• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-10214-5
  • خبرنگار : 15204
  • منبع خبر : ----

مدیر پیش‌گیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد:

3500 نفر در استان مبتلا به ایدز هستند

مدیر پیش‌گیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: طبق تخمین به عمل آمده 3هزار و500نفر در استان مبتلا به ایدز هستند که از این تعداد663 نفر شناسایی شده اند.

به گزارش ایسنا منطقه-خراسان،محمد‌‌‌‌‌‌جعفر صادقی، در نشست خبری به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی ایدز که در ساختمان مرکز بهداشت استان برگزارشد، با بیان اینکه «بیماری اچ‌آی‌وی قابل کنترل است»، اظهار کرد:اچ‌آی‌وی جزو معدود بیماری‌‌‌‌‌‌‌های است که وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند آن را‌‌‌‌‌ کنترل یا در زمینه کاهش آن موثر باشد که خوشبختانه  رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت  در برنامه‌‌‌‌‌‌‌ای استراتژیک برای کنترل بیماری ایدز همکاری می‌‌‌‌کنند تا شاهد کاهش آن باشیم.

وی افزود:اگر می‌‌‌‌‌‌‌خواهیم بیماری اچ ای وی را کنترل کنیم باید تمام دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دولتی با یک دیگر همکاری کنند  چون حتی اگر وزرات بهداشت تمام توانایی خود را نیز به کار گیرد نمی‌تواند باعث کنترل ایدز شود.برای فراهم‌آوری بستر همکاری ارگان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف در برنامه چهارم استراتیژیک ،طرحی مطرح شده است  به نام برنامه سیب (یک‌پارچه‌سازی بهداشت) ‌‌‌‌‌‌‌کشوری که در آن دستگاه‌‌های مانند آموزش‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌پرورش،بهزیستی،سازمان زندان‌‌‌‌‌‌ها و...قرار است پاسخگوی عمل‌کرد خود و دارای پروتکل مجزا باشند و فعالیت ‌‌‌های خود را به سیب کشوری گزارش دهد.

صادقی با بیان اینکه«آموزش و پرورش  برای کاهش و کنترل بیماری اچ ای وی باید برنامه عملیاتی داشته باشد»، بیان کرد: اگر آموزش و پرورش نخواهد همکاری کند  آن بخش از جامعه که دانش‌آموزان هستند از اطلاعات لازم برای پیشگیری از بیماری ایدز آگاه نباشند نمی‌توان توقع کاهش یا کنترل بیماری ایدز را داشته باشیم.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد اضافه کرد: استانداری به عنوان رئیس کمیته سامانه‌ای یکپارچه سازی  موظف به پیگیری این برنامه است. برای برنامه سیب کشوری تاکنون چندین بار جلسه برگزار شده و همه‌ای دستگاه‌ها به این نتیجه رسیده اند که باید برای کنترل بیماری ایدز برنامه‌ریزی مشخص داشته و گزارش کار خود را ارائه دهند.

صادقی با بیان اینکه «3هزار500 نفر در استان مبتلا به بیماری اچ ای وی هستند»، افزود:از این تعداد660 نفر شناسایی شدند که19 درصد آن‌ها را بانوان و 81 درصد آن را اقایان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: