• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-7690-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

امام جمعه اهل تشیع خواف:

احترام متقابل میان دو مذهب شیعه و سنی باعث انسجام بیشتر جامعه اسلامی می‌شود

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف گفت: احترام متقابل میان دو مذهب شیعه و سنی باعث انسجام بیشتر جامعه اسلامی، می‌شود.

حسن رمضان پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت هفته وحدت با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که می‌تواند وحدت و انسجام ما را بیشتر کند احترام به اعتقادات یکدیگر است، اظهار کرد: اگر ما به یکدیگر احترام بگذاریم این احترام می‌تواند نقش بسیار تاثیرگذاری در ایجاد وحدت و همدلی داشته باشد چرا که به هرحال هر فردی یک سری نگاه دینی و اعتقادی دارد که آن نگاه برای خودش قابل احترام است و این احترام یکی از کارهایی است که ما می‌توانیم انجام دهیم تا زمینه سواستفاده دشمن فراهم نشود چرا که دشمن به دنبال این موضوع است تا از نقاط ضعف ما نهایت استفاده را ببرد.

وی با اشاره به معنای دقیق وحدت اسلامی که در همه جا از آن صحبت به میان می‌آید نیز تاکید کرد: وحدت به این معنا نیست که دیدگاه ما همه یکی باشد و تنها یک مذهب داشته ؛ یا همه شیعه و یا همه سنی باشیم، بلکه این وحدت بیشتر جنبه احترام دارد که بتوانیم همگی در کنار یکدیگر با تمام اختلاف سلیقه‌هایی که بین ما وجود دارد؛ زندگی خوبی داشته باشیم که این با هم بودن می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد وحدت و همدلی داشته باشد.

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف ادامه داد: در واقع یکی از مهمترین مولفه‌ها در دین اسلام؛ وحدت است که ریشه در قرآن دارد و به آن اشاره شده است و این وحدت می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین مسائل در مذاهب اسلامی باشد و در زمانی این موضوع محقق خواهد شد که هم شیعیان و هم سنی‌ها در کنار یکدیگر باشند و زندگی کنند.

رمضان پور عنوان کرد: قطعا ما اشتراکات فراوانی با یکدیگر داریم و در کنار این اشتراکات نیز اختلافاتی هم در بین ما وجود دارد که البته قابل حل هستند و ما می‌توانیم به راحتی آن‌ها را از پیش روی خودمان برداریم و برطرف کنیم تا به اتحادی که همیشه و همه جا به آن تاکید شده است دست یابیم. 

وی با اشاره به سخن امام راحل در خصوص این هفته و تاکیدی که ایشان به این موضوع داشتند اظهار کرد: در واقع ایشان می‌فرمودند که «اختلافات میان اهل تشیع و اهل سنت تبدیل به یک فرصت طلایی برای عزت حکومت اسلامی می‌شود». اگر در تمامی مسائلی که میان شیعیان و اهل تسنن وجود دارد به همین زیبایی مدیریت شود موجبات عزت و اقتدار امت اسلامی را در پی خواهد  داشت.

در جامعه امروزی ضرورت وحدت بیش از پیش ضروری است

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف خاطرنشان کرد: امروزه هم بیش از هر زمان دیگری ضرورت وحدت در جوامع اسلامی به شدت احساس می‌شود چرا که دشمنان اسلامی با تفرقه‌ توانسته‌اند بسیاری از ممالک اسلامی را تحت سیطره خود در آورند؛ اما اگر اختلافات جای خود را به اتحاد، همبستگی و برادری دهد قطعا دشمنان و بدخواهان اسلام و آن‌هایی که نه به سنی و نه شیعه ترحم دارند و با اسلام مخالف هستند به اهداف خود نخواهند رسید.

رمضان پور ادامه داد: در واقع شکل گیری این نظام اسلامی نیز محصول وحدت همه آحاد جامعه ایرانی چه اهل تشیع و چه اهل تسنن است که در این میان همه در کنار یکدیگر توانستند این نظام را به پیروزی برسانند و ادامه این نظام هم مرهون وحدت، اتحاد و همدلی است.

وی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس که جنگ نابرابری دشمنان اسلام علیه جامعه اسلامی تحمیل کردند، خاطرنشان کرد: در واقع در این جنگ شیعه و سنی در کنار یکدیگر از این مرز و بوم دفاع کردند و خونشان در کنار یکدیگر ریخته و با هم عجین شد و ثمره آن هم این اقتداری است که امروزه در جامعه اسلامی شاهد آن هستیم و امیدواریم که این اتحاد، انسجام و همدلی در سایه قرآن و اهل بیت (ع) روز به روز در همه جوامع اسلامی عزت و عظمت بیشتری پیدا کند و در سایه این وحدت بتوانیم به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم.

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف تصریح کرد: یکی از منادیان این وحدت؛ مقام معظم رهبری هستند و دغدغه‌ای که ایشان نسبت به دنیای اسلام دارند، شاید به جرات بتوان گفت که هیچ کس به اندازه ایشان چنین دغدغه‌ای را ندارد و همچنین ایشان از اتحاد و انسجام امت اسلامی نیز دفاع کردند و ادامه دهنده راه امام راحل نیز در این زمینه هستند.

رمضان پور اظهار کرد: قطعا نگاه مقام معظم رهبری این است که در سایه وحدت امت اسلامی برای همه آحاد جامعه ایرانی اعم از شیعه و سنی موفقیت‌های خوبی به دست می‌آید  و دشمن را در رسیدن به اهدافش ناامید می‌کند.

وی عنوان کرد: امروزه تمام موفقیت‌هایی که در کشور به دست آورده‌ایم در سایه همین نگاه عالی رهبر است که شیعیان و اهل تسنن باید در کنار یکدیگر باشند و هم دوش و همراه هم حرکت کنند و به فضل الهی تا امروز شاهد این اتفاق مبارک بوده‌ایم.

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف تصریح کرد: هفته وحدت اگرچه که در تمام سال همراهی و همدلی در میان این دو مذهعب اسلامی وجود دارد و امری مهم به شمار می‌رود اما با این وجود، این هفته یک تحرک و انگیزه بیشتری میان افراد جامعه ایجاد می‌کند تا این پیام را برساند که این اختلافات تاریخی چقدر زیبا مدیریت شده‌اند و در نتیجه تبدیل به فرصت‌هایی شود که همه آحاد جامعه بتوانند در سایه وحدت و همدلی، اهداف عالی نظام اسلامی را پیش ببرند.

رمضان پور گفت: اینکه امروزه در کشور اسلامی ایران ناامنی مشاهده نمی‌شود می‌توان گفت که به نوعی دستاورد وحدت است و شعار عالی «نزدیک شدن دل‌های شیعیان و اهل تسنن» که دیدگاه مهم اسلامی امام راحل بوده است، به طور قطع کارساز بوده و امروزه امنیتی که در جامعه اسلامی شاهد آن هستیم مرهون همین نگاه واقع بینانه است و تاکتیک نظام اسلامی نیست، بلکه یک راهبرد صحیح است که ریشه در اعتقادات ما مسلمانان دارد.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که به مناسبت هفته وحدت در جای جای دنیا برگزار می‌شود و در آن‌ها به سخنرانی می‌پردازند، عنوان کرد: در واقع تمام کنفرانس‌ها و یا جلسات مختلفی که در طی این هفته در مکان‌ها و کشورهای مختلف برگزار می‌شود ناشی از این است که همه،  تمام امت اسلامی ایران را به عنوان یک الگوی تمام عیار می‌شناسند، امیدواریم که این الگوی ارزشمند سراسر دنیای اسلام پیاده شود و امت اسلامی در کنار یکدیگر قرار گیرند و تیرهای خود را به سمت دشمنان اسلام نشانه گیرند.

امام جمعه اهل تشیع شهرستان خواف تصریح کرد: در واقع ما در جامعه اسلامی همگی یک خانواده هستیم و با توجه به امنیت و احترام متقابلی که وجود دارد، امید است روز به روز شاهد انسجام بیشتری در جامعه اسلامی و همه جوامع اسلامی باشیم.

رمضان پور گفت: در حال حاضر هم آنچه را که مشاهده می‌کنیم این است که نظام اسلامی بدون نگاه ویژه و مختص به شیعه و سنی بودن به همه مردم جامعه خدمت‌رسانی می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: