• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-10314-5
  • خبرنگار : 15204
  • منبع خبر : ----

کارشناس پیشگیری از HIV معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

پیشگیری نشود، ایدز بیماری آینده ایران است

کارشناس مسئول پیشگیری از HIV معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اگر در زمینه پیشگیری از ایدز کاری انجام نشود تبدیل به بیماری آینده ایران می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه-خراسان،علی‌محمد حسین‌پور،در نشست خبری به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی ایدز که در ساختمان مرکز بهداشت استان برگزارشد، بابیان اینکه«برای کنترل بیماری ایدز مهم‌ترین کار شناسایی بیماران است»،اظهار کرد:شناسایی بیماران مبتلا به اچ ای وی می‌‌تواند مانع گسترش بیماری در جامعه شود.

وی سیاست‌گذاران،پزشکان و رسانه‌ها را 3 گروه حیاتی برای کنترل و شناسایی اچ ای وی دانست،و بیان کرد: تمام تمرکز این 3 گروه باید برای انگ‌‌‌‌‌‌‌زدایی از بیماری باشد و اگر بخواهیم بیماری را کنترل کنیم همه ای مردم باید آزمایش اچ ای وی بدهند.در کشور‌‌‌‌های اروپایی در سال گذشته موارد اچ ای وی  کاهش داشته اما سرعت رشد اچ ای وی در خاور میانه افزایش زیادی داشته است.

  کارشناس مسئول پیشگیری از HIV معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:آمار کشور در خصوص اچ ای وی  در حال حاضر نسبت به کشور‌های دیگر مانند امریکا بالا نیست اما آن‌‌‌‌‌‌ها سرعت رشد اچ ای وی در کشور خود را کنترل کرده‌‌‌اند.پس اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌خواهیم سرعت رشد اچ ای وی در کشور را کنترل کنیم جدا از اطلاع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی باید دیدگاه‌‌‌‌ منفی نسبت به کسانی که می‌‌خواهند آزمایش اچ ای وی دهند را از بین ببریم .

حسین‌پور اظهار کرد:برای مشاوره بیماری اچ ای وی در مشهد دو مرکز وجود دارد که یکی در نبش چهارراه راهنمایی با شماره تلفن38435242 و مرکز دیگر در خیابان پنج‌راه  است.و یک مرکز نیز تا اخر هفته به صورت رسمی افتتحاح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که در خیابان امام‌‌هادی قرار دارد. در این مراکز تست سریع بیماری ایدز انجام می‌شود.

وی بابیان اینکه« در سال گذشته بیش‌ترین تست اچ ای وی در کشور را دانشگاه علوم‌‌پزشکی مشهد انجام داده است»، بیان کرد:در سال گذشته 41 هزار تست سریع اچ ای وی انجام دادیم و در 6 ماه اول امسال نیز 24هزار تست اچ ای وی انجام داده ایم. و برای هفته اطلاع‌رسانی درخصوص بیماری ایدز اتوبوس ربان قرمز  در مناطق مختلف شهر مستقر شده و پرسنل آن تست سریع اچ ای وی را از افرادی که مراجعه می‌کنند می‌گیرند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: