• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3084-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

به دنبال گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه هستیم

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: یکی از مسائلی که در حال پیگیری هستیم ایجاد یک همکاری بسیار تنگاتنگ با دانشگاه فردوسی و سایر دانشگاه‌ها است تا ارتباط صنعت و دانشگاه که همیشه در یک حلقه مفقوده بوده را گسترش دهیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حسن حسینی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه‌های اقتصاد، اشتغال، تولید و صنعت همه بخش‌های مختلف جامعه را می‌بینیم که در تلاش هستند اشتغال و اقتصاد را سامان دهی کنند .

وی ادامه داد: این ساماندهی باید خروجی داشته باشد و ببینیم که در بخشی که اشتغال ایجاد می‌کند چه مقدار نرخ ما را کاهش داده و همچنین رشد اقتصادی ما چه مقدار بوده و به چه میزان رسیده است.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از مسائلی که به شدت بخش بازرگانی و تولید ما را دخیل کرده حضور نظام بانکی است، عنوان کرد: ما هر روزه از نظام بانکی مملکت یک خبر جدید می‌شنویم و اصلا این خبرها خوشایند و در شان کشور ما نیست.

حسینی افزود: زمانی که ما به کشورهای همجوار خود می‌نگریم  شاهد آن هستیم که  نرخ بهره در این کشورها زیر 7 درصد است و حتی در بعضی از کشورهای توسعه‌یافته حتی به نرخ یک درصد نیز رسیده است، پس چطور می‌تواند تولیدکننده ما در ایران با 18 درصد بهره به تولید خود ادامه دهد.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم دیگر واحدهای تولیدی است، تصریح کرد: این واحدها در کل کشور با دستگاه‌های مالیات و سازمان‌های مالیاتی درگیر هستند‌.

حسینی با بیان اینکه ما شاهد آن هستیم که کشور از محل مالیات‌ها اداره می‌شود، تاکید کرد: از آن طرف شاهد هستیم که در دولت یازدهم بحث برجام به فرجام رسید و با  سیاست‌های بین‌المللی که ایجاد شد و همچنین با روی کار آمدن ترامپ ما شاهد سر و صداهای زیادی بودیم  و امروز روابط ما با دنیا به شکل درست روان نشده است‌.

 وی با اشاره به اینکه از زمان روی کار آمدن ترامپ شاهد مشکلات دیگری هم هستیم، بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری نیز  بر آن تاکید داشتند صنعت صادرات محور و تولید صادرات محور است.

 رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: این صادرات به خودی خود به وجود نمی‌آید و باید زمینه و بستر لازم برای آن فراهم شود تا بتوانیم صادرات را به نحو آسان به سرانجام برسانیم.

حسینی اظهار کرد: متاسفانه از آنجایی که در سال‌های اخیر بیشتر مقررات ما از واردات انجام شده و همیشه  واردکننده‌های خوبی بودیم اما در بخش صادرات عملکرد ضعیفی را از خود به نمایش گذاشتیم.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل بازدارنده تولید، صنعت، اقتصاد، کار و ... بروکراسی و دیوان سالاری‌های وحشتناکی است که در مملکت وجود دارد، عنوان کرد: به عقیده بنده بروکراسی و دیوان سالاری که در کشور ما است در دیگر کشورها  کمتر به چشم  می‌خورد.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه کار کردن در کشور ایران امری سخت است، بیان کرد: همچنین این امر تسهیلات و قوانین خاص خود را می‌طلبد که البته چابکی را از فعالان اقتصادی ما سلب می‌کند.

حسینی با بیان اینکه موضوع تامین اجتماعی نیز برای ما امری مهم محسوب می شود، تاکید کرد: در کل عوارضی که تولید کننده یا یک سازمان باید به دولت پرداخت کنند آنقدر با نرخ بالا صورت می گیرد که کارهایی که می‌خواهیم در حوزه صنعت و یا حوزه ‌های دیگر انجام دهیم از توجیه اقتصادی خارج می‌شود.

 وی ادامه داد: ما شاهد هستیم که به خاطر همین مطلب است که خیلی از واحدهای ما دچار مشکل می‌شوند و یا نیروی کاری‌آن‌ها کم می‌شود و در نهایت برخی از آن‌ها تعطیل می‌شود.

 رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: ما به عنوان یک تشکلی که  در کشور وجود دارد رسالت‌های حقوقی را بر عهده داریم و در درجه اول وظیفه ما این است که حامی تمام سیاست‌های اقتصادی دولت باشیم.

حسینی تصریح کرد: یکی از مطالبی که نه تنها در دولت روحانی بلکه در گذشته نیز وجود داشته این است که بخش خصوصی را در کشور بسیاری از افراد به رسمیت نمی‌شناسند و حمایت‌های لازم از سوی دولت از این بخش انجام نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم دیگر در موضوع اقتصاد مقاومتی حمایت از بخش خصوصی است، گفت: مقام معظم رهبری نیز به این موضوع تاکید کردند، در این حوزه نیز در اجرای اصل 44 قانون اساسی  بخش خصوصی واقعی ورودی نداشته و به صورت موارد شبهه دولتی در این بخش بوده‌اند و بخش خصوصی آن توانمندی لازم را ندارد.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: علی‌رغم تمام مشکلاتی که داشتیم باز جای خوشحالی است که در استان خراسان رضوی از ابتدای سال تا کنون حدود 13 درصد رشد صادراتی داشتیم و همچنین در کشور با حدود 3 درصد رشد منفی مواجه بودیم ولی در استان از نظر ریالی با 17 درصد رشد همراه شدیم.

حسینی با بیان اینکه دولت نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان برای رونق تولید تحصیلات را لحاظ کرده،عنوان کرد: از همه مهم‌تر اینکه در این امر استاندار خراسان رضوی ما را یاری بسیاری کردند.

وی با اشاره به اینکه حدود  24 میلیارد تومان به عنوان یارانه در اختیار سازمان صنعت و معدن و تجارت قرار دادند،اعلام کرد که توسط کارگروه‌هایی به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

وی ادامه داد: از این مقدار برای سرمایه در گردش سه درصد و برای سرمایه ثابت 5 درصد از محل این تسهیلات کمک‌رسانی شده است.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: یکی از اقدامات خوبی که توسط ما انجام شده‌ این است که واحدهای صنعتی بیش از 24 تریلی کالا که شامل 220 تن کالا و اقلام مایحتاج زندگی بوده برای افراد زلزله شده غرب کشور فرستاده‌اند.

حسینی خاطرنشان کرد: این اقلام شامل خوار و بار ، بخاری ، کانکس و ... بوده است و برخی از انجمن‌های ما نیز وجه‌های‌ نقدی را پرداخت کردند که مبالغ قابل توجه ای بوده همچنین تعداد 55 کانکس به مناطق زلزله زده کرمانشاه ارسال شده است.

وی تاکید کرد: یکی از مسائل دیگری که در حال پیگیری است ایجاد یک همکاری بسیار تنگاتنگ با دانشگاه فردوسی و سایر دانشگاه‌ها است و ما سعی کردیم ارتباط صنعت و دانشگاه که همیشه در یک حلقه مفقوده بوده را گسترش دهیم.

رییس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از مسائلی که در استان همیشه مفقود مانده این است که دانشگاه‌های ما هیچ آدرسی از دانشجویان فارغ‌التحصیل خود ندارند، گفت: این امر با کمک خانه صنعت و معدن و دانشگاه فردوسی در حال حاضر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل مهم در موضوع اقتصاد مقاومتی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است، تصریح کرد: در استان ما بیش از 360 شرکت دانش‌بنیان وجود دارد و به ثبت رسیده‌اند که بعضی از این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری حضورپیدا می‌کنند و امکاناتی را در اختیار آن‌ها قرار دادیم تا بتوانند تحقیقات خود را مستند سازی و در قالب یک کار تولیدی ارایه دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: