• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-10887-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در نقد کتاب «چشم جنگ» مطرح شد؛

یک منتقد ادبی:
مؤلف باید قضاوت را بر عهده مخاطب بگذارد

یک منتقد و نویسنده گفت: مؤلف باید آنچه را که دیده و باعث شده عملیات شکست بخورد را توصیف کند و قضاوت را بر عهده خواننده بگذارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، گلعلی بابایی در نشست نقد و بررسی کتاب چشم جنگ که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در عملیات والفجر چهار، شکست خوردیدم که شاید یکی از دلایلش نظامی و امنیتی بوده یا به قول بعضی از دوستان غرور و منیّت برخی از فرماندهان بوده است.

وی افزود: راوی به عنوان اول شخص نمی‌تواند تحلیل خود را در نوشته بیاورد؛ چون دارد روایت و توصیف می‌کند و فقط آنچه را که دیده را باید بیاورد.

بابایی ادامه داد: در آن مقطع ما خیلی پیروزی نداشتیم که باعث غرور فرماندهان بشود و اگر چند عملیات مهم مانند عملیات رمضان، ثامن الأئمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس فرماندهان غرورداشتن حرف مؤلف قابل قبول‌تر بود و مؤلف باید برای این جملۀ خود که غرور فرماندهان دلیل شکست عملیات والفجر 4 شده، سند ارایه کند.

این منتقد ادبی اضافه کرد: مؤلف باید آنچه را که دیده و باعث شده عملیات شکست بخورد را توصیف کند و قضاوت را برعهده خواننده بگذارد که آیا فرمانده بی‌تدبیری یا نیروها کم‌کاری کرده‌اند یا دشمن قوی بوده که در این زمینه خود خواننده کنجکاو است و متوجه موضوع و اصل داستان خواهد شد و ما نباید چیزی را به مخاطب تحمیل کنیم.

بابایی ادامه داد: فصل هفتم کتاب، بازگشت شخصیت داستان به دانشگاه رضوی است و اختلافات ریشه‌ای که با مسئولان دارد و به صراحت گفته است مسئولان دانشگاه در حرف تابع امام هستند ولی در عمل همه آن‌ها ضد امام عمل می‌کنند.

مؤلف کتاب چشم جنگ برای دفاع از کتابش اظهار کرد: اگر کسی اساساً کتابی را نقد کرد؛ یعنی شایستگی نقد را داشته و مرحله اول را با موفقیت پشت سر گذرانده است. همین که آقای بابایی من را به عنوان نویسنده تازه‌کار قبول کردند، من افتخار می‌کنم و راجع‌به نقدهایشان صحبتی نمی‌کنم.

محمدمهدی خالقی افزود: به هرحال تشخیص‌های بنده بود که در زمان مصاحبه و تدوین کتاب این موارد را بیاورم که شاید برخی از آن‌ها غلط باشد.

وی اضافه کرد: زمانی که قرار شد مصاحبه بگیرم، بر اساس آن چیزهای که می‌دانستم و تشخیص‌هایم به این نتیجه رسیده بودم که جنگ ما فقط جنگ پشت خاکریز نبوده است؛ جنگی بوده که در این گستره خاک ما در جبهه‌ها، پشت جبهه و در شهر جریان داشته و این را هم اذعان می‌کنم که این اتفاق بزرگ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تمام کشور را درنوردید.

نویسنده کتاب چشم جنگ ادامه داد: در مصاحبه همان‌طور که خاطرات را در مناطق عملیات تهیه می‌کردم، به اتفاقاتی که برای این رزمندگان در پشت جبهه و در مرخصی‌ها می‌افتاد، می‌پرداختم و تأکید داشتم که آن روحیه بچه‌رزمنده‌ها در پشت جبهه را هم به تصویر بکشم.

وی اضافه کرد: اعتقاد داشتم که بچه‌های جنگ، بچه‌هایی بودند که به تحولات اجتماعی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی دغدغه‌مند بودند.

گلعلی بابایی، منتقد این نشست، در بخشی از تعاریف مجری که راجع‌به این کتاب داشت، اظهار کرد: قطعاً همین‌طوراست؛ صداقتی که در این کتاب موج می‌زند و چیزهایی که شما مطرح کردید.

وی  اضافه کرد: کم‌وکاستی‌های یک اثر باید گفته شود و باید با خواننده روراست بود، ولی یرای خراسان بزرگ این کتاب کم است. قطعاً با وجود آدم‌هایی مثل قالیباف و شهید شوشتری و خاقانی و دیگران... باید کتاب‌های خیلی مفصل‌تر و بزرگ‌تری نوشته شود و خیلی از ناگفته‌های استان را بتواند بیان کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: