• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-9287-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس تشریح کرد؛

رهبري به چه کتاب‌هایی تفریظ می‌نویسند؟

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس گفت: مقام معظم رهبري يك بار فرمودند بعضي‌ها كتاب به من مي‌دهند ومي گويند تقريظ بزن. من اينجور تقريظ نمي زنم من كتاب را مي‌خوانم، از آن كه خوشم امد و آن لذتي كه بردم را در چند خط منعكس مي كنم.

به گزارش ايسنا-منطقه خراسان، حجت الاسلام و المسلمين علي شيرازی که در نشست نقد و بررسی کتاب نسیم سبز خاطره‌ها در نمايشگاه بين المللی كتاب مشهد سخن می‌گفت، اظهار كرد.آثار دفاع مقدس نوعي ادبيات جذاب دارد به گونه‌ای که اگر شروع به مطالعه كنيد نمي‌توانيد كتاب را بر زمين بگذاريد تا وقتي كه آن كتاب را به اتمام برسانيد. به طور مثال  بنده کتاب «من زنده‌ام» را با همه‌ی دغدغه‌ها و مشغله‌هایم طی چهار روز خوانده‌ام.

نویسنده کتاب نسیم سبز خاطره‌ها با بیان اینکه برای برخی ازکتاب‌ها در حوزه دفاع مقدس مسابقه برگزار کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: يكي از افرادی که دراین مسابقات شرکت می‌کرده است به من گفت:«من اول اين كتاب‌ها را به عشق جايزه مطالع مي‌كردم اما حالا اگر شما جايزه هم ندهيد براي من فرقي نمي كند، من نمي‌توانم اين كتاب‌ها را كنار بگذارم. اين كتاب‌ها من را معتاد كرده‌اند.علت این موضوع جذابیت اين نوع كتاب‌ها است».

شیرازی با بیان اینکه  كتاب «دا» جزء اولين كتاب‌هايي بود كه براي مسابقه درنظر گرفتیم، یادآور شد: زندان یکی از نهادهایی بود که برای این کتاب مسابقه برگزار کرد. در یکی از زندان‌ها یک خانمي كه حكم سنگين هم داشت پس از مطالعه این کتاب گفت «من تصورم اين بود كه هيچ كس مثل من در زندگي سختي نكشيده است اما وقتي اين كتاب را خواندم، ديدم زندگي من با اين كتاب از زمين تا آسمان فاصله دارد. تازه فهميدم سختي يعني چه. اگر من قبل از اينكه به زندان بیففتم كتاب «دا» را مطالعه كرده بودم قطعا دچار اين بحران نمي‌شدم». این موضوع از اثرات اين نوع كتاب‌ها در زندگي انسان‌ها است.

نويسنده كتاب «نسيم سبز خاطره‌ها» با اشاره به اینکه كتاب فرهنگ جبهه در حال حاضر به چاپ پنجاهم رسيده و چاپ اول اين كتاب به سال هاي 69 يا 70 بر مي گردد، عنوان کرد: مقام معظم رهبري اين كتاب را مطالعه كردند و فرمودند قانع نشدم، به خانواده هم گفتم اين كتاب را بخوانيد باز هم قانع نشدم، دوره هم نشستيم كه من قسمت‌هايي از اين كتاب را براي بچه ها خواندم، بعد گفتند كه اي كاش اين كتاب در همه خانه‌ها مي‌بود.

وی در خصوص کتاب «هم پاي صاعقه» که  خاطرات رزمندگان لشكر 27 محمد رسول الله (ص) است، تصریح کرد: اين كتاب را مقام معظم رهبري مطالعه كردند و در جمع مسئولين و فرماندهان سپاه فرمودند اين كتاب و جلد دوم آن یعنی کتاب «ضربت متقابل» بايد دست تك تك پاسداران و خانواده‌هاي آنها باشد. این موضوع جرقه اي شد كه ما بيايیم روي اين تقريظ ها كار كنيم چون اصل اين تقريظ‌ها به سال 69 و 70 بر مي‌گردد ولي سال 85 يا 86 يك بهانه‌اي شد كه از يكي از تقريظات مقام معظم رهبري رو نمايي كنيم.

شیرازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «چرا تقريظات مقام معظم رهبري ، بيشتر بركتاب‌هاي  خاطره  است درحالی که در حوزه دفاع مقدس مستند، تاريخ شفاهي، زندگي نامه، داستان كوتاه،رمان و... داریم؟»، عنوان کرد: بحث بر سر اين است كه ما ادبيات ايراني را در ايران و جهان ترويج و جايگزين ادبيات غربي كنيم. ادبيات ايراني با چارچوبي كه قواره اسلامي دارد بسيار زيباتر از ادبيات و رمان‌هاي غربي است.ايراني اين استعداد را دارد كه هم ادبيات كشور را تامين و هم ادبيات ايراني را به جهان منتشر كند. يك مقوله‌اي كه امروز دارد دنبال مي شود ترجمه همين كتاب‌هاي دفاع مقدس به زبان‌هاي مختلف در سراسر جهان است.

نويسنده كتاب «نسيم سبز خاطره‌ها» ادامه داد: ما 20 سال پيش در تاريخ شفاهي و كتاب‌هاي دفاع مقدس عقب بوديم ولي با عناياتی مقام معظم رهبري كه در بخش تقريظ‌ها داشتند، امروز پيشرفت كتاب‌هاي تاريخ شفاهي و ادبيات جنگ در كشور نسبت به 25 سال قبل اصلا قابل مقايسه نيست.

کمبود رمان و داستان در حوزه دفاع مقدس  

وی اظهار کرد: يكي از مقوله‌هايی كه امروز دنبال مي شود كم توجه‌اي نويسندگان و مراكزفرهنگي ما به بحث رمان و داستان است. ما در مقوله دفاع مقدس رمان و داستان كم داريم .امروز بعضي از كارهاي ما با همكاري حوزه هنري دارد پيش مي رود اما چون كتاب رمان و داستان در مقوله دفاع مقدس کم داريم، لحاظا تقريظ هم در اين كتاب‌ها كم‌تراست.

شيرازي بیان کرد: اين طور نيست كه ما به داستان‌ها توجه نداريم. بعضي از تقريظات مقام معظم رهبري تقريظات داستاني و رماني است. بعضي از بيانات ايشان درباره تقريظات رمان‌هاي خارجي هم بوده است. بعضي از اين نكات شايد براي مردم گفته نشده باشد اما در جمع هنرمندان گفتند اين كتاب‌ها را مطالعه كنيد تا بتوانيد رمان ايراني را جايگزين رمان‌هاي خارجي كنيد و نشان دهيد كه ايراني مي‌تواند در رمان نوشتن حرف اول را در جهان بزند.

وی در پاسخ به این پرسش که «چرا از رسانه ملي آن‌طور كه بايد براي ترويج كتاب خواني استفاده نمي شود؟»، گفت: ما در موضوع دفاع مقدس عقب هستيم. بالاترين حرف را مقام معظم رهبري مي‌زنند و بيشترين اصرار را براي توجه به اين كتاب‌ها دارند. در رسانه ملي اين طور نيست كه توجهي نشود. نسبت به 5 سال قبل الان رسانه ملي گام هاي زيباتري برداشته  است. بعضي از اين كتاب‌ها به صورت داستاني از صداوسيما پخش مي‌شود. كليپ‌هايی با مقوله ترويج كتاب خواني ساخت شده است اما هنوز به آن حد مطلوب نرسيده‌ايم و فاصله زيادي داريم.

شیرازی در پاسخ به اظهار نظری مبنی بر اینکه «مقام معظم رهبري در بعضی از تفریظات به جنبه‌های حرفه اي، نويسندگي و قواعد اشاره می‌کنند، در بعضی تفریظات ادبيات معنوي و عاطفي دارند و... ، تحلیل شما از این تفریطات چیست؟» عنوان کرد: شايد بتوانيم اشاره كنيم كه ايشان می‌خواهند عشق به كتاب خواني را در جامعه زنده كنند و نشان بدهند كه يك فرد چه عشقي مي‌تواند به كتاب داشته باشد.ما هنوز تا حد كمال فاصله داريم و سرانه كتاب خواني در كشور ما پايين است. كتاب جزء سبد اقتصادي ما نيست. كتاب‌هايی كه مي‌تواند عشق به مطالعه را در وجود افراد بالا ببرد كتاب‌هاي ادبيات است كه با اين نگاه به كتاب‌ها تقريظ زده مي شود.

نويسنده كتاب «نسيم سبز خاطره‌ها» گفت: مقام معظم رهبري يك بار فرمودند بعضي‌ها كتاب براي من مي‌دهند مي گويند تقريظ بزن اما من اينطور تقريظ نمي‌زنم. من كتاب را مي خوانم؛ از آن كه خوشم آمد و لذت بردم ، آن لذتي كه بردم را در چند خط منعكس مي‌كنم تا ديگران هم بدانند اگر اين كتاب را بخوانند همين لذت را خواهند برد. 

با تدوین تفریظ‌ها، تیراژ كتاب‌هاي دفاع مقدس به يك ميليون می‌رسد

وی ادامه داد: اگر اين تقريظ‌ها را براي جامعه تدوين كنيم، كتاب‌هاي دفاع مقدس به  تيراژ يك ميليون هم خواهد رسيد اما با اين حال ماخيلي عقب هستيم؛ 80 ميليون جمعيت داريم  بنابراین حداقل تيراژ كتاب در كشور ما بايد به 5 يا 10 ميليون برسد.

شيرازي بیان کرد :مجموعه‌هاي فرهنگي بيايند اين كتاب‌ها را در جلسات متعدد تدوين كنند و بعضي از قسمت‌هاي كتاب‌ها را بخوانند يا اين تقريظ‌ها را به ديگران هم بگويند.

وي افزود: مقام معظم رهبري بعد از اینکه كتاب «سلام بر ابراهيم» را مطالعه كردند، فرمودند اين كتاب‌ها در كتابخانه‌ام بود و توجهي به آن نداشتم اما بعد از مطالعه تا يك هفته روي ميز من بود و حيفم مي آمد بردارم. از اينكه اين كتاب را ببينم لذت مي‌بردم.

نويسنده كتاب «نسيم سبز خاطره‌ها» افزود: همين نكات را اگر مردم بدانند خيلي فرق مي كند. تبليغات ما نسبت به كتاب خواني بايد قوي‌تر شود.

شیرازی در پاسخ به این سوال که چرا آقا فقط بر كتاب‌هاي انتشارات  سوره مهرتفریظ می‌نویسند؟، تصریح کرد: حوزه هنري از سال 68 اولين ناشري بود كه در كشور روي مقوله دفاع مقدس كار را آغاز كرد. حدود 30 سال است که حوزه هنري دارد روي اين مقوله كار مي كند. كتاب‌هايي كه بعضي از ناشران ديگر مي‌نويسند يا نويسندگان حوزه هنري را مي‌برند  يا كتاب‌هايشان نسبت به حوزه هنري ضعيف‌تر است.

وی افزود: نسبت به گذشت الان فقط سوره مهر نيست. انتشارات گوناگوني هستند كه كتاب‌هايشان تقريظ مي خورد ولي با اين حال بهترين كتاب‌ها مربوط به سوره مهر است البته اين طور نيست که مقام معظم رهبري فقط اين كتاب‌ها را بخوانند و ديگر كتاب‌ها را نخوانند، اگر نگاه كنيد سال گذشته چهار تا كتاب تقريظ خورد كه دو مورد از آن‌ها مال حوزه هنري و دو  کتاب دیگر هم مال سایر انتشارت بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: