار کرد: باید در سطح مدیریت کلان استان 30 درصد از مناصب مدیریتی را زنان تشکیل دهند. از دیدگاه سیاسی ما چرا فرماندار زن یا بخشدار زن و... نداریم؟ ممکن است ما در برخی از حوزه‌های خاص، زنانی که توانایی برعهده‌گرفتن این وظایف را داشته باشد، نداشته باشیم. به زنان باید فرصت داده شود؛ ما به مردان این فرصت را می‌دهیم اما اولین اشتباه بانوان ما، آخرین اشتباه آنان است و دیگر فرصتی به آن‌ها داده نمی‌شود. با اشتباه یک مرد، ما جامعه مردان را زیر سوال نمی‌بریم اما در مورد زنان این‌گونه نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: