• چهارشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8390-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی:

86درصد از ابریشم ایران در تربت‌حیدریه تولید می‌شود

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولاتت در مجلس شورای اسلامی گفت: تربت حیدریه بزرگترین تولیدکننده ابریشم ایران با بیش از 86 درصد ابریشم تولیدی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید باستانی شامگاه گذشته 14 آذرماه در برنامه شب فرهنگی شهرستان تربت‌حیدریه که در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران جهان اسلام برگزار شد، اظهار کرد: تربت حیدریه، زاوه و مه ولات قطب‌های زعفران خیز جهان به شمار می‌روند و بالاترین سطح زیر کشت زعفران را دارند و به عنوان زعفرانی‌ترین شهر کشور و جهان نیز محسوب می‌شوند که در این میان با بیش از 40 درصد زعفران تولیدی کشور به عنوان یکی از قطب‌های زعفران خیز کشور و جهان به شمار می‌روند که این امر مهم و ارزشمند باعث خرسندی ما است و باید توجه بیشتری به این موضوع شود چرا که  زعفران یکی از بهترین و مهم‌ترین ظرفیت‌هایی است که این شهرستان دارا است و نباید از آن غافل بود.

وی ادامه داد: در واقع یکی از مواردی که در این شهرستان، شاید کمتر به آن توجه شده وجود معادن است که بیش از 23 نوع معدن و کانی‌های فلزی، غیر فلزی، اکسیدی و به ویژه در حوزه طلا و مس، انواع اکسیدها در حوزه آهن نیز در این شهرستان وجود دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تربت حیدریه دارای آثار تاریخی و گردشگری بسیار بزرگی است تصریح کرد: تربت‌حیدریه با دارا بودن 10 روستای گردشگری، از بیش از 200 آثار تاریخی و گردشگری برخوردار است. 25 منطقه در زمینه جاذبه‌های گردشگری، مذهبی و طبیعی دارد و همچنین یک موزه در این شهرستان وجود دارد که یکی از موزه‌های بسیار خوب این استان به شمار می‌رود.

باستانی با اشاره به اینکه صنایع دستی و گردشگری یکی از مواردی است که در شهرستان تربت حیدریه دارای قدمت طولانی است و در حال حاضر نیز در حال فعالیت هستند، اظهار کرد: تعداد هنرمندان صنایع دستی در شهرستان تربت حیدریه حدود 110 استاد کار است که در این حوزه فعالیت دارند و دارای قدمت بسیار خوبی هستند و اقدامات بسیار خوبی هم در این زمینه انجام داده‌اند.

وی تاکید کرد: در واقع تربت حیدریه توانسته است سالانه پذیرای هفت میلیون زائر امام رضا(ع) که از مناطق جنوب به شمال کشور سفر می‌کنند، باشد که  ناشی از ظرفیت‌های بالایی است که این شهرستان برخوردار است و نباید از کنار آن به سادگی گذشت بلکه باید با وجود چنین پتانسیلی توجه بیشتری به آن داشت.

در گذشته به عنوان قطب تجاری منطقه بوده‌ایم

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وجود راه آهن و راه‌های ارتباطی جزء ذخایر و زیرساخت‌های اصلی شهرستان است، کاروانسراهای موجود از جمله کاروانسرای عباسی و قاجاری نشان دهنده این است که ما، در گذشته در مسیر شرق به غرب و مسیر شمال به جنوب نیز به عنوان قطب تجاری منطقه بوده‌ایم و در حال حاضر هم شواهد، آمار و ارقام نیز گویای صادقی برای این موضوع است.

باستانی در بخش دیگری از سخنان خود به وسعت فرهنگ و هنر این شهرستان اشاره کرد و گفت: در این پهنه بزرگ و منطقه وسیع تربت حیدریه علاوه بر عارفان بزرگی چون ابوسعید ابوالخیر، شیخ ابوالقاسم و افراد بسیاری دیگر رشد و نمو پیدا کرده‌اند، شهرستان مه ولات، زاوه و تربت حیدریه از وجود بزرگان دیگری نیز برخوردار است که باید از همه این بزرگواران و همچنین نامی که بر روی  تربت حیدریه نقش بسته و مربوط به قطب‌الدین حیدر که یکی از بزرگان قرون ششم است را گرامی بداریم.

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم به افرادی که در حوزه فرهنگ و هنر در حال حاضر حضور و فعالیت دارند باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم و با نگاه به گذشته و تاریخی که این منطقه دارد می‌توانیم قدر داشته‌های خود را بدانیم.

باستانی با بیان اینکه تربت حیدریه، مه ولات و زاوه با داشتن سوابق بسیار غنی و داشتن افرادی که در حال حاضر در حوزه فرهنگ، هنر و اهل قلم مشغول فعالیت هستند، پتانسیل بسیار بالایی دارد، اظهار کرد: امید است بتوانیم در حوزه فرهنگ و هنر قدم کوچکی در کنار هنرمندان بزرگوار برداریم و همچنین فرهنگ بومی و ایرانی خود را حفظ کنیم و توسعه دهیم و در این جهت نیز فعالیت داشته باشیم و فرزندان ما نسل‌هایی باشند که با فرهنگ ایرانی و منطقه‌ای بزرگ شوند و آن را توسعه دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: