• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-7890-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر:

ما در احساس مسئولیت فرهنگی و اجتماعی معدل خوبی نداریم

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر گفت: با داشتن احساس مسئولیت در زمینه مشارکت‌های فرهنگی و اجتماعی و نیز ورود نخبگان می‌توان در زمینه‌های مختلف حضوری پررنگ‌ داشت. 

حسن مدرس‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه با توجه به توانمندی‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر تا چه میزان با انتظارات مردم در ارتباط است، اظهار کرد: فعالیت‌هایی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به انجام می‌رسد با انتظارات مردم مرتبط است اما اکثر مردم جایگاه قانونی این نهاد را نمی‌دانند.

وی ادامه داد: فعالیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر نظارت، هدایت و حمایت است و یکی از ساختارهای ما محسوب می‌شود. این اداره متولی فرهنگ و متاسفانه به اجبار در حوزه‌های مختلف اجتماعی هم ورود پیدا کرده است.   

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر عنوان کرد: در واقع موسسات، انجمن‌ها و گروه‌های مختلف باید قانونا فعالیت‌های فرهنگی و هنری را انجام دهند و یکی از اشکالات زیرساختی خصوصا در شهرستان این است که این زیرساخت‌ها را نداریم و اعتبارات فرهنگی که در کشور توزیع می‌شود، ایده‌آل نیست و شاهد کمبود این موسسات فرهنگی در شهرستان هستیم. 

وی با بیان اینکه برای موسسات اعتبار وجود ندارد و یا اینکه به صورت عادلانه تقسیم نمی‌شود، تصریح کرد: ما نیاز داریم که موسسات در سه حوزه قرآنی و فرهنگی ورود پیدا کنند تا کارهای فرهنگی بیشتری انجام شود و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم ناظر بر این مجموعه باشد.

مدرس‌مقدم خاطرنشان کرد: نخستین اولویت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر توسعه  ساختارهای فرهنگی و هنری است و پس از توسعه این زیرساخت‌ها می‌توانیم مطالبات بهتری داشته باشیم و به عنوان مثال ششمین جشنواره تئاتر استانی میثاق در کاشمر برگزار شد و باید در ادامه راه یک موسسه فرهنگی و هنری برای این جشنواره وجود داشته باشد تا دولت بتواند از آن حمایت کند.

وی اظهار کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیاز به یک هماهنگی دارد تا بتواند از توان سایرین استفاده کند، اما متاسفانه هر نهاد در حوزه خودش فعالیت می‌کند و آنطور که باید و شاید شاهد توفیفات فرهنگی نیستیم و ما در هر سه حوزه هدایت، حمایت و نظارت دچار مشکل هستیم. 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشمر در خصوص مشکلات اجتماعی این منطقه، اظهار کرد: ادارات شهرستان دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها هستند، در واقع به نوعی معضلات اجتماعی هم به حوزه فرهنگ برمی‌گردد و در زمینه‌های مختلف از جمله اعتیاد، طلاق و... به نوعی مشکل فرهنگی هستند.

وی اضافه کرد: تحکیم بنیان خانواده براساس فرهنگ و دغدغه‌های متقابل است و مسیری را طی می‌کنیم که مخاطب در عرصه‌های مختلف مانند مدرسه، دانشگاه و محافل حضور دارد و این مخاطب در دست یک نهاد و مجموعه نیست و اگر یک همکاری بین بخشی در زمینه فرهنگ و هنر صورت گیرد کمک‌های شایان توجهی خواهد بود.

مدرس‌مقدم در خصوص وضعیت کتابخانه‌های شهرستان کاشمر، تصریح کرد: شهرستان کاشمر 14 کتابخانه و 26 هزار عضو دارد. در میان شهرستان‌های خراسان رضوی مقام اول را در حوزه کتاب و کتابخوانی کسب و می‌توان گفت وضعیت امیدوارکننده‌ای داریم.
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: