• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-7490-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

دانشگاه‌ها در حق دانشجویان اجحاف می‌کنند

یک کارشناس ارشد حقوق خصوصی گفت: متأسفانه به دلیل آشنا نبودن دانشجویان با حق و حقوقات خود دانشگاه‌ها در حقشان اجحاف می‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محبوبه عباس‌زاده ظهر امروز در کارگاه آموزشی منشور حقوق دانشجویی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پرستاری مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر برگزار شد با بیان اینکه منشور حقوق دانشجویی از 6 فصل و 59 ماده تشکیل شده است، بر ضرورت آشنایی دانشجویان با حقوق خود در دانشگاه‌ها تأکید و اظهار کرد: آموزش عالی وظیفه دارد امکاناتی را برای تحصیل دانشجویان فراهم آورد.

وی با اشاره به اینکه هر دانشجویی در دانشگاه‌ها حق دارد از حریم خصوصی خود دفاع کرده و هیچ‌کس اجازه ندارد به این عقاید خدشه‌ای وارد کند، بر برخورداری دانشجویان از حقوق برابر تأکید کرد و افزود: متأسفانه در برخی دانشگاه‌ها شاهد تبعیض‌هایی بین دانشجویان به خصوص میان دانشجویان دختر و پسر هستیم.

کارشناس ارشد حقوق خصوصی با اعلام اینکه هیچ دانشگاهی حق ندارد از ورود دانشجو به دانشگاه جلوگیری کند مگر اینکه جرم خاصی را مرتکب شده باشد که همان هم بعد از تحمل حکمی که به وی اعلام شده می‌تواند به ادامه تحصیل بپردازند، بیان کرد: هر دانشجوی اخراجی می‌تواند با شرکت مجدد در آزمون پس از قبول شدن در دانشگاه ثبت‌نام کند و هیچ دانشگاهی حق ندارد از ثبت‌نام وی خودداری کند.

وی با بیان اینکه هر دانشگاه آئین‌نامه خاص خود را دارد، افزود: این وظیفه دانشگاه است که اگر خوابگاه ندارد در دفترچه انتخاب رشته قید کند در غیر این صورت تخلف کرده است.

عباس‌زاده با اشاره به اینکه هرچند هر دانشجو حق دارد از امکانات ورزشی برخوردار باشد اما متأسفانه دانشجویان مجتمع آموزش عالی سلامت کاشمر از داشتن این امکانات محروم هستند، به حقوق دانشجویان در خصوص مسائل انضباطی اشاره کرد و گفت: فقط شورای انضباطی دانشگاه می‌تواند به تخلفات دانشجو رسیدگی کند و هیچ مسئول دیگری حق این کار را ندارد.

وی با اعلام اینکه در حق بسیاری از دانشجویان اجحاف می‌شود، اظهار کرد: دانشجویان باید با حقوق خود آشنا و از آن‌ها دفاع کنند، بیان کرد:

دانشجویان از داشتن امکانات محروم هستند

در ادامه مرتضی سیف‌الدینی دبیر شورای صنفی آموزش عالی سلامت کاشمر با بیان اینکه دانشجویان مجتمع آموزش عالی سلامت از داشتن بسیاری امکانات محروم هستند، افزود: در حق دانشجویان اجحاف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اغلب اعتراضاتی که دانشجویان به استاد می‌کنند این آموزش دانشگاه است که تصمیم می‌گیرد اعتراض ما را به دست استاد برساند یا نه افزود: متأسفانه برخی مواقع بخش آموزش در دادن نمره دانشجویان از سوی اساتید دخالت می‌کند.

سیف‌الدینی بیان کرد: هرچند دانشگاه مکلف به تأمین وسایل ورزشی مورد نیاز دانشجویان است اما نه تنها دانشجویان مرکز آموزش عالی سلامت کاشمر از داشتن این امکانات محروم هستند بلکه اگر بخواهیم از وسیله‌ای استفاده کنیم باید به دانشگاه تعهد بدهیم که هیچ‌گونه مشکلی برای این وسیله به وجود نخواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه دانشجویان نمی‌دانند اگر از مسئولان دانشگاه شکایت داشته باشند به چه مرجعی باید مراجعه کنند، عنوان کرد: هرچند دانشجو می‌تواند برای هر درس تا سه جلسه غیبت داشته باشد و بیشتر از آن درس حذف می‌شود اما در این جلسه حتی در صورت یک جلسه غیبت به دانشجو نمره صفر داده می‌شود.

دبیر شورای صنفی آموزش عالی کاشمر  با بیان اینکه در برخی موارد دانشجویان گواهی پزشک می‌آورند اما دانشگاه قبول نمی‌کند، بیان کرد: متأسفانه در حق دانشجویان ظلم می‌شود.

منکر وجود نواقص نیستیم

در این جلسه همچنین مجید قانع الحسینی مسئول فرهنگی مجتمع آموزش عالی سلامت با اشاره به اینکه تمامی اعتراضات دانشجویان در خصوص نمره که یکی از اعتراضات آن‌ها بود به دست استاد می‌رسد و کسی نمی‌تواند به طور سلیقه‌ای عمل کند، بیان کرد: شاید حوزه آموزش پیشنهاد خود را به استاد بدهد اما هیچ‌گاه اساتید را تحت فشار قرار نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم در کنار کسب علم مسئولیت پذیری را هم در دانشجویان رشد دهیم به همین خاطر اگر وسیله‌ای به دانشجویان داده می‌شود از آن‌ها برای نگهداری و سالم نگه داشتنش تعهد گرفته می‌شود، افزود: دانشجویان در برخی موارد کم‌لطفی کرده و حقایق را آن‌گونه که هست نمی‌گویند.

مسئول فرهنگی مجتمع آموزش عالی سلامت با اشاره به اینکه عدم برنامه‌ریزی خود دانشجویان بعضاً مشکلاتی را برایشان به وجود می‌آورد، گفت: متأسفانه برخی دانشجویان گواهی‌های پزشکی می‌آورند که یا مهر و یا امضاء پزشک را ندارد و توقع دارند دانشگاه آن‌ها را قبول کند.

 وی در پایان با بیان اینکه منکر وجود نواقص در دانشکده نیستیم اما تمام تلاش ما در رفع مشکلات دانشجویان است، اظهار کرد: نباید اقدامات انجام شده را زیر سؤال ببریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: