• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-7590-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

هشدار به ادارات و برخورد با جهاد کشاورزی تربت جام

پس از آن که عملکرد سال گذشته شهرستان تربت‌جام در حوزه جذب اعتبارات مشاغل خانگی مطلوب نبود، امسال هم بنظر می‌رسد این شهرستان عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری تربت جام در محل فرمانداری این شهرستان در حالی برگزار شد که معاون فرماندار به دلیل عملکرد ضعیف برخی دستگاه‌ها تذکرات و هشدارهای جدی و ضرب العجلی 20 روزه برای آن‌ها معین کرد.

کل سهمیه مشاغل خانگی ابلاغی سال 96 برای تربت‌جام دو میلیارد و 470 میلیون تومان است که این میزان براساس جمعیت بیکار و روستایی و نقطه مرزی بودن تعلق گرفته و پس از سبزوار و نیشابور بیشترین سهمیه متعلق به تربت جام است.

35 درصد این رقم به طرح‌های مستقل و 65 درصد معادل یک میلیارد و 605 میلیون تومان به طرح‌های پشتیبان اختصاص دارد. تاکنون یک میلیارد و 138میلیون تومان که 522میلیون متعلق به طرح‌های مستقل و 810 میلیون تومان مربوط به طرح‌های پشتیبان بوده پرداخت شده است.

اما این ارقام کافی نیستند و به‌جز دو اداره صنعت، معدن و تجارت و همچنین جهاد کشاورزی، سایر ادارات این شهرستان در حوزه معرفی طرح‌های پشتیبان تاکنون هیچگونه معرفی و جذب اعتباری نداشته‌اند.

احمد شافعی، معاون فرماندار تربت جام در واکنش به این عملکرد ادارات گفت: امسال بنا بود عملکردمان در سال گذشته را جبران کنیم و بتوانیم علاوه بر سهمیه هم طرح‌هایی را معرفی کنیم اما متاسفانه وضعمان نسبت به سال گذشته بهتر نیست.

وی در تذکری به ادارات بیان کرد: تمامی ادارات ملزم هستند ظرف 10 الی 20 روز آینده تمرکز خود را بر روی این موضوع بگذارند و در فواصل زمانی کوتاه مدت هم به دبیرخانه گزارش دهند. ادارات مربوطه شبانه‌روزی فعالیت کنند و تیم‌هایی را برای این امور اختصاص دهند.

همچنین در این جلسه نماینده بانک رفاه در حالی در جلسه حاضر شده بود که اطلاعات کافی از آمار و ارقام این طرح ها در حوزه بانک رفاه نداشت و شافعی در واکنش به این وضعیت گفت: نباید بانکی که حدود 80 درصد اعتبارات در اختیارش است بدون اطلاعات کافی در جلسه حاضر شود و این توجیه که مدیر بانک به دلیل کاری مهم در جلسه حاضر نیستند قابل قبول نیست چرا که هیچ کاری مهم تر از اجرای این دستورالعمل‌ها وجود ندارد.

وی در مورد وضعیت کمی ارائه تسهیلات عنوان کرد: متاسفانه این اعتبارات فقط به دو بانک یعنی رفاه و ملی ارائه شده که ای کاش به تعداد بانک‌های بیشتری پرداخت می‌شد تا مراحل انجام کار تسریع شود.

شافعی خاطرنشان کرد: مبلغ به شدت پایینی تاکنون در حوزه مشاغل خانگی جذب شده و این مسائل کارگروه می‌بایست 20 روز پیش تمام می شد، زمان اندکی باقی مانده و بیش از یک میلیارد تومان از اعتبارات همچنان مانده است. هر اداره، بانک و نهادی که در این خصوص کوتاهی کند مراتب را به نهادهای استانی اطلاع خواهیم داد.

در این جلسه مقرر شد جهادکشاورزی و میراث فرهنگیف صنایع‌دستی و گردشگری طرح‌های پشتیبانی که در دست اقدام دارند و حدودا به ترتیب 300 و 150 میلیون تومان را شامل می‌شوند در ضرب العجلی کوتاه مدت بررسی و برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی کنند.

شافعی در مورد کم کاری میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: حوزه میراث فرهنگی قابلیت‌های فراوانی دارد و از روز اول هم یکی از اولویت2هایمان در حوزه صنایع دستی بوده و از این عملکرد شما گله‌مند هستیم.

معاون فرماندار خطاب به بانک ها گفت: افراد معرفی شده فقط 10 روز فرصت خواهند داشت تا مدارک و ضامن هایشان را تکمیل و تسهیلات را دریافت کنند و چنانچه ظرف 10 روز اقدام نکردند، افراد و طرح‌های دیگر را جایگزین دریافت تسهیلات کنید.

جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد

ریحانه ناصری، دبیر کمیسیون زنان و خانواده فرمانداری در بخشی از این جلسه گفت: برخی طرح‌های ما در جهادکشاورزی تایید نشده‌اند و این در حالیست که برای کارشناسی این طرح ها هزینه‌هایی از متقاضیان دریافت شده است. منصفانه نیست که علاوه بر دریافت این هزینه‌ها تسهیلات به آن‌ها تعلق نگیرد.

نماینده اداره جهاد کشاورزی در پاسخ عنوان کرد: به دلیل کمبود نیرو، بررسی طرح‌ها و کارشناسی‌ها توسط پیمانکاران و شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود که برای این کار هزینه‌‌‌هایی دریافت می کنند.

معاون فرماندار در واکنش به دریافت مبلغ برای ارزیابی طرح ها اظهار کرد: طبق بخشنامه و دستورالعمل دبیرخانه حمایت از مشاغل خانگی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده است، " واگذاری بررسی طرح ها، صدور مجوز ها و بازرسی از محل اجرای طرح مشاغل خانگی به بخش خصوصی و شرکت های اغماری فاقد وجاهت قانونی بوده و اخذ هرگونه وجه در این خصوص خلاف واقع می شود. " و اداره جهاد کشاورزی باید در این خصوص پاسخگو باشد.

شافعی در پاسخ به ناصری ادامه داد: بنا نیست برای هر طرحی که بازدید و کارشناسی شد اعتبار تعلق گیرد، اما درمورد دریافت هزینه های کارشناسی قطعا پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: