• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-3284-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی :

ایران بیشترین هدررفت و فرسایش خاک را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  گفت: ایران یکی از هفت کشور آسیایی است که بیشترین هدررفت و فرسایش خاک را دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی مزروعی صبح امروز در ششمین همایش ملی روز جهانی خاک که در دانشکده کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: خاک به عنوان یک سرمایه طبیعی تجدید ناپذیر و به عنوان سرمایه ملی بستر رشد و استقرار جوامع بشری است.

وی افزود: باید به خاک به عنوان یک سرمایه ملی که همانند دیگر سرمایه های ملی مانند آب و منابع معدنی است توجه خاصی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: ایران یکی از هفت کشور آسیایی است که بیشترین هدررفت و فرسایش خاک را دارد، ما با وجود شرایط اقلیمی که در کشور داریم و در فلات و کمربند خشک قرار گرفتیم جهت ضرورت ادامه حیات و بهره وری بیشتر از منابع باید سرمایه گذاری مناسبی را در بخش خاک داشته باشیم.

مزروعی خاطرنشان کرد: تاکنون آنچه که بیشتر مشهود بوده و ظاهر امر را نشان می‌داده وابستگی ما به لحاظ وضعیت اقلیمی و منطقه‌ای به آب بوده و پس از سالها تامین همچنان رفاه اصلی ما وابسته به آب است، در حالی که اگر بخواهیم توسعه و رشد از منابع موجود را داشته باشیم باید همه قسمت‌ها را باهم مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: ما طی چندسال اخیر سرمایه گذاری های قابل توجهی در بخش آب داشته ایم. وزارت جهاد کشاورزی در حدود 40 سال اخیر تنها وزارت خانه ای بوده که در بخش آب کشاورزی سرمایه گذاری کرده و در دولت یازدهم و دوازدهم این سرمایه گذاری به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  یادآور شد: در سنوات گذشته به طور میانگین سالانه حدودا 4 هزار هکتار اجرای طرح‌های آبیاری را داشتیم اما در دولت یازدهم و دوازدهم این 4 هزار هکتار به حدود 20 هزار هکتار افزایش یافته است.

مزروعی تصریح کرد: با وجود همه محدودیت‌های منابع مالی در سال 92، 13 میلیارد تومان اعتبار آبیاری و نیز در سال 95 به میزان 187 میلیارد آبیاری داشتیم که این رقم در سال 96 به 256 میلیارد افزایش یافت.

وی با بیان اینکه بهره وری آب بخشی از فعالیت ماست، گفت: اگر در بحث خاک سرمایه گذاری نکنیم یا سرمایه انجام شده در بخش آب جوابگو نخواهد بود و یا آن میزانی را که انتظار داریم پاسخ نخواهد داد، لذا بحث اصلاح و توجه به خاک علاوه بر بحث های حفظ و نگهداری و نیز جلوگیری از فرسایش از اهمیت های گوناگونی برخوردار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در 165 میلیون هکتار اراضی کشور 89.1 میلیون هکتار ما فاقد خاک است که از این رقم 57.5 میلیون خارج از چرخه کشاورزی است و تنها 18.5 میلیون هکتار در چرخه کشت است که از این رقم 1.2 میلیون هکتار خاک بدون هیچ گونه محدودیتی است.

مزروعی اضافه کرد: متاسفانه عمده فعالیت‌های کشاورزی دارای محدودیت است، علاوه بر بحث فرسایش خاک که در سال 55 حدود یک میلیارد تن بوده و در سال 75 به دو و نیم میلیارد تن در سال رسیده بیش از سه برآمد میانگین دنیا فرسایش خاک داریم، متاسفانه در بخش حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی فعال نبوده‌ایم البته عواملی نظیر محدودیت‌‌های منابع مالی، فقر فرهنگی و عدم اطلاع رسانی در آن دخیل بوده است.

وی افزود: هدف ما در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی این است تا مدیریت موضوعی را در بخش خاک داشته باشیم، ظرفیت‌های بسیار خوبی را در استان خراسان داریم که متاسفانه در گذشته ‌از آن غافل بودیم، یکی از بهترین ظرفیت‌های طبیعی ما پالایشگاه خانگیران است که گوگرد تولید می‌کند، همچنین یکی از مهمترین واحدهای تولید مواد آلی را در مشهد در مدیریت پسماند داریم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از بهترین تصفیه‌خانه‌های کشور در مشهد قرار دارد که تصفیه‌خانه‌های خین عرب و پرکندآباد است، این تصفیه‌خانه‌ها از لحاظ خروجی کیفیت در تصفیه آب در کشور و بسیاری از کشورهای دنیا کم نظیر است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: