• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-8990-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

دانشجويان مي‌گويند...

دانشجويان از  محدوديت و چالش‌هايي كه براي انجام برخي فعاليت‌ها با آن رو به رو بوده‌اند و از بي‌توجهي به آينده آن‌ها و همچنين امكانات ناكافي گله مند هستند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، روز دانشجو به سراغ دانشجويان رفتم و چند سوال از آن‌ها مطرح كردم؛ واكنش‌هاي آنان يكسان نبود، بعضي از آنان دلشان نمي‌خواست پاسخ دهند؛ برخي از اين كه فرصتي دست داده تا بتوانند صحبت كنند، استقبال كردند؛ سوالات من از دانشجويان درباره توقعات آن‌ها از دانشگاه و چالش‌هايي كه به عنوان دانشجو داشته‌اند، بود؛ همچنين از آن‌ها درباره جايگاه فعاليت‌ها و محافل دانشجويي پرسيدم.

در ادامه اين گزارش پاسخ برخي از اين دانشجويان را خواهيد خواند.

يك دانشجوی کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسي در گفت‌وگو با ايسنا گفت: قبل از این که بخواهم به عنوان یک دانشجو، توقع خود را از دانشگاه بیان کنم، قصد دارم نگاه کلی نگرانه و سیاستی به مقوله دانشجویی و دانشگاه داشته باشم. نکته‌ای که در این هفت سال دانشجویی ذهن من را مشغول کرده، تعداد زیاد پذیرش دانشجو در ایران هست، که عموما  متاسفانه این پذیرش بر اساس نیاز جامعه انجام نمی‌شود، یعنی بیشتر دانشگاه‌ها به جای این که مکانی برای رفع نیازهای کشور از منظر آکادمیک باشند، تبدیل به مکانی شده‌اند كه وقتی نوجوانان به سن 18 سالگی می‌رسند، یک رشته انتخاب و به دانشگاه رفته و تحصیل کنند، که آن رشته هم معمولا با توجه به ویژگی‌های فردی نیست. تعداد بسیار زیاد دانشگاه‌ها در شهرهای کشور به نظر من یک مشکل عمده و زیان‌بار هست که باعث می‌شود، کیفیت آموزش و کیفیت دانشگاه‌ها کاهش يابد و باعث روانه شدن تعداد زیادی فارغ‌التحصیل به جامعه می‌شود که براي آن‌ها بازار کاری نيست.

وي ادامه داد: دانشگاه بايد تمامی فارغ‌التحصیلان از دانشگاه را به گونه‌ای بار بیاورد که برای رفع نیازهای جامعه، آماده باشند و این توقع نیازمند این است که بعضی از نهادهای کشور هم از طرف دیگر موقعیت‌های شغلی را فراهم كنند و از این حیث نباید فقط دانشگاه و وزارت علوم را مقصر دانست. از سويي انتظار مي‌رود كه براي همه دانشجویان بايد حداقل امکانات زندگی دانشجویی فراهم باشد.

اين دانشجو درباره فعاليت‌هاي دانشجويي نيز اظهار كرد:  محافل  و انجمن‌های دانشجویی، مکان بسیار مناسبی هستند که دانشجویان بتوانند از ابزارهای اجتماعی و ارتباطی خود استفاده کنند و فارغ از این مسئله که فقط باید درس بخوانند، به فعالیت‌های گسترده‌ای با توجه به توانایی‌های خود بپردازند. متاسفانه از چندین سال پیش، فعالیت‌های دانشجویی سیر صعودی و مطلوبی داشته اما به یکباره این روند حالت خنثی و در برخی مواقع پسرفت به خودش گرفته، همین پسرفت که بیشتر در قالب سرکوب فعالیت‌های دانشجویی با بهانه‌های واهی شکل پیدا کرده، باعث شده که در حال حاضر دانشجویان تمایل چندانی به فعالیت‌های دانشجویی در قالب انجمن‌ها و محافل نداشته باشند. من توانایی و تمایل برای فعالیت در انجمن های علمی را دارم، اما با توجه به آنچه که در دوران کارشناسی از فعالیت‌های دانشجویی دیدم، این تصور را دارم که ممكن است شرایط به همان شکل باشد و به همین دلیل ترجیح می‌دهم وقتم را صرف کارهای دیگر بکنم.

يكي ديگر از دانشجويان نيز عنوان كرد: مشکلات دانشگاهی زیادست، یکی از اصلی‌ترین مشکلات خروجی بیش از حد آن است که این مشکل ناشی از قبولی آسان و گذراندن درس‌هاي دوره دانشجويي با ارفاق است؛ همین اتفاق باعث می‌شود جمع کثیری فارغ‌التحصیل شوند و تر و خشک با هم بسوزند؛ به عنوان مثال کسی که زحمت کشیده و تمامی دروس را با نمره بالا گذرانده است با کسی که استاد به او ارفاق می‌کند و باعث قبولی او می‌شود در یک سطح قرار داده می‌شوند و همین طور این اتفاق باعث می‌شود کسی که سواد ناقصی نسبت به رشته‌ای که تحصیل کرده دارد، با هم وارد بازار کار شوند و یک فرصت برای کسی که تحصیلات عالی را گذرانده بسوزد.

يكي از دانشجويان ترم چهار کاردانی گرافیک با بيان اين كه امكانات آموزشي مناسبي در دسترس نيست، نيز اين گونه پاسخ داد: با گذشت زمان نقش دانشجویان در هدایت اجتماع پررنگ‌تر شده و از اهمیت بیشتری برخوردار است، در حال حاضر بخش اعظمی از فرهنگ سازی‌ها، تغییرات نگرشی در اجتماع، حرکات مثبت در حیطه سلامت جسم و روان، فراهم کردن بسترهای مناسب برای سیاست و هنر بر دوش دانشجویان و محافل دانشجویی است و پیشنهاد من برای دولت این است که بنا به اهمیت فراوان این قشر در شکل گیری اجتماع و نحوه هدایت آن، توجه بیشتری را معطوف ایشان کنند.

يكي از دانشجويان رشته زبان و ادبيات فارسي كه فعال دانشجويي نيز است؛ در گفت‌وگو با ايسنا عنوان كرد: خيلي خوب است كه به اين مسائل مي‌پردازيد البته نمي دانم اين مسائل به گوش مسئولان مي‌رسد يا نه؛  به عنوان فعال دانشجويي مسائلي كه با آن درگير بوده‌ام را بيان مي‌كنم؛ كاغذبازي و اداري بازي‌هايي كه ما بايد به عنوان دانشجو داشته باشيم، طاقت فرساست؛ براي برگزاري يك شب شعر ساده و يا يك برنامه اين قدر ما را به اين اتاق و آن اتاق مي‌فرستند كه دانشجو پشيمان مي‌شود؛ خيلي سخت است و دردسر دارد.

وي صحبت‌هايش را اين گونه ادامه داد: نمي‌دانم آيا واقعا بودجه‌اي براي ما در نظر نمي‌گيرند؟ به عنوان فعال دانشجويي به مراسم و همايش‌هاي مختلفي در ديگر شهرها رفته‌ام؛ رفت و آمد من يا با اتوبوس بوده يا بدترين نوع قطار؛ از اين نمونه‌ها خيلي زياد است و من درك نمي‌كنم چرا دانشجو در پست‌ترين جاي دانشگاه بايد باشد در حالي كه تا دانشجو نباشد، دانشگاهي وجود ندارد. ما چند مورد اعتراض داشتيم و هيچ كدام به نتيجه نرسيده، طومار، تجمع و... اين خيلي دردناك بود و اكثرا مذاكره‌ها نيز بي نتيجه مي‌ماند؛ با اين اوضاع نمي‌توانم توقعي داشته باشم و به يك خمودگي رسيدم و همه كارهاي دانشجويي را در در ترم 7 كه هستم كنار گذاشته‌ام و به آن چيزي كه مي‌خواستم نرسيدم؛ چيزي كه من را در اين زمينه اغنا كند، وجود نداشت در صورتي كه بايد مي‌بود اما دوست دارم براي دانشجويان بعد از من اصلاح شود.

اين دانشجو گفت: دانشجويان از محافل و فعاليت‌هاي دانشجويي استقبال مي‌كنند؛ از انواع برنامه‌هاي مذهبي و تفريحي و... هر كدام طرفدار خاص خود را دارد و براي دانشجو جدي است و منِ دانشجو به آن نياز دارم و اغنا مي شوم، چرا كه تجربه جديدي است، به همين دليل براي دانشجو جدي و ثمر بخش است.

يكي ديگر از دانشجويان نيز كه البته از تحصيل خود در دانشگاه انصراف داده بود، به سوالات اين گونه پاسخ داد: آن قدر مشکل زیاد است که نمي‌توانم به صورت دقيق به آن پاسخ دهم به نظر من ما اگر مشکلات دانشگاه را حل کنیم، باز هم تمام مشکلات حل نمي‌شوند، چون کسانی‌که به دانشگاه مي‌روند، مسلما همه آن‌ها دانش‌آموز بوده‌اند، پس باید به سیستم مدارس و آموزش و پرورش برگرديم، تا زماني که آن سیستم اصلاح نشود، مشكلات دانشگاه نيز حل نمي‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: