• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8790-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

دانشگاه ايده‌آل، آرمان بزرگ نيشابور است

رئيس دانشگاه نيشابور گفت: نيشابور زماني به نظاميه‌ها و دانشگاه‌هايش معروف بوده، با توجه به اين كه دانشگاه نيشابور با جايگاه اصلي خود فاصله زيادي دارد بايد تلاش خود را براي ارتقاء آن چند برابر كنيم.

به انگيزه روز دانشجو درباره مسائل مربوط به دانشگاه و دانشجويان با رئيس دانشگاه نيشابور صحبت كرديم، حسن صادقي سمرجاني در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا – منطقه خراسان عنوان كرد: دانشگاه نيشابور بنا به رسالت خود تلاش مي‌كند تا بتواند به جايگاه اصلي خود دست يابد؛ نيشابور زماني به دانشگاه‌هايش معروف بود و فعاليت بزرگ‌ترين دانشگاه‌هاي عصر در نيشابور بود؛ دانشگاه براي نيشابوريان يك آرمان است و ما بايد اين آرمان بزرگ را تحقق بخشيم؛ اگر چه به اين بخش كم تر توجه شده است.

وي ادامه داد: اگر سال 1388 را تاسيس دانشگاه نيشابور بدانيم ما از دانشگاه‌هاي اطراف خود و كشور به لحاظ زمان بسيار عقب هستيم و بايد به اين نكته توجه كنيم كه بين دو موضوع قرار گرفته‌ايم اول سابقه كم اين دانشگاه و دوم انتظارات به حق مردم نيشابور و اين كه سطح توقع شهروندان بالاست؛ در نتيجه بايد چندين برابر تلاش كنيم تا دانشگاه قابل قبول در اين شهر كهن داشته باشيم.

صادقي سمرجاني در رابطه با علت عقب‌ماندگي‌هاي دانشگاه نيشابور، تصريح كرد: آن چه در مديريت دانشگاه نيشابور بايد در نظر داشت اين است كه نبايد از سوي شهرهاي اقماري به آن نگاه از بالا به پايين داشت؛ همچنين خود مديران دانشگاه نيز بايد به دانشگاه نيشابور نگاه توسعه‌اي داشته باشند. 

وي درباره فعاليت‌هاي دانشجويي از جمله فعاليت‌هاي سياسي، فرهنگي و... همچنين ديدگاهش نسبت به اين فعاليت‌ها اظهار كرد: در دوران دانشجويي بنده نيز تجربه فعاليت دانشجويي داشته‌ام. دو اشكال در فعاليت‌هاي دانشجويي مي‌بينم اول اين كه دانشجويان ما متاسفانه يك ديدگاه ستيزگرانه دارند؛ نقدها بايد منطقي باشد و اين كمتر ديده شده است. 

رئيس دانشگاه نيشابور گفت: دومين موضوع نگاهي است كه دانشجويان ما به بيرون از مرزها دارند همچنين نسبت به خاورميانه و مسائل جهاني تحليل درستي ندارند؛ اين كه برخي دانشجويان فكر مي‌كنند بايد به سبك قبل از 57 عمل كنند در حالي كه امروز شرايط تغيير كرده است. 

وي افزود: به صورت كلي جايگاه نقد منطقي را خالي مي‌بينم؛ دانشجويان درباره مسائل و مشكلات مقاله ارائه كنند، راهكار بدهند و در كنار آن نقد جدي داشته باشند.

صادقي بيان كرد: كرسي‌هاي آزادانديشي ما نتوانسته به مسائل اصلي كه در كشور وجود دارد، بپردازد. ديد من اين است كه بايد به كشور كمك كنيم و شرايط نقد آزادانه را فراهم نماييم و زياد خط قرمز براي آن ايجاد نكنيم.

وي ادامه داد: شايد در اين رابطه بخشي از كوتاهي نيز از ما بوده اما برنامه ما در دانشگاه نيشابور چنين خواهد بود  كه اگر دانشجويان علاقه‌مند به اين مسائل و حوزه‌ها باشند، دانشگاه نيز مصرانه پيگيري كند تا كرسي‌هاي آزادانديشي در دانشگاه شكل بگيرد و به رشد كنوني دانشگاه و در نهايت كشور كمك كند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: