• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3184-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

راه حل خروج از رکود توجه به صادرات است

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: اضافه تولید و کاهش تقاضا باعث شده به طور متوسط سالی 20 درصد از واحدهای تولیدی ما تعطیل شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد استادی در نشست خبری خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از چالش‌های اقتصاد ما موضوع رکود مسلط، پردامنه و طولانی مدت است که بر فضای اقتصاد کشور ما حاکم است، یکی از بزرگان در خصوص رکود معتقد است که در حال حاضر قدرت خرید مردم معادل سال 84 است.

وی ادامه داد: این در صورتی است که قدرت تولید و ظرفیت تولید ما بیش از دو  برابر شده و کاهش قدرت خرید و افزایش ظرفیت تولید باعث شده واحدهای تولیدی ما تقاضا به اندازه کافی نداشته باشند، بنابرین اضافه عرضه و کاهش تقاضا و قدرت خرید باعث عدم رونق و رکود سنگین حاکم بر بازار می‌شود.

استادی با بیان اینکه کشور ما جمعیت محدود با قدرت خرید محدود دارد، عنوان کرد: اولین راه‌حل  توجه به صادرات است چرا که اضافه تولید و کاهش تقاضا باعث شده به طور متوسط سالی 20 درصد از واحدهای تولیدی ما تعطیل شوند.

وی بیان کرد: ما بازار صادراتی به شکل سنتی افغانستان، آسیانه میانه و عراق را  داریم که مجموعا کشورهای ناپایداری از نظر ثبات سیاسی و شرایط اقتصادی هستند و تحت تاثیر اتفاقاتی است که در کشورها رخ می‌دهد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه افغانستان بزرگترین مقصد صادراتی کالاهای استان خراسان است، تصریح کرد: در پنج سال گذشته به علت ثبات نسبی سیاسی و توجه بانک مرکزی به توسعه اقتصادی ما با رشد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت مواجه هستیم و در بعضی از کالاها و خدماتی که  که از ایران تامین می‌شود در حال حاضر خود افغانستان اقدام به تولید کرده و سبب کاهش تقاضا شده است.

استادی گفت: کشورهای آسیا میانه تحت تاثیر شرایط اقتصادی روسیه هستند، از طرفی روابط سیاسی کشور ما با کشورهای آسیانه میانه دائما در مواجه با تلاطم و بی‌ثباتی بوده، این مساله و کاهش قدرت خرید و کاهش توان اقتصادی کشورهای آسیانه‌ میانه تقریبا این کشورها را از هدف بزرگ و اصلی صادراتی کالاهای ایرانی  خارج کرده است.

وی گفت: همچنین کشور عراق از مقاصد دیگر صادراتی ماست که روابط ما نیز با این کشور خوب بوده و در آن‌جا نیز به مجرد آنکه فضا ثبات پیدا کند و دولت این شهر به سرمایه‌گذاری توجه خاص نشان دهد کم کم کشور ما قسمت مهمی از بازار کالاهای خود را از دست خواهد داد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: ما سالیان سال است که به علت آنکه سرمایه‌گذاری جدیدی در حوزه‌ی تولید صنعتی نداشتیم کالاهای ما با همان کیفیت پایین و یا از نوع تکنولوژی پایین سبد اصلی کالاهای صادراتی ما به شمار می‌آیند.

استادی بیان کرد: یک نگاه استراتژیک از یک سال پیش شکل گرفته این است که ما به دنبال بازارهای جدید باشیم، بازارهایی که تلاطم سیاسی و اقتصادی نداشته باشد و علاوه بر آن قدرت خرید در دراز مدت متکی به این بازارها باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: