• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-10186-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

ربات‌های جدید آینده را می‌بینند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، برکلی تکنولوژی یادگیری جدیدی ارائه کرده‌اند که به ربات‌ها امکان می‌دهد آینده اعمال‌شان را ببینند و دریابند چگونه اجسامی که پیش از این هرگز با آن‌ها مواجه نشده‌اند را دست‌کاری کنند. این تکنولوژی در آینده می‌تواند به ماشین‌های خودران کمک کند که در جاده‌ها رویدادهای آینده را پیش‌بینی کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از تک اکسپلور، این سیستم می‌تواند به تولید ربات‌های خانگی هوشمندتر منجر شود، اما نمونه اولیه‌ای که با این سیستم ساخته شده صرفا به یادگیری مهارت‌های دستی ساده می‌پردازد.

ربات‌ها با استفاده از این تکنولوژی که تفکر بصری نامیده می‌شود می‌توانند پیش‌بینی کنند که در صورت انجام یک سری حرکات خاص به طور متوالی، دوربین‌های آن‌ها چه چیزی را خواهد دید. این تصویرسازی رباتیک هنوز نسبتا ساده است و تنها چند ثانیه را می‌تواند پیش‌بینی کند، اما همین برای ربات کافی است تا دریابد چگونه اشیا را اطراف یک میز بچیند بدون این که اشیا دیگری که سر راهش قرار دارد را به هم بریزد. 

مهم‌تر این که ربات می‌تواند یاد بگیرد که این کارها را بدون هر گونه کمکی از جانب انسان یا بدون آشنایی قبلی با فیزیک، محیط یا خود اجسام، انجام دهد. تفکر بصری بدون هر گونه کمک یا تماس و درست در لحظه‌ای که ربات اشیا روی میز را دست‌ورزی می‌کند، شکل می‌گیرد. بعد از این مرحله ربات مدلی از این فضا پیش‌بینی می‌کند و می‌تواند از این مدل برای دست‌ورزی اشیا جدید استفاده کند.

سرگئی لوین، استادیار دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی می‌گوید: این درست همان روشی است که ما انسان‌ها به کار می‌گیریم تا پیش‌بینی کنیم اعمال‌مان چگونه موجب جابجایی اشیا در محیط  اطراف می‌شود. این روش به ربات امکان می‌دهد که تصور کند رفتارهای مختلف، چگونه جهان اطرافش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی ادامه می‌دهد: این به ربات کمک می‌کند در موقعیت‌های پیچیده واقعی، مهارت‌های بسیار انعطاف‌پذیری برنامه‌ریزی کند.

فردریک ابرت، دانشجوی آزمایشگاه لوین که با او در این پروژه همکاری می‌کند، می‌گوید: انسان‌ها مهارت دست‌ورزی اجسام را بدون هر گونه آموزش و از طریق میلیون‌ها بار ارتباط با اجسام در طول زندگی‌شان به دست می‌آورند. ما نشان داده‌ایم که می‌توان سیستم رباتیکی ساخت که مقادیر متنابهی داده را به طور خودکار جمع‌آوری کند تا مهارت‌های دست‌ورزی را یاد بگیرد.

کنترل اجسام از طریق پیش‌بینی‌های ویدئویی صورت می‌گیرد که تنها بر مشاهداتی که به طور خودکار توسط ربات جمع‌آوری می‌شوند متکی است. در نتیجه روش حاصل، یک روش کلی است و می‌تواند کاربرد وسیعی داشته باشد. برخلاف کامپیوترهای قدیمی که به انسان نیاز دارند تا هزاران یا حتی میلیون‌ها تصویر را برچسب‌گزاری کنند، مدل‌های پیش‌بینی ویدئویی تنها به ویدئوهای تفسیرنشده احتیاج دارند که می‌تواند به طور مستقل توسط خود ربات و از طریق دوربین جمع‌آوری شود.

محققان دانشگاه برکلی در حال حاضر به تحقیقات خود در این زمینه ادامه می‌دهند و بر بهبود پیش‌بینی‌ها در آینده تمرکز کرده‌اند. آن‌ها به دنبال ارائه روش‌های پیچیده‌تری هستند که به کمک آن ربات‌ها می‌توانند داده‌های ویدئویی بیشتری جمع کنند تا کارهای سخت‌تری انجام دهند. مثلا اجسام را بردارند و آن‌ها را جابجا کنند و اجسام نرم و بی‌شکل همچون پارچه یا طناب را دست‌ورزی و سرهم کنند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: