• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8090-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

23 درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکت های مردمی گفت: متاسفانه 23 درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامحسین خدایی در مراسم تشکیل اولین مجمع خیرین سلامت استان خراسان که با حضور جمعی از مسئولان، رابطین سلامت و خیرین در سالن همایش های مرکز فرهنگیان کاشمر برگزار شد، با بیان اینکه امروزه سلامت یک امر همگانی شده است، سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی را چهار جزء سلامتی دانست و افزود: هیچ سازمان و مسئولی در کشور وجود ندارد مگر اینکه برای یکی از ابعاد سلامت کار کند.

وی با اشاره به اینکه بدون شک یکی از صالح ترین کارهای که همه می توانیم انجام دهیم تلاش برای ارتقاء سلامت مردم است، گفت: در بعد از انقلاب اقدامات بسیاری در حوزه سلامت انجام شده است.

غلامحسین خدایی در ادامه با مقایسه وضعیت مرگ و میر کودکان استان به نسبت حال حاضر گفت: به رغم اینکه در آن زمان از هر هزار کودکی که به دنیا می آمد 128 نفرشان در سال اول می مردند و تولد سال اولشان را در قبر می گرفتند اما با اقدامات انجام شده عدد 128 نفر به 16 نفر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اکنون کودکان بسیاری در طول سال به حیات خود ادامه می دهند و در آینده افراد نخبه و اندیشمندان جامعه خواهند بود، به وضعیت مرگ مادران باردار اشاره کرد و افزود: به رغم اینکه در گذشته از هر 10 هزار مادر باردار 150 نفرشان فوت می کردند ولی این آمار اکنون به کمتر از 20 نفر رسیده است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: امروزه مقداری شرایط تغییر یافته به طوریکه اگر در گذشته عوامل ویروسی، میکروبی و انگل ها موجب بیماری ها می شدند اکنون عامل بیماری‌ها رفتارهای انسان‌ها است.

وی 75 درصد عامل بیماری‌ها را عوامل اجتماعی و 25 درصد دیگر را عوامل بهداشتی و درمانی دانست و عنوان کرد: مسئولان بهداشت شهرستان کاشمر در ایده ال ترین حالت می توانند فقط 25 درصد در حفظ ارتقاء سلامتی موثر باشند و 75 درصد دیگر سازمان‌ها، اشخاص و خانواده ها تاثیر گذار هستند.

خدایی در ادامه فلسفه تشکیل مجمع سلامت شهرستان کاشمر را برای این دانست که برای 100 درصد سلامت مردم همه باید تلاش کنیم، اظهار کرد: امیدواریم با تلاش همه اقشار مختلف جامعه در سال آینده اولویت اول سلامت باشد.

وی سلامت و امنیت را بالاترین نعمت دانست و افزود: معتقدم حتی امنیت هم در سایه سلامت است چون اگر انسان سالم نداشته باشیم نمی توان انتظار پیشرفت، توسعه و امنیت داشت.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اگر انسان ها سالم نباشند امنیت و پیشرفت یک شعار بیشتر نخواهند بود، شهرستان کاشمر را در کمک های خیرین و داوطبان پیشگام دانست و افزود: فعالیت ها و اقدامات شایسته شهرستان کاشمر در حوزه سلامت موجب شد که اولین مجمع سلامت استان در این شهرستان تشکیل شود.

وی با اعلام اینکه تا پایان دیماه در کلیه شهرستان ها مجمع سلامت تشکیل و در اسفند ماه نیز مجمع کلی سلامت برگزار می شود، گفت: با تشکیل مجمع سلامت حرکت جدیدی را در سال آینده آغاز خواهیم کرد.

خدایی با تاکید براینکه هر فرد، خانواده، مدرسه و سازمان باید خود را متولی سلامت تلقی کند، بیان کرد: امروزه دیگر بیمارهای غیر واگیر واکسن ندارد و فقط باید اندیشه و رفتار اصلاح گردد.

وی با تاکید براینکه مردم باید نمک کمتر مصرف کرده، تحرکت داشته، دخانیات مصرف نکنند و به آینده نگاه مثبتی داشته و امیدوار باشند، افزود: مردم باید باور کنند که بالاترین و گناه انسان ناامیدی و بیماریهای روانی است.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اظهار تاسف از اینکه اکنون 23 درصد مردم دچار اختلالات روانی هستند، گفت: کاهش این مشکلات نیاز به همراهی همه مردم و مسئولان دارد.

وی در پایان افزود: شهرستان کاشمر همیشه در حوزه سلامت و کمک های فکری و مالی پیشتاز بوده است.

بروکراسی اداری یکی از موانع اصلی پیش روی خیرین

در ادامه، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: گاهی بروکراسی اداری یکی از موانع اصلی عدم رغبت مردم برای انجام کارهای خیر می‌شود.

بهروز بنیادی با بیان اینکه امروز در جامعه خیرین صفت بخشندگی که یکی از صفات خداوند است متجلی شده است، افزود: امروز در جامعه نیازمند احترام هستیم.

وی یکی از موارد مغفول در جامعه را احترام دانست و اظهار کرد: باید خیرین را در جامعه معرفی کنیم و آن‌ها را بزرگ بپنداریم.

بنیادی با اعلام اینکه مدیران باید بیش از همه احترام خیرین رعایت کنند، بیان کرد: اگر قرار باشد وقتی تولید کننده‌ای که می‌خواهد در کارهای خیر و نیک وارد شود در مسیرهای اداری اذیت شود قطعأ دلسرد می‌گردد.

وی با تاکید براینکه باید بروکراسی‌های اداری در مسیر کارهای نیک و ارزشمند کمتر شود، افزود: گاهی بروکراسی اداری یکی از موانع اصلی عدم رغبت مردم به کارهای خیر می‌شود.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه بهداشت و سلامت به رغم همه تلاش‌ها هنوز هم با چالش‌های بسیاری مواجه است، گفت: متاسفانه هنوز مردم معترض هستند و خواسته‌هایی دارند که حقشان است.

وی با اشاره به اینکه باید از مسئولینی که حق مردم را رعایت می‌کنند تقدیر کرد، بیان کرد: قطعاً مردم در تغییرات سیاسی کشور این حق را متوجه می‌شوند.

بیمارستان شهید مدرس بسیار فرسوده دانست

در ادامه شهردار کاشمر با بیان اینکه مجوز 55 کیلومتری سه راهی شادمهر به کاشمر از وضعیت نامطلوبی برخوردار است، افزود: متاسفانه به خاطر حوادث ناگواری که در این محور اتفاق می افتد یکی از جوان‌ترین نخبگان جراح کشور را از دست دادیم.

جعفر سلیمانی با اشاره به اینکه اکنون دوبانده شدن این محور از پیشرفت 80 درصدی برخوردار است، گفت: به رغم اینکه اعتبارات ابلاغ شده اما می‌طلبد هرچه سریعتر برای به نتیجه رساندن پروژه تخصیص‌های لازم صورت گیرد.

وی همچنین بیمارستان شهید مدرس را با بیش از 50 سال قدمت بسیار فرسوده دانست و اظهار کرد: اگر زلزله‌ای به قدرت بالا اتفاق بیفتد مشخص نیست برای این بیمارستان چه اتفاقی بیفتد.

وی با اعلام اینکه بیمارستان شهید مدرس نیازمند توجه ویژه است، بیان کرد: با توجه به اینکه بیمارستان‌های شهرستان کاشمر جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر را پوشش می‌دهند می‌طلبد نسبت به بهسازی و بازسازی بینارستان شهید مدرس اقدام شود.

سلیمانی همچنین نبود دانشگاه علوم پزشکی را یکی از ضعف‌های حوزه بهداشت و درمان کاشمر دانست و افزود: جایگاه پزشکان کاشمر و جامعه نخبه‌ای که در شهرستان حضور دارند و جمعیتی را که پوشش می‌دهند ایجاب می‌کند شهرستان به دانشگاه علوم پزشکی ارتقاء یابد.

وی با بیان اینکه هرچند مشکلات بسیار داریم اما خیرین و مردم همیشه پای کار هستند و نسبت به احداث پروژه‌ها و تهیه برخی امکانات و تجهیزات کمک‌های بسیاری داشته‌اند، گفت: امیدواریم مسئولان نسبت به تهیه زیرساخت‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: