• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8190-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

خراسان رضوی در حوزه سرانه تخت‌های بیمارستانی با کمبود مواجه است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان‌رضوی گفت: به رغم افزایش تعداد تخت‌ها و فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه سرانه تخت‌های بیمارستانی با کمبود مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر سید جواد حسینی ظهر امروز 14 آذرماه در اولین مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی که با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مسئولان و خیرین شهرستان در مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان کاشمر برگزار شد، با بیان اینکه کاشمر را دارالمؤمنین می‌نامند و نجف کوچک می‌خوانند، افزود: وجود دو امزاده سید حمزه(ع) و سید مرتضی(ع) و زیارتگاه شهید مدرس موجب شده سالیانه دو تا سه میلیون زائر به کاشمر سفر کنند.

وی با اشاره به اینکه کاشمر همواره در طول تاریخ خراسان جزء شهرهای پیشرو در عرصه روشن اندیشی و مردان روشن اندیش متدین بوده است، گفت: مردم کاشمر علاوه بر تدین و روشن‌بینی به لحاظ سیاسی سرزنده هستند.

حسینی با بیان اینکه کاشمر از نظر سیاسی بسیار زنده است، زنده و مرده بودن شهر را به سیاسی بودن آن دانست و اظهار کرد: اکنون ما در زنده‌ترین شهر حضور داریم و شاخص این زندگی هم مشارکت‌جویی مردم در کنار تدین و اندیشه آنان است.

وی با اشاره به اینکه بر این ادعای خود استناد دارم و آن اینکه در کاشمر بیش از 42 انجمن صنفی و سمن مجوز فعالیت گرفته‌اند، گفت: مطمئن هستم اگر زمینه را فراهم کنیم بر این تعداد افزوده می‌شود.

معاون  سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بر توسعه نظام‌مند مشارکت مردم با تأکید کرد و افزود: هرچند مردم در مراسم‌های مختلف مشارکت دارند اما باید زمینه مشارکت ساختارمند و پرسه‌ای را فراهم کنیم و در بستر زمان دائماً مردم مشارکتی نظام داشته باشند و برای تحقق این مهم باید به آن‌ها تشکل بدهیم.

 وی با اعلام اینکه در انتخابات اخیر 81 درصد مردم کاشمر شرکت کردند که حداقل 6 درصد بالاتر از میانگین استانی بوده است، اظهار کرد: نه تنها در حوزه تشکل خیرین مدرسه‌ساز نیز این شهرستان فعال است بلکه در حوزه سلامت نیز 86 میلیارد طی سه سال به این حوزه کمک شده است.

حسینی مشارکت‌جویی را یکی دیگر از صفات مردم نیک‌اندیش و اصیل دانست گفت: در این راستا امروز گرد هم جمع شدیم که اعلام کنیم، این مشارکت‌جویی در حوزه سلامت به دلیل اهمیتی که دارد عمیق‌تر و فراگیرتر گسترش یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شبکه بهداشت و درمان و مرکز آموزش عالی سلامت کاشمر اکنون به جمعیت 168 هزار نفری خدمات ارائه می‌دهد، بیان کرد: به اعتقاد من چون کاشمر از شهرستان‌های هم‌جوار هم مراجعه‌کنندگانی دارد در واقع  به  500 هزار نفر ارائه خدمت می‌کند.

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان‌رضوی همچنین به وجود دو بیمارستان کاشمر با 270 تخت فعال اشاره کرد و افزود: سالانه 150 هزار به این دو بیمارستان مراجعه‌ می‌کنند که 20 هزار نفر از آنها بستری می‌شوند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه دولت اولین موج تحول را به مهم‌ترین موضوع جامعه یعنی موضوع سلامت اختصاص داد، عنوان کرد: انبوهی از مشکلاتی که امروز در جامعه با آن مواجه هستیم به این خاطر است که هر یک از افراد وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

حسینی همچنین ایجاد 24هزار تخت بیمارستانی و کاهش سهم مردم از هزینه سلامت را ازجمله اقدامات دولت دانست و گفت: باوجود اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده در این حوزه، با کمبود تخت مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه هر چند در ژاپن 3.5 تخت و آلمان هشت تخت به ازاء هر هزار نفر وجود دارد اما سرانه تخت بیمارستانی در کشور 1.8، در خراسان رضوی 1.9 و در کاشمر 1.5 است، افزود: ضرورت دارد برای رسیدن به استاندارد جهانی آنها را ارتقا دهیم.

ریاست مجمع سلامت استان خراسان در ادامه با اشاره به اینکه هرچند تاکنون 49 خانه بهداشت 11 مرکز خدمات سلامت روستایی و پایگاه اورژانس اجتماعی در کاشمر احداث شده امام همچنان نیاز داریم در این عرصه تلاش بیشتری شود، اظهار کرد: اکنون در کاشمر سرانه پزشک به جمعیت در هر 10 هزار نفر 43.1 نفر و سرانه خانه بهداشت 0.3 است.

حسینی با بیان اینکه هرچند این اقدامات شایسته‌ قابل تقدیر است اما هنوز باید اقدامات بیشتری انجام شود، گفت: باید با کمک مردم به سمت ارتقای آن حرکت کرد.

 وی همچنین امید به زندگی را مهم‌ترین شاخصه در خروجی نظام سلامت دانست و عنوان کرد: امروز خوشحالیم که انقلاب اسلامی بیش از 20 سال امید به زندگی را در جامعه ایران افزایش داده است.

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در چهار سال اخیر به دلیل اجرای طرح تحول سلامت 3.5 سال امید به زندگی در جامعه ایران افرایش یافته است، بیان کرد: هزینه‌ی 17 هزار میلیارد تومانی که برای طرح تحول سلامت در کشور صرف می‌شود تنها نصف یارانه نقدی است که در کشور پرداخت می‌شود.

وی با اعلام اینکه برای هر فرد ایرانی ماهانه 28 هزار تومان هزینه شده است که این مبلغ نیمی از یارانه نقدی است که ماهانه دریافت می‌کند، گفت: امروز در دنیا پرداخت یارانه نقدی  منتفی شده و کشورهای عقب‌افتاده این کار را به‌صورت یکسان و برابر و بدون شرط  و شروط انجام می‌دهند.

حسینی با تاکید براینکه یارانه را باید به بخش خدمات و سلامت مردم داد، گفت: اگرچه دولت 28 هزار تومان سرانه ماهانه در طرح تحول سلامت هزینه کرده اما هم‌اکنون در رتبه یازدهم منطقه قرار داریم و این در حالی است که در سال 1404 باید به نقطه یک برسیم.

وی با اشاره به اینکه هرگاه یک سال امید به زندگی مردم اضافه شود 4.3 درصد تولید ناخالص ملی را رشد داده‌ایم، گفت: گاهی سال‌ها باید  دولت‌ها فعالیت کنند تا به یک درصد تولید ناخالص ملی اضافه شود.

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان رضوی با بیان اینکه در سایه رشد سلامت، اقتصاد هم سالم می‌شود و رشد و بالندگی پیدا می‌کند، بیان کرد: در پی اجرای طرح تحول سلامت در استان خراسان 2 هزار و 500 تخت بیمارستانی در خراسان رضوی تحویل شده است.

وی این اقدام را بی‌بدیل و بی‌سابقه دانست و گفت: در دولت تدبیر و امید 1200 پروژه با هزار و 600 میلیارد تومان در حوزه سلامت داشته‌ایم که یک کار بی‌سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در اجرای طرح تحول سلامت بیش از 50 میلیارد ریال به شهرستان کاشمر اختصاص یافته است، طرح بیمه سلامت، پزشک خانواده، اورژانس اجتماعی را از جمله طرح‌هایی دانست که در این شهرستان به ثمر نشسته است.

حسینی تداوم ارتقای سلامت، استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده، اجرای نوآوری در آموزش و پژوهش، بهره‌برداری از منابع، اجتماعی کردن امر سلامت را 6 اولویت جدید وزارت بهداشت دانست و گفت: تمام دستگاه‌ها باید فعالیت‌های خود را سلامت‌محور تنظیم کنند و پیوست سلامت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در این راستا سفیر سلامت تعریف شده و هر دستگاه باید یک رابط سلامت با دانشگاه علوم پزشکی داشته باشند، گفت: امروز در کشور ما 5.5 میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا و ۵ میلیون نفر هم در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان رضوی بیان کرد: امروز 30 درصد افرادی بالای 18 سال فشارخون دارند، 96 درصد زنان و 84 درصد مردان و به‌طور میانگین 90 درصد افراد جامعه  ما رنج کم‌تحرکی آنان را آزار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه  80 درصد سلامت به نوع رفتار انسان‌ها  متمرکز است، عنوان کرد: در قبال رفتار انسان‌ها همه ما مسئول هستیم و نه‌فقط دانشگاه علوم پزشکی و برای این‌که همه نقش خود را در این موضوع ایفا کنیم، مجمع عمومی سلامت توسط مسئولان نظام پیشنهادشده است، به‌طوری‌که همه ارکان نظیر سرمایه‌داران، کارخانه‌داران، شهرداری‌ها و دولت باید در راستای ایفای نقش خود تلاش کنند.

حسینی افزود: مجمع عمومی سلامت می‌خواهد نقش همه ارکان را در امر سلامت به معنی جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آن برجسته کند، بنابراین همه ما برای این امر بسیار مهم بایستی نقشمان را به‌درستی ایفا کنیم.

وی در ادامه از افتتاح اولین مجمع عمومی سلامت استان در کاشمر خبر داد و اظهار کرد: هیچ دستگاه و کنش گر اجتماعی نیست که دست اندرکار تولید سلامت و یا اخلال در سلامت نباشد.

حسینی با اشاره به اینکه معتقدیم اگر سلامت وزندگی را اجتماعی نکنیم و نیز مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را اجتماعی نکنیم باید هزینه بیشتری پرداخت کنیم و نتیجه کمتری هم بگیریم، عنوان کرد: اولین وظیفه ما ارتقای سلامت و کاهش آسیب‌های اجتماعی توأم با مشارکت نظام‌مند مردم است که اگر این اتفاقات بیفتد، سلامت ارتقاء یافته تر و ریشه‌دارتر محقق می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در برنامه ششم اقتصادی سالانه 8 درصد رشد اقتصادی برای کشور هدف گذاری شده که این آمار در استان خراسان 8.7 درصد است، بیان کرد: 35 درصد این 8.7 رشد اقتصادی باید از طریق بهره وری محقق شود.

رئیس کارگروه سلامت و امنیت غذایی خراسان رضوی در پایان با اشاره به اینکه تاکنون دنیا در امر سلامت دو موج میکروب و دارو را پیشت سر گذاشته و موج سوم که رفتار است را پیش رو دارد، گفت: رفتار تنها در حوزه پزشکی نیست بلکه به تمامی عوامل بستگی دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: