• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-10486-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

پیش‌بینی واکنش‌های شیمیایی با هوش مصنوعی

شرکت آی بی ام الگوریتم جدید هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی واکنش‌های شیمیایی مواد شیمیایی و ارگانیک عرضه کرد.

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم،  الگوریتم هوش مصنوعی جدید شرکت آی بی ام اتم‌ها  را مانند حرف و مولکول‌ها را مانند جملات بررسی می‌کند. این نرم‌افزار جالب نتیجه واکنش بین مواد شیمیایی و ارگانیک را با هدف سرعت بخشیدن به فرایند تولید دارو پیش بینی می‌کند.

 در طول ۵۰ سال گذشته همواره دانشمندان به دنبال آموزش عملکرد مواد شیمیایی به رایانه ‌ها بودند، چرا که رایانه‌ها  با سرعت بالاتر و انجام محاسبات دقیق‌تر می‌توانند نتیجه واکنش‌های شیمیایی را در جهت تولید سریعتر دارو پردازش کنند.

 از آنجایی که مواد شیمیایی ارگانیک بسیار پیچیده هستند و شبیه‌سازی عملکرد آنها نیز بسیار زمان‌بر است، بنابراین نرم‌افزار هوش مصنوعی جدید شرکت آی بی ام فرایند تولید دارو را به نحو چشمگیری کوتاه می‌کند.

به گفته محققان شرکت آی بی ام عملکرد هوش مصنوعی جدید در پیش‌بینی واکنش‌های شیمیایی مشابه ترجمه از یک زبان به زبان دیگر است در این نرم‌افزار مثلاً به جای اینکه زبان انگلیسی به آلمانی و چینی ترجمه شود با هوش مصنوعی مشابه به جای محاسبه حروف، هزاران و بلکه میلیونها ماده شیمیایی به عنوان زبان در ورودی این نرم‌افزار بررسی شده و پس از محاسبه روند تغییرات، ماده خروجی هر واکنش شیمیایی پیش‌بینی می‌شود.

سخنگوی شرکت آی بی ام مدعی شد که دقت پیش‌بینی این نرم افزار ۸۰ درصد است و بزرگترین مولکولی که این نرم‌افزار می‌تواند پردازش کند حداکثر شامل ۱۵۰ اتم است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: