• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-9486-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

افزایش هزار برابری سرعت رایانه با آهنربای عجیب

گروهی از فیزیکدانان برجسته برای اولین‌بار با استفاده از ماده مغناطیسی جدید سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات را تا ۱۰۰۰ برابر در مقایسه با هارد دیسک‌های معمولی و حافظه‌های رم افزایش دادند.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیو ساینتیست،  از نظر تئوری دسترسی به بیشترین سرعت پردازش نیازمند افزودن تعداد بیشتر ترانزیستورها در فضایی محدود است، اما بر اساس قانون مور تعداد ترانزیستورها در یک فضای مشخص تنها در دو سال به دو برابر افزایش می یابد.

 این در حالیست که با افزودن تعداد مشخصی از ترانزیستورها قدرت پردازش اطلاعات به علت مشکلات فیزیکی از قبیل گرمای غیرقابل کنترل و مصرف انرژی از حد مشخصی فراتر نخواهد رفت.

فیزیکدانان بر این باورند که افزایش ظرفیت پردازش رایانه ها با استفاده از تعداد بیشتر ترانزیستور ها در حال نزدیک شدن  به بیشترین ظرفیت است، اما آنها امیدوارند که با استفاده از نوآوری جدید یعنی فناوری پردازش با آهنربا این ظرفیت را همچنان افزایش دهند.

به طور کلی هارد دیسک شامل مجموعه‌ای از آهنرباهای کوچک است. هنگامی که ما فایل یا اطلاعاتی را در آن ذخیره می‌کنیم بر اساس جریان الکتریکی جهت این آهنرباها به صورت بالا یا پایین تنظیم می‌شود. این چرخش جهت در عمل به معنای کدهای باینری صفر و یک است که این همان زبان پردازش در رایانه محسوب می‌شود.

 اگرچه محققان در مورد جزئیات عملکرد آهنربا و چگونگی افزایش هزار برابر این سرعت پردازش اطلاعات سخنی به میان نیاوردند، اما انتظار می‌رود که در  سال جدید میلادی جزئیات این دستاورد علمی منتشر شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: